Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

Devonisch 05.09.2014 17:53

Paręnaście lat temu po finale pucharu pewnego kraju przed dekoracją na murawę przedostaje się kibic. Razem z zawodnikami biega z pucharem i nawet odbiera gratulacje od ówczesnego prezydenta tego kraju. 1. KRAJ. 2. KTO GRAŁ W FINALE. 3. KTO WYGRAŁ. 4. W KTÓRYM ROKU. 5. KIM JEST TEN KIBIC. 6. KTÓRY TO PREZYDENT.

IncognitoTSW 05.09.2014 18:20

1. Francja
2. Lorient i Bastia
3. Lorient
4. AD 2002
5. Remi Gaillard
6. ŻAK SZIRAK / Jaques Chirac

Devonisch 05.09.2014 18:41

Przejmujesz.

IncognitoTSW 05.09.2014 18:42

Ok, ale oddaję komukolwiek bo wyjeżdżam za parę godzin na kilka dni i nie mam czasu. Pozdrawiam

Błaszczu_WIŚLAK 05.09.2014 22:33

Zagadka dotyczy pewnego miasta, które pod względem liczby ludności jest drugie w swoim kraju. Na przestrzeni wieków miasto często przechodziło z rąk do rąk. Miasto chociaż ma mocno rozwinięty przemysł, największe dochody czerpie z turystyki. Pomimo rzesz turystów, które co roku odwiedzają miasto, bardzo częstym widokiem w mieście są zdechłe szczury, które najbardziej "upodobały" sobie wizytówkę miasta.
W mieście jest klub piłkarski, którego kibice swego czasu o mało "nie podpalili" jednego z zabytków wpisanego na listę UNESCO.

1. Jakie miasto ?
2. O co chodzi z tymi szczurami ?
3. Dlaczego kibice chcieli podpalić ten zabytek ?

Błaszczu_WIŚLAK 08.09.2014 11:05

Podpowiedź:
Kibice klubu wywodzącego się z tego miasta, niemiło wspominają swoją pucharową wizytę w Polsce.

fialo 08.09.2014 13:41

Split?

10 znakow

Błaszczu_WIŚLAK 08.09.2014 13:54

tak :) Wiedziałem, ze ta podpowiedź zbyt ułatwi rozwiązanie :D

serek.c2 08.09.2014 14:36

No ale jakie rozwiązanie? A szczury, a UNESCO? :D

Błaszczu_WIŚLAK 08.09.2014 17:23

No to może ja już uzupełnię zagadkę:
Szczury, które upodobały sobie główną wizytówkę miasta ? Po każdej większej ulewie w basenie portowym przy słynnym deptaku RIVA pływają dziesiątki martwych szczurów. Dzieje się tak ponieważ pod pałacem dioklecjana Rzymianie zbudowali kanały ściekowe, które uchodziły właśnie w tym miejscu.

"Podpalenie" zabytku Unesco? chodziło mi o to :D https://www.youtube.com/watch?v=FQ4_C5S1TH0

serek.c2 08.09.2014 17:43

No teraz wszystko jasne. Nie skojarzyłem o co może chodzić z tym podpaleniem :D

Ps. Zakazy Dubrovnikowe powinni dostać!

Devonisch 10.09.2014 08:19

Leci ktoś dalej ?

Błaszczu_WIŚLAK 13.09.2014 22:41

nikt ? nic ?

Devonisch 16.09.2014 12:04

To ja zadam proste bo nudy w pracy:

Trzecie pod względem populacji miasto w swoim kraju. Z tego miasta w 1839 roku wytyczono i otwarto pierwszą linię kolejową w tymże kraju. Historia powstania miasta sięga 8 wieku p.n.e.
Miasto to jest w pewien sposób powiązane z Nowym Miastem Lubawskim.

1. Co to za miasto?
2. Jakie miasta łączyła ta pierwsza linia kolejowa?
3. O jakie powiązanie chodzi?

Podpowiedź:
http://i57.tinypic.com/2cgehxk.jpg

gypsy 22.09.2014 17:28

1. Neapol
2. Kolej łączyła Neapol i Portici
3. Neapol (czyli po włosku Napoli) pochodzi od słowa Neopoliton, które to z kolei pochodzi od greckiego Neapolis, co oznacza nowe miasto. Stąd skojarzenie z Nowym Miastem Lubawskim.

Devonisch 23.09.2014 07:57

Brawo gypsy. Jedziesz.

gypsy 23.09.2014 08:21

Moja zagadka również dotyczy pewnego miasta. Jest ono stolicą i zarazem największym miastem pewnego kraju. Słynie ono z ropy naftowej. Co ciekawe, pierwszą osobą, która wydobyła ropę w tym mieście, był Polak. Również akcja na początku powieści pewnego polskiego autora (lektura szkolna) dzieje się właśnie w tej miejscowości. Dodam też, że miasto ubiegało się o organizację letnich IO w 2016 roku.

1. Co to za miasto?
2. Nazwisko Polaka, który jako pierwszy wydobył ropę w tym mieście.
3. Autor i tytuł książki, w której akcja na początku dzieje się w tym mieście.

IncognitoTSW 23.09.2014 08:53

1. Baku
2. Zglenicki
3. "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

gypsy 23.09.2014 09:33

Brawo, zadajesz.

IncognitoTSW 23.09.2014 10:02

Jest taki malowniczy stadion w Europie. Jest w bardzo bliskim sąsiedztwie dużej rzeki, a siedząc na trybunach widać duże góry za stadionem. Stadion jest niewielki, ale występuje na nim drużyna, która regularnie gra w europejskich pucharach. Pewien polski piłkarz, związany przez pewien czas z Wisłą Kraków, strzelił bramkę na tym stadionie, a po latach i w innym już zespole, kontuzja uniemożliwiła mu ponowny występ na tym malowniczym obiekcie.

1. Jaki to stadion i nad jaką rzeką?
2. O jakiego piłkarza chodzi ?

Devonisch 23.09.2014 12:04

1. Rheinpark Stadion (FC Vaduz) - Ren
2. Kryszałowicz albo Dawidowski.

IncognitoTSW 23.09.2014 13:41

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Devonisch (Post 1377955)
1. Rheinpark Stadion (FC Vaduz) - Ren
2. Kryszałowicz albo Dawidowski.

1. Dobrze
2. Źle

Devonisch 23.09.2014 14:09

Poprawka: Zieniu !

IncognitoTSW 23.09.2014 14:12

Zgadza się - zadajesz

Devonisch 23.09.2014 14:38

Również ciekawy stadion w Europie. Drużyna, która jest gospodarzem obiektu mimo, że mistrzem swojego kraju nigdy nie była - dotarła kiedyś do finału Europejskich rozgrywek eliminując po drodze polski zespół.

1. Co to za stadion i kto na nim gra?
2. Który polski zespół wyeliminowali?

IncognitoTSW 23.09.2014 16:07

1. Estádio Municipal de Braga - SC Braga
2. Amica Poznań

Devonisch 23.09.2014 17:24

Perfekt. Wymyślaj.

IncognitoTSW 23.09.2014 17:36

Zagadka myślę, że dość prosta.
Był pewien zawodnik, bramkarz, który na Mistrzostwach Świata w latach 70-tych grał z nietypowym dla bramkarza numerem na koszulce. Zagrał w kilkuset meczach ligowych, kończąc karierę mocno po 40-stce, po dwóch przykrych zdarzeniach. Jedno dotyczyło jego rodziny, drugie zdrowia zawodnika. Był jednym z pierwszych bramkarzy, którzy grali odważnie na przedpolu. Jak na bramkarza nie był zbyt wysoki.
1. O kogo chodzi?
2. Jakie były te dwa przykre zdarzenia?

Devonisch 24.09.2014 07:00

1. Jan Jongbloed,
2. Śmierć syna od uderzenia pioruna oraz zawał serca w wieku 45 lat jako grający trener.

IncognitoTSW 24.09.2014 08:32

Dobrze, zadajesz.

Devonisch 24.09.2014 08:52

Banalna zagadka.

1. Co to?
2. Gdzie?
3. Jaka jest wysokość i z czym jest związana?

http://i58.tinypic.com/35k3eo3.jpg

Devonisch 24.09.2014 18:36

Podpowiem, że budowla znajduje się w jednej z europejskich stolic.

IncognitoTSW 24.09.2014 20:57

1. Wieża przy stadionie w Helsinkach
2. Helsinki, Finlandia
3. 72.71 metra, tyle rzucił fiński oszczepnik na olimpiadzie w 32'

Devonisch 24.09.2014 21:30

Zgadza się.

IncognitoTSW 24.09.2014 21:58

W XX wieku odbyła się w jednej z europejskich stolic niezwykła, nietypowa z pewnego powodu walka bokserska między dwoma Amerykanami. Suma ich walk na zawodowych ringach to 185, jeden z nich zmarł młodo - mając 37 lat, jeszcze w tym samym roku toczył walkę zawodową. Drugi dożył późnego wieku. Obaj zostali członkami bokserskiej galerii sław. W trakcie kariery aż 5 razy walczyli między sobą.

Dla podpowiedzi, data walki to dzień urodzin pewnego polityka z kraju, w którym odbyła się walka. Polityk ten dwukrotnie był tymczasowym prezydentem swojego kraju.

1. Kto walczył?
2. Dlaczego walka była nietypowa?
3. O jakiego polityka chodzi?

Devonisch 25.09.2014 08:55

1. Joe Jeanette i Sam McVey
2. Walka trwała 48 z 50 zakontraktowanych rund. Do 38 rundy Jeanette leżał na deskach 27 razy mimo tego ostatecznie to on wygrał.
3. Alain Poher

IncognitoTSW 25.09.2014 09:55

brawo, zadajesz.

Devonisch 25.09.2014 11:11

Jest taki zawodnik, który w naszej dupoklasie już nie gra - przeniósł się pod dach i gra w futsal.
Ale dokonał rzeczy niebywałej - był jedynym zawodnikiem swojej drużyny, który grał w niej od B-klasy aż do najwyższej klasy rozgrywkowej. Wystąpił w 300 oficjalnych spotkaniach dla swojej drużyny zdobywając dla niej 70 bramek.

1. Kto?
2. Ile razy wystąpił w Ekstraklasie ?

IncognitoTSW 25.09.2014 15:14

1. Jarosław Kaszowski
2. 33 razy

Devonisch 25.09.2014 15:26

Zgadza się.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 16:08.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl