Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Studia/Po maturze => życie i sprawy studenckie (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=157)

piotrek06 29.06.2013 11:36

Mam pytanie, w zeszłym roku rozpocząłem studia na agh ale poległem na pierwszej sesji teraz chce rozpocząć studia na nowo( nie koniecznie na agh) jak jest z tymi ects-ami bo ktoś mi mówił że za pierwszy semestr będę musiał płacić

wislacki 29.06.2013 19:03

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrek06 (Post 1320281)
Mam pytanie, w zeszłym roku rozpocząłem studia na agh ale poległem na pierwszej sesji teraz chce rozpocząć studia na nowo( nie koniecznie na agh) jak jest z tymi ects-ami bo ktoś mi mówił że za pierwszy semestr będę musiał płacić

A w tym momencie jesteś studentem jakiegoś kierunku, czy po nieudanym semestrze rzuciłeś studia?
Jeśli ten, który rozpoczniesz w październiku to byłby Twój jedyny kierunek to nie płacisz nic. Chyba, że zaliczyłeś wcześniej część przedmiotów i chciałbyś je sobie przepisać (ale coś takiego zachodzi raczej tylko w ramach jednego kierunku), wówczas dogadujesz się z władzami uczelni (panią w dziekanacie) co do kosztów.

Za drugi kierunek obecnie się płaci, natomiast jeśli to byłby Twój jedyny - nie płacisz nic.

wiślak 86 01.07.2013 11:00

to też nie do końca tak bo mimo że skończyłem jakiś czas temu edukację trochę się nakombinowałem. obecnie jest tak że dostajesz darmową ilość punktów na studia I i II stopnia. jeżeli przez 5 lat będziesz studiował na 5różnych kierunkach po roku i tak sobie skakał to wykorzystasz wszystkie punkty więc w 6roku mimo że zaczniesz kolejny kierunek i bedzie on Twoim jedynym i tak za niego zapłacisz.
Tutaj szczegóły:
http://www.nauka.gov.pl/index.php?id=2531


A ja mam pytanie czy ktoś z was słyszał o dofinansowanych studiach podyplomowych przez Unię? W tamtym roku były a w tym cisza. Może macie jakieś nieoficjalne info bo wiem o przynajmniej jednej uczelni w Krakowie która te miejsca rozdaje tylko po znajomości.

LanceTS 01.07.2013 11:19

a jaki jest koszt drugiego kierunku? Jeśli przykładowo studiuje teraz 1 kierunek, zaczynam drugi rok i chciałbym dodatkowo zacząć coś następnego. Co w przypadku gdy będzie to kierunek zamawiany? I jak to jest, płaci się za semestr, tak?

wislacki 01.07.2013 11:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez LanceTS (Post 1320495)
a jaki jest koszt drugiego kierunku? Jeśli przykładowo studiuje teraz 1 kierunek, zaczynam drugi rok i chciałbym dodatkowo zacząć coś następnego. Co w przypadku gdy będzie to kierunek zamawiany? I jak to jest, płaci się za semestr, tak?

Najlepiej dowiaduj się u źródła - podzwoń, popytaj się, przejdź się na uczelnie jeśli masz blisko. Tam Ci wszystko wytłumaczą.
Z tego co czytałem jeśli uzyskasz jakąś niebagatelną średnią na drugim kierunku to płacić nie musisz, ale ta granica jest zaporowa żeby odstraszyć ludzi od studiowania dwóch kierunków.
Nie wiem jak z zamawianymi, bo nie interesowałem się tym nigdy.

Warto poczytać: wis.la/sbii8

wiślak 86 01.07.2013 12:08

I co ciekawe a żadna osoba o tym nie wspomniała i mało kto wie
jeżeli chcesz mieć drugi kierunek bezpłatny to właśnie na nim MUSISZ mieć stypendium rektora (10%najlepszych). Nawet jeżeli na swoim pierwszym masz to stypendium a na drugim nie to płacisz !!

Jeżeli ktoś od razu startuje na dwa kierunki od początku to musi wybrać który jest tym dodatkowym.
Opłaty są zależne od uczelni słyszałem że wahają się od 2000do 6000zł.

LanceTS 01.07.2013 12:36

Bo sprawa jest taka, że na 1 semestrze te stypendia (czy jak to sie nazywa na kierunkach zamawianych) co rozdawane pod względem wyniku w rekrutacji. A z racji dobrze zdanej matury rok temu pomyslałem teraz że możnaby się dostać gdzieś na UP na informatyke czy coś takiego i tam tylko chodzić na ćwiczenia, żeby dostawać kasę. TYlko własnie jak to jest, czy jeśli nawet pod względem tych wyników rekrutacji byłbym w tych najlepszych 10% to wtedy jest szansa żeby przez pierwsyz semestr dostawać kasę, nie płacić za 2 kierunek, a po 1 semestrze zrezygnować?

wislacki 01.07.2013 13:25

Z zamawianymi na pewno jest tak, że jeśli bierzesz kasę to musisz kierunek ukończyć, w przeciwnym razie pieniądze musisz oddać. Dziwne też wydaje mi się, że stypendia wypłacane są na podstawie matur, prędzej spodziewałbym się, że patrzą na wyniki na koniec roku, lub semestru, ale tego już pewny nie jestem

wiślak 86 01.07.2013 14:26

kierunki zamawiane czyli przez rok dostajesz kase za miejsce w rankingu (na IIroku już nie wiem jak to jest czy robią nowy ranking).
Drugi kierunek jest płatny jeżeli PO ZAKOŃCZENIU pierwszego roku nie otrzymasz stypendium rektora.
Kierunek zamawiany- dostajesz tysiaka za to że chodzisz (50% najlepszych w rekrutacji) i w zalezności od uczelni i regulaminu albo musisz być na zajęciach albo nie. o zwrocie kasiory nic nigdy nie słyszałem.

LanceTS 01.07.2013 20:13

dokładnie ja też pytałem o ten zwrot i mi wszyscy mówią że to mit. a stypendia są wypłace na podstawie wyników matur przez 1 semestr. NA 2 semestrze już na podstawie średniej z 1 itd z tego co wiem.

No to własnie o to mi chodzi, studiuje cośpowiedzmy na ueku, i teraz chce zacząć jakiś kierunek zamawiany tylko na 1 semestr. Da radę zrobić jakoś tak, żeby to wyjść na tym na plus? Bo z tego co widzę to trzeba by płacić za drugi kierunek ale jednocześnie dostawało by się kase za kierunek zamawiany. Wie ktoś jakie to są kwoty? Bo jakby się dalo wyjśc coś na plus na tym... :)

piotrek06 02.07.2013 18:03

Studiował ktoś na wimir automatyke i robotykę?? jak opinie??
Ps. to samo pytanie odnośnie Finansów i rachunkowości na uek

wiślak 86 02.07.2013 19:00

Lance- zależy jaka uczelnia bo każda ma osobne opłaty więc musisz sam się zorientować. i czy chcesz tylko dostawać kase przez 4miesiace czy przez cały rok.

piotrek- jeżeli AGH to wal śmiało. robota po tym jak na zawołanie zero stresu o pracę jednak przez 5 lat będziesz ostro zapierdalał. natomiast jeżeli chcesz iść do pośredniaka to uek jest najlepszy. gromada panienek co mażą o tym aby być panią prezes tylko nie wiedzą czego a kończą na recepcji w hotelu lub kolesi z przerostem ego bo rodzice kasiorę sypnęli. z tych 2 kierunków wybieraj agh i nawet się nie oglądaj.

Alexander94 02.07.2013 19:15

Ma ktoś jakieś rozeznanie w elektronice i telekomunikacji bądź energetyce na AGH?
Z drugiej strony myślę nad prawem UJ. Dostanę się raczej na wszystkie wymienione kierunki, tylko nie wiem co wybrać. Wiem, że są one skrajnie różne, ale tak mi wyszło.

filemon 02.07.2013 19:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Alexander94 (Post 1320745)
Ma ktoś jakieś rozeznanie w elektronice i telekomunikacji bądź energetyce na AGH?
Z drugiej strony myślę nad prawem UJ. Dostanę się raczej na wszystkie wymienione kierunki, tylko nie wiem co wybrać. Wiem, że są one skrajnie różne, ale tak mi wyszło.

Będąc na Twoim miejscu nawet bym się nie wahał i brał prawo na UJ. Nie wiem, ilu z prawa UJ dostałoby się na elektronikę/telekomunikację na AGH, ale na pewno więcej niż odwrotnie. Poza tym UJ znów wybrano najlepszą uczelnią w kraju. Weź też pod uwagę, że zdawałeś wiedzę o społeczeństwie (zakładam, bo inaczej nie da się dostać na prawo), którą musiałeś zdać przyzwoicie, by dostać się na UJ, a więc masz pewne predyspozycje, by iść na ten kierunek. To moje zdanie, wybrałbym prawo na UJ bez wahania. Co innego, gdyby to była Akademia Krakowska, ale UJ? Ciesz się :-)

PS: Żeby nie było - AGH też dobre studia.

piotrek06 02.07.2013 19:59

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Alexander94 (Post 1320745)
Ma ktoś jakieś rozeznanie w elektronice i telekomunikacji bądź energetyce na AGH?
Z drugiej strony myślę nad prawem UJ. Dostanę się raczej na wszystkie wymienione kierunki, tylko nie wiem co wybrać. Wiem, że są one skrajnie różne, ale tak mi wyszło.

Ja wlaśnie w zeszłym roku poległem na elektronice co prawda trochę z własnej winy ale nie zmienia to faktu że ten kierunek to "ostra jazda bez trzymanki"( szczególnie 3 pierwsze semestry) a co do prawa to jeśli nie masz znajomości w tej branży to dobrze przemyśl ten wybór
Cytat:

piotrek- jeżeli AGH to wal śmiało. robota po tym jak na zawołanie zero stresu o pracę jednak przez 5 lat będziesz ostro zapierdalał. natomiast jeżeli chcesz iść do pośredniaka to uek jest najlepszy. gromada panienek co mażą o tym aby być panią prezes tylko nie wiedzą czego a kończą na recepcji w hotelu lub kolesi z przerostem ego bo rodzice kasiorę sypnęli. z tych 2 kierunków wybieraj agh i nawet się nie oglądaj.
No ja wiem że agh to dużo ambitniejsza uczelnia tylko problem polega na tym że aj mam juz 21 lat( technikum i w zeszłym roku skucha na elektronice) i nie za bardzo mogę sobie pozwolić na kolejna wtope dlatego szukam kierunku który coś tam jest wstanie w przyszłości zagwarantować ale równocześnie nie jest 5-cio letnia rzeźnią którą przetrwają tylko mega mózgi. Dla tego myślałem nad rachunkowością bo to podobno jest jedyny kierunek na ueku który nie wpisuje sie w cykl chlej ruchaj i miej wyjebane

Alexander94 02.07.2013 20:13

Problem w tym, że z fizyki orłem nie jestem, a jednak jest to przedmiot, którego jest najwięcej. Jestem w stanie dużo pracować, ale czy ten kierunek nie jest traktowany jako ten najgorszy z tego wydziału i najmniej przyszłościowy, bo jednak progi są niższe niż na teleinformatykę i informatykę?

piotrek06 02.07.2013 20:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Alexander94 (Post 1320751)
Problem w tym, że z fizyki orłem nie jestem, a jednak jest to przedmiot, którego jest najwięcej. Jestem w stanie dużo pracować, ale czy ten kierunek nie jest traktowany jako ten najgorszy z tego wydziału i najmniej przyszłościowy, bo jednak progi są niższe niż na teleinformatykę i informatykę?

Nie zauważyłem żeby ten kierunek był gorzej traktowany( ale "skończyłem" go juz po pierwszym semestrze) co prawda infa ma zupełnie nowy( oddany w zeszłym roku) budynek ale i EiT z niego kożysta a sama katedra telekomunikacji stara nie jest. Natomiast jesli chodzi o fizykę to jet jej dużo a do tego dochodzą jeszcze algebra, analiza i druty( Teoria obwodów- najbardziej przejebany przedmiot na 1 roku)

JacobCFC 02.07.2013 20:42

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrek06 (Post 1320739)
Studiował ktoś na wimir automatyke i robotykę?? jak opinie??
Ps. to samo pytanie odnośnie Finansów i rachunkowości na uek

Kolega studiował na politechnice, zakończył po pierwszym semestrze.
Co do UEK'u, jak już się dostaniesz, to wylecieć już jest ciężko, chyba że trafisz na największe kosy (mikro,makro, statystyka). Co do pracy po ekonomicznym, jak bd siedział 5 lat na dupie i nic nie robił więcej to logiczne, że pracy nie znajdziesz :-)

wiślak 86 02.07.2013 20:47

Piotrek nie patrz na wiek bo to szkoda nerwów tylko zastanów się czy po tej rachunkowości po 3 latach w cyferkach i kuciu na pamięć regułek będzie Ci się chciało jeszcze coś robić. Zauważ że UEK uczy umiejętności miękkich czyli tych których każdy w krótkim okresie może sie nauczyć więc dla pracodawcy nie jesteś jakimś łakomym kąskiem. Co innego AGH jak już sam na własnej skórze się przekonałeś. Warto poświęcić tam 3,5roku dostać inż iść do pracy i mgr robić zaocznie. Gdybym ja miał choć trochę wiedzy matematycznej nawet bym się nie zastanawiał. Pamiętaj że żyjesz raz a decyzja o studiach zaważa na całym życiu.


Alexander- jak można myśleć o prawie nie mając znajomości (sądzę że nie masz bo piszesz z takim pytaniem). na zaoczne na UJ prawo przyjmują 500 osób wg kolejności zgłoszeń a pamiętajcie że na dyplomie nie ma już kto jakie studia skończył. Więc pewnie będziesz rył kodeks aby nie odpaść a potem dostaniesz pracę w jakiejś korporacji. Zależy co lubisz jak czujesz się dobrze w kombinowaniu i zdbywaniu celów za wszelką cenę to UJ jest idealny. tam nie ma kolegów są znajomi których już po tygodniu się nie poznaje bo jak chcesz coś osiągnąć musisz patrzeć tylko na siebie i brać najwięcej jak się da dla siebie. Uważaj bo prawo na UJ jest obsadzone synalkami i córeczkami całych klanów prawniczych w Polsce (podobnie jak UW) więc przebić się jak nie jesteś prze.....m masz ałe szanse.

Alexander94 02.07.2013 20:58

piotrek06, wiślak 86 - dzięki za pomoc.
Jakby ktoś chciał jeszcze wtrącić słówko na temat, to chętnie przeczytam :).

felipe 02.07.2013 21:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez JacobCFC (Post 1320755)
Co do pracy po ekonomicznym, jak bd siedział 5 lat na dupie i nic nie robił więcej to logiczne, że pracy nie znajdziesz :-)

O to, to.
Studia humanistyczne są dobre, ale dla osób kreatywnych, ambitnych. Dobrze dobrany kierunek daje jakąś bazę, którą trzeba rozwijać w wolnym czasie (którego np. na UJ, czy UEk-u jest od groma - wiem bo kończyłem oba Uniwersytety :) ). Dyplom ciekawego kierunku na tych uczelniach połączony z ogólnym obyciem / językiem (im bardziej "dziki" tym lepiej) / kursami (super pożądane są teraz umiejętności miękkie) / stażami itp. i praca niemal tak samo osiągalna, jak po AGH. Wielu znajomych naprawdę dobrze sobie radzi, praktycznie bez zarywania jakiejkolwiek nocy na naukę przez 5 lat studiów...

Grunt to nei siedzieć na dupie.


No i na koniec - pamiętać trzeba, że idą dwie studentki, jedna brzydka, a druga też z AGH :P

wislacki 03.07.2013 09:47

Alexander94 - rozstrzał jeśli chodzi o kierunki to Ty masz spory, nie ma co :D
Sam musisz sobie zadać pytanie, co interesuje Cię bardziej, a konkretniej już - czy interesuje Cię elektronika, tudzież telekomunikacja? Bo jeśli nie, na AGH będziesz się okrutnie męczył. EiT uchodzi na AGH za najcięższy kierunek, nie żadna Informatyka, nie Automatyka z najwyższymi progami, tylko właśnie EiT. Nie jest jednak tak, że radzą sobie tylko mózgi, bo najwięksi imprezowicze i "zachlaj mordy" jakich znam, są właśnie stamtąd ;) Tak więc jeśli interesuje Cię choć trochę ten kierunek, ja bym się nie zastanawiał i walił na Elektronikę i Telekomunikację. Co do fizyki - czysta fizyka jest na I i II semestrze i kończy się egzaminami, ale możesz kompletnie nie wiedzieć nic z fizyki, a mieć egzamin zaliczony na 5.0, tam naprawdę nie liczyła się wiedza.

michal 03.07.2013 09:54

Przepraszam ze sie wtrace do dyskusji ale chcialem zapytac czy ktos z was tu obecnych studiował Mechanike i budowe maszyn na AGH?? Bo mam zamiar wybrac ten kierunek dlatego jezeli ktos wie cos na temat tego kierunku i moglby cos napisac bylbym wdzieczny.

wislacki 03.07.2013 09:59

Znajomy studiował MiBM 3 miesiące :D Kierunek z tego co wiem uchodzi za jeden z bardziej perspektywicznych, ale również wymaga sporych nakładów pracy. Niewiele tak naprawdę wiem, bo to nie mój wydział, ale słyszałem, że ślęczenie do godzin porannych nad rysunkami technicznymi na I semestrze jest bardzo częste

Alexander94 03.07.2013 10:56

Dzięki wislacki.
wiślak 86, co masz na myśli pisząc " tam nie ma kolegów są znajomi których już po tygodniu się nie poznaje bo jak chcesz coś osiągnąć musisz patrzeć tylko na siebie i brać najwięcej jak się da dla siebie". Rozumiem, że konkurencja jest duża i tylko nieliczni się wybiją, ale mimo wszystko z tego co słyszałem, to jednak nie ma jakiegoś strasznego chamstwa na kierunku, np.nie ma problemu, żeby skserować notatki z wykładów, na których się nie było itd.

wiślak 86 03.07.2013 14:49

Zależy co masz na myśłi mówiąc chamstwo. raz trtafisz na kogoś kto da skserować a raz nie wszędzie tak jest tylko zachowania ludzi się różnią. Prawnik to aki specyficzny zawód że podstawy już wynosisz z domu. Widzisz jak zachowuje sie ojciec w stosunku do klientów słyszysz jak opowiada o pracy itp. osobą z takich domów jest dużo łatwiej. Aplikacja to osobny temat i już sam zdecyduj czy chcesz pracować w firmie czy dla siebie w kancelarii. tak jak wspomniałem i kilka osób jeżeli lubisz choć trochę kierunek ścisły to się nie wahaj.

Teraz ja jestem już mądrzejszy ale gdybym był doradcą zawodowym to pierwsze co bym powiedział osoba takim jak Ty to:
Usiądź przez tydzień i przejrzyj ogłoszenia pracy -jak masz czas to zrób większy research. zobacz gdzie i kogo potrzebują. czy bardziej potrzebny jest kolejny prawnik czy inżynier. nie szukaj tylko w ogłoszeniach ale też na stronach korporacji. podzwoń popytaj że skończyłes prawo i chcesz isę przyjąć.

potem szczerze przed soba sobie odpowiedz jaka praca Cię interesuje bardziej.
wybierz co Ci odpowiada.

I jak już sie dostaniesz to nei bój się zmienić kierunku po roku. To zawsze lepsze niż zbabrane życie w czymś co CIę nie interesuje.

wislak_92 02.09.2013 11:24

Mamy tutaj kogos na AWFie? :)

michal 02.09.2013 22:58

Czy studiuje ktos z waz na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, a konkretnie na kierunku transport?? Chciałbym się dowiedzieć czy jest trudno się utrzymać i ogólnie jaki jest na nim poziom :)

pysio 03.09.2013 05:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez michal (Post 1330423)
Czy studiuje ktos z waz na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, a konkretnie na kierunku transport?? Chciałbym się dowiedzieć czy jest trudno się utrzymać i ogólnie jaki jest na nim poziom :)

obecnie studia są tak łatwe, że tylko totalny ignorant czy inny debil jest w stanie z nich wylecieć, więc niczego się nie bój, 5 lat minie szybciej niż Ci się wydaje.

michal 03.09.2013 20:32

Dzieki za informacje. No miejmy taką nadzieje ;D

StelmiOriginal 04.09.2013 07:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez michal (Post 1330423)
Czy studiuje ktos z waz na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, a konkretnie na kierunku transport?? Chciałbym się dowiedzieć czy jest trudno się utrzymać i ogólnie jaki jest na nim poziom :)

na wydziale inż lądowej, ale pytaj

Alexander94 19.09.2013 16:22

Studiuje ktoś inżynierię naftową i gazowniczą na AGH? Wszelkie opinie mile widziane.

Mario Nh 17.10.2013 12:23

Studiuje ktoś na Uniwersytecie Pedagogicznym niestacjonarnie pedagogikę?

W tym roku się już raczej nie zdążę załapać niestety ale w przyszłym już się wybieram stąd chciałbym znać wasze opinie.

Marcin_fan 26.11.2013 20:05

Studiuje tu ktoś zarządzanie na Agh niestacjonarnie? Noo mogą być też dzienni..

Greg91 07.01.2014 14:22

Jest ktoś z UeK-u? Na ile trzeba mieć napisaną maturę, żeby się dostać na rachunkowość?

LanceTS 07.01.2014 14:47

poszukaj na internecie ile trzeba mieć pkt i sobie policz. I pytanie czy na rachunkowosc i controlling czy na finanase i rachunkowość.
Z tego co pamietma to 2 lata temu było jakos 135 na RiC i 140 na FiR. A pkt się liczyły: matma rozsz. + ang rozsz. Przy podstawie chyba razy 0,7.

gypsy 07.01.2014 18:40

Już nie pamiętam dokładnie, ok 140 trzeba było mieć na FiR. Podstawa chyba razy 0,6 się liczyła, przynajmniej jak ja startowałam.

rafil 31.05.2014 11:26

Nie ogarniam trochę tych systemów stąd moje pytanie - jak wygląda dokładnie podjęcie nauki na drugim kierunku na innej uczelni? I jak wygląda całkowite przeniesienie się na zupełnie nowy (pierwszy) kierunek, na inną uczelnię (chodzi mi głównie o kwestię ECTSów)?

wiślak 86 02.06.2014 16:00

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rafil (Post 1363080)
Nie ogarniam trochę tych systemów stąd moje pytanie - jak wygląda dokładnie podjęcie nauki na drugim kierunku na innej uczelni? I jak wygląda całkowite przeniesienie się na zupełnie nowy (pierwszy) kierunek, na inną uczelnię (chodzi mi głównie o kwestię ECTSów)?

napisz dokładniej jak wygląda sytuacja

Kolumbus 14.07.2014 17:02

Potrzebuje jakiejs prezentacji bądź referatu z dziedziny: fitness i podobnym. Poratuje ktoś?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 01:44.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl