![]() |
Paręnaście lat temu po finale pucharu pewnego kraju przed dekoracją na murawę przedostaje się kibic. Razem z zawodnikami biega z pucharem i nawet odbiera gratulacje od ówczesnego prezydenta tego kraju. 1. KRAJ. 2. KTO GRAŁ W FINALE. 3. KTO WYGRAŁ. 4. W KTÓRYM ROKU. 5. KIM JEST TEN KIBIC. 6. KTÓRY TO PREZYDENT.
|
1. Francja
2. Lorient i Bastia 3. Lorient 4. AD 2002 5. Remi Gaillard 6. ŻAK SZIRAK / Jaques Chirac |
Przejmujesz.
|
Ok, ale oddaję komukolwiek bo wyjeżdżam za parę godzin na kilka dni i nie mam czasu. Pozdrawiam
|
Zagadka dotyczy pewnego miasta, które pod względem liczby ludności jest drugie w swoim kraju. Na przestrzeni wieków miasto często przechodziło z rąk do rąk. Miasto chociaż ma mocno rozwinięty przemysł, największe dochody czerpie z turystyki. Pomimo rzesz turystów, które co roku odwiedzają miasto, bardzo częstym widokiem w mieście są zdechłe szczury, które najbardziej "upodobały" sobie wizytówkę miasta.
W mieście jest klub piłkarski, którego kibice swego czasu o mało "nie podpalili" jednego z zabytków wpisanego na listę UNESCO. 1. Jakie miasto ? 2. O co chodzi z tymi szczurami ? 3. Dlaczego kibice chcieli podpalić ten zabytek ? |
Podpowiedź:
Kibice klubu wywodzącego się z tego miasta, niemiło wspominają swoją pucharową wizytę w Polsce. |
Split?
10 znakow |
tak :) Wiedziałem, ze ta podpowiedź zbyt ułatwi rozwiązanie :D
|
No ale jakie rozwiązanie? A szczury, a UNESCO? :D
|
No to może ja już uzupełnię zagadkę:
Szczury, które upodobały sobie główną wizytówkę miasta ? Po każdej większej ulewie w basenie portowym przy słynnym deptaku RIVA pływają dziesiątki martwych szczurów. Dzieje się tak ponieważ pod pałacem dioklecjana Rzymianie zbudowali kanały ściekowe, które uchodziły właśnie w tym miejscu. "Podpalenie" zabytku Unesco? chodziło mi o to :D https://www.youtube.com/watch?v=FQ4_C5S1TH0 |
No teraz wszystko jasne. Nie skojarzyłem o co może chodzić z tym podpaleniem :D
Ps. Zakazy Dubrovnikowe powinni dostać! |
Leci ktoś dalej ?
|
nikt ? nic ?
|
To ja zadam proste bo nudy w pracy:
Trzecie pod względem populacji miasto w swoim kraju. Z tego miasta w 1839 roku wytyczono i otwarto pierwszą linię kolejową w tymże kraju. Historia powstania miasta sięga 8 wieku p.n.e. Miasto to jest w pewien sposób powiązane z Nowym Miastem Lubawskim. 1. Co to za miasto? 2. Jakie miasta łączyła ta pierwsza linia kolejowa? 3. O jakie powiązanie chodzi? Podpowiedź: http://i57.tinypic.com/2cgehxk.jpg |
1. Neapol
2. Kolej łączyła Neapol i Portici 3. Neapol (czyli po włosku Napoli) pochodzi od słowa Neopoliton, które to z kolei pochodzi od greckiego Neapolis, co oznacza nowe miasto. Stąd skojarzenie z Nowym Miastem Lubawskim. |
Brawo gypsy. Jedziesz.
|
Moja zagadka również dotyczy pewnego miasta. Jest ono stolicą i zarazem największym miastem pewnego kraju. Słynie ono z ropy naftowej. Co ciekawe, pierwszą osobą, która wydobyła ropę w tym mieście, był Polak. Również akcja na początku powieści pewnego polskiego autora (lektura szkolna) dzieje się właśnie w tej miejscowości. Dodam też, że miasto ubiegało się o organizację letnich IO w 2016 roku.
1. Co to za miasto? 2. Nazwisko Polaka, który jako pierwszy wydobył ropę w tym mieście. 3. Autor i tytuł książki, w której akcja na początku dzieje się w tym mieście. |
1. Baku
2. Zglenicki 3. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego |
Brawo, zadajesz.
|
Jest taki malowniczy stadion w Europie. Jest w bardzo bliskim sąsiedztwie dużej rzeki, a siedząc na trybunach widać duże góry za stadionem. Stadion jest niewielki, ale występuje na nim drużyna, która regularnie gra w europejskich pucharach. Pewien polski piłkarz, związany przez pewien czas z Wisłą Kraków, strzelił bramkę na tym stadionie, a po latach i w innym już zespole, kontuzja uniemożliwiła mu ponowny występ na tym malowniczym obiekcie.
1. Jaki to stadion i nad jaką rzeką? 2. O jakiego piłkarza chodzi ? |
1. Rheinpark Stadion (FC Vaduz) - Ren
2. Kryszałowicz albo Dawidowski. |
Cytat:
2. Źle |
Poprawka: Zieniu !
|
Zgadza się - zadajesz
|
Również ciekawy stadion w Europie. Drużyna, która jest gospodarzem obiektu mimo, że mistrzem swojego kraju nigdy nie była - dotarła kiedyś do finału Europejskich rozgrywek eliminując po drodze polski zespół.
1. Co to za stadion i kto na nim gra? 2. Który polski zespół wyeliminowali? |
1. Estádio Municipal de Braga - SC Braga
2. Amica Poznań |
Perfekt. Wymyślaj.
|
Zagadka myślę, że dość prosta.
Był pewien zawodnik, bramkarz, który na Mistrzostwach Świata w latach 70-tych grał z nietypowym dla bramkarza numerem na koszulce. Zagrał w kilkuset meczach ligowych, kończąc karierę mocno po 40-stce, po dwóch przykrych zdarzeniach. Jedno dotyczyło jego rodziny, drugie zdrowia zawodnika. Był jednym z pierwszych bramkarzy, którzy grali odważnie na przedpolu. Jak na bramkarza nie był zbyt wysoki. 1. O kogo chodzi? 2. Jakie były te dwa przykre zdarzenia? |
1. Jan Jongbloed,
2. Śmierć syna od uderzenia pioruna oraz zawał serca w wieku 45 lat jako grający trener. |
Dobrze, zadajesz.
|
Banalna zagadka.
1. Co to? 2. Gdzie? 3. Jaka jest wysokość i z czym jest związana? http://i58.tinypic.com/35k3eo3.jpg |
Podpowiem, że budowla znajduje się w jednej z europejskich stolic.
|
1. Wieża przy stadionie w Helsinkach
2. Helsinki, Finlandia 3. 72.71 metra, tyle rzucił fiński oszczepnik na olimpiadzie w 32' |
Zgadza się.
|
W XX wieku odbyła się w jednej z europejskich stolic niezwykła, nietypowa z pewnego powodu walka bokserska między dwoma Amerykanami. Suma ich walk na zawodowych ringach to 185, jeden z nich zmarł młodo - mając 37 lat, jeszcze w tym samym roku toczył walkę zawodową. Drugi dożył późnego wieku. Obaj zostali członkami bokserskiej galerii sław. W trakcie kariery aż 5 razy walczyli między sobą.
Dla podpowiedzi, data walki to dzień urodzin pewnego polityka z kraju, w którym odbyła się walka. Polityk ten dwukrotnie był tymczasowym prezydentem swojego kraju. 1. Kto walczył? 2. Dlaczego walka była nietypowa? 3. O jakiego polityka chodzi? |
1. Joe Jeanette i Sam McVey
2. Walka trwała 48 z 50 zakontraktowanych rund. Do 38 rundy Jeanette leżał na deskach 27 razy mimo tego ostatecznie to on wygrał. 3. Alain Poher |
brawo, zadajesz.
|
Jest taki zawodnik, który w naszej dupoklasie już nie gra - przeniósł się pod dach i gra w futsal.
Ale dokonał rzeczy niebywałej - był jedynym zawodnikiem swojej drużyny, który grał w niej od B-klasy aż do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wystąpił w 300 oficjalnych spotkaniach dla swojej drużyny zdobywając dla niej 70 bramek. 1. Kto? 2. Ile razy wystąpił w Ekstraklasie ? |
1. Jarosław Kaszowski
2. 33 razy |
Zgadza się.
|
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 16:08. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl