Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

trial 12.07.2013 10:09

No to tak żeby nie utrudniać.
Wybitny strateg i dowódca urodzony w XIV wieku. Nie przegrał żadnej bitwy. Po śmierci jego zwłok użyto do wykonania przedmiotu, który stał się talizmanem dla armii, której wcześniej przewodził.
Poproszę nazwisko oraz nazwę przedmiotu.

IncognitoTSW 12.07.2013 10:23

Jan Žižka
przedmiot : Bęben wykonany z jego skóry

trial 12.07.2013 10:25

Zgadza się :)

IncognitoTSW 12.07.2013 11:05

Zagadka dotyczy pewnego monarchy. Monarcha ten dwukrotnie zasiadał na tronie w swoim państwie. Jest to państwo europejskie istniejące do dzisiaj. W czasie swojego życia przez ponad 10 lat mieszkał w pewnym hotelu. Ponadto został odznaczony pewnym odznaczeniem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej.

1. Jak nazywał się ten władca?
2. Jakim krajem władał?
3. Jak nazywał się hotel w którym mieszkał?
4. Jakim odznaczeniem polskim został odznaczony?

trial 12.07.2013 22:07

coś stanął temat to może spróbuję zgadnąć, władcą z zagadki jest może Michał I Rumuński? Został on odznaczony Orderem Orła Białego. O hotelu jednak nic jeszcze nie znalazłem.

IncognitoTSW 12.07.2013 22:12

Nie chodzi o niego.

wiesniak84 12.07.2013 22:38

Czy do dzisiaj państwo to ma status monarchii?

IncognitoTSW 13.07.2013 09:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wiesniak84 (Post 1322228)
Czy do dzisiaj państwo to ma status monarchii?

Dziś nie ma już monarchii w tym kraju.

WISŁAZWE 13.07.2013 11:38

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Incognito2192 (Post 1322141)
Zagadka dotyczy pewnego monarchy. Monarcha ten dwukrotnie zasiadał na tronie w swoim państwie. Jest to państwo europejskie istniejące do dzisiaj. W czasie swojego życia przez ponad 10 lat mieszkał w pewnym hotelu. Ponadto został odznaczony pewnym odznaczeniem państwowym Rzeczpospolitej Polskiej.

1. Jak nazywał się ten władca?
2. Jakim krajem władał?
3. Jak nazywał się hotel w którym mieszkał?
4. Jakim odznaczeniem polskim został odznaczony?


1. Jerzy II Grecki
2. Grecja
3. Brown's Hotel
4. Order Orła Białego

IncognitoTSW 13.07.2013 11:57

Dokładnie tak.

WISŁAZWE 13.07.2013 22:13

Gdzie znajduje się most i czyjego jest imienia?

http://i40.tinypic.com/2mwyute.jpg

gypsy 13.07.2013 22:17

Most im. Jana Pawła II w Puławach

WISŁAZWE 13.07.2013 22:18

Cytat:

Pierwotnie napisane przez gypsy (Post 1322450)
Most im. Jana Pawła II w Puławach


Kobieta zadaje :)

kuba.j.g. 13.07.2013 22:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WISŁAZWE (Post 1322449)
Gdzie znajduje się most i czyjego jest imienia?

http://i40.tinypic.com/2mwyute.jpg


Most im Jana Pawła II w Puławach?

gypsy 13.07.2013 22:30

Co to za budynek oraz w jakim mieście się znajduje?

http://i41.tinypic.com/2r5bxoz.jpg

alterego 13.07.2013 22:31

CH olimp w Lublinie.

LuKaS TSW 13.07.2013 22:35

Galeria Słoneczna w Radomiu.

gypsy 13.07.2013 22:36

Brawo LuKaS, zagadka Twoja :)

LuKaS TSW 13.07.2013 22:38

Zagadka będzie o pewnym nietuzinkowym dowódcy:

- zawsze dbał o to , by odwiedzić osobiście jak najwięcej oddziałów
- lubiany przez prostych żołnierzy , wybitnie niepopularny wśród dowódców
- trudny charakter miał , wrogów mu nie brakowało
- szanował ludzkie życie , zawsze chciał wygrać przy jak najmniejszych stratach
- zakładał wojskowe burdele (kontrolowane sanitarnie) , wywołując oburzenie w swojej cnotliwej i moralnej ojczyźnie
- miał szczęście do piasków i wybrzeży , do kanałów i mostów to już nie
- zdecydowany wróg pedalstwa , ciężko przeżył jego legalizację
- jego przezwisko może się kojarzyć z grupą prześmiewców
Cóż to za pan?

alterego 13.07.2013 22:49

Gen. Montgomery

IncognitoTSW 13.07.2013 22:50

generał Hooker?

LuKaS TSW 13.07.2013 22:50

Cytat:

Pierwotnie napisane przez alterego (Post 1322468)
Gen. Montgomery

No i brawo.Zagadka Twoja.

alterego 13.07.2013 23:06

Pewne zjawisko przyrodnicze (którego nazwa pochodzi od imienia europejskiego przyrodnika ) związane z wodą, powoduje, że pewien obszar zmienia swój charakter na mniej przyjazny roślinom i zwierzętom. Na tym obszarze znajdują się liczne złoża mineralne oraz, mimo niewielkiej ilości wody rośnie roślina, z której nasion produkuje się cenny składnik kosmetyczny.

proszę wkleić link z ładnym zdjęciem tego miejsca i dla utrudnienia, napisać kilka zastosowań tego składnika kosmetycznego (w jakiego typu kosmetykach się go stosuje)

Widze, ze cos slabo idzie. To dopisze, ze miejsce o ktyrm pisze znajduje sie na tym samym kontynencie co kraj z mojej poprzedniej zagadki.

alterego 14.07.2013 20:33

Lenicie sie;) kolejna podpowiedz: uczony byl niemcem a jego nazwisko kojarzy sie z ogromnym morskim ssakiem.

wiesniak84 14.07.2013 21:06

Prąd peruwiański - prąd Humboldta.

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/i...4mjj79DWlVWNP9 Dałem zjęcie Atacamy myślę, że przejdzie:)

Chodzi o jojobę a dokładniej olej jojoba.
Stosuje się w kosmetykach o zastosowaniu dermatologicznym gdyż dobrze się wchłania i zapobiega wysuszaniu skóry. Stosowany przy każdym typie skóry, a szczególnie polecany przy zapaleniach, łupieżu, poparzeniu słonecznym i trądziku. Jakby tego jeszcze było mało zapobiega także powstawaniu rozstępów.

alterego 14.07.2013 21:46

Brawo;) widze, ze walen pomogl:D

wiesniak84 14.07.2013 21:50

No właśnie waleń nic mi nie pomógł bo musiałem przeczesać całą listę naukowców niemieckich z wikipedii i tylko Humboldt skojarzył mi się z humbakiem:D
Alleluja i do przodu:D Zaraz coś zadam.

Ileś tam lat temu w czasie jednej z ważniejszych wojen w historii naszego globu miało miejsce bezprecedensowe wydarzenie. Mianowicie wybudowano replikę miasta w celu dezorientacji sił powietrznych wroga. Na szczęście nie trzeba było jej kończyć gdyż wcześniej zakończyła się wojna. W mieście-oryginale ma siedzibę klub piłkarski. Jak na obecne czasy jest klubem młodym ale jest bardzo znany i w swej historii zdążył się zapisać w dziejach krajowego jak i europejskiego futbolu złotymi zgłoskami. W kadrze tego klubu jest piłkarz, który w całej seniorskiej karierze grał tylko w czterech klubach wliczając w to ten z zagadki. Na wszystkich szczeblach kariery reprezentacyjnej zdobył ogółem 29 bramek. Jego poprzednim klubem był derbowy rywal klubu, z którym przyjemność zagrać swego czasu miała Wisła.

1.Miasto.
2.Klub.
3. Największe sukcey klubu.
4. Piłkarz.
5. Były klub i rywal Wisły.
6. Pod jakim względem klub ten jest "największy" w Europie.
7. Jakimi wynikami zakończyły się nasze potyczki z klubem z pkt 5 i 6.

gypsy 14.07.2013 22:25

1. Paryż
2. Paris Saint-Germain
3. 3 mistrzostw Francji, półfinał Pucharu UEFA, 8 PUcharów Francji, 2 Superpuchary Francji
4. Jérémy Menez
5. AS Roma - były klub, Lazio - rywal Wisły
6. Lazio ma najwięcej sekcji sportowych w Europie - 41
7. 3:3, 1:2

wiesniak84 14.07.2013 22:27

Coś za szybko:) Brawo!!!

gypsy 14.07.2013 22:44

Miasto z zagadki znajduje się w Europie i słynie z wielu rzeczy, wśród których mogę wymienić przemysł elektroniczny (siedziba wielu ważnych firm tej branży) oraz z pewnego festiwalu. W mieście tym odbywały się też Igrzyska Olimpijskie w XX wieku. Naturalnie znajduje się tam też kilka klubów piłkarskich, mnie zaś chodzi o ten najbardziej znany. Grało w nim kilku Polaków. Wśród nich jeden, który niedawno zakończył karierę, legenda jednego z polskich klubów. Przydomek tego klubu (tego o który chodzi w zagadce ;)) w języku polskim brzmi tak samo jak przydomek pewnego klubu Serie A. Drużyna, o którą chodzi w zagadce ma też pewien związek z Wisłą.

1. Miasto
2. Dwie firmy z branży elektronicznej, które mają siedziby w tym mieście
3. W którym roku odbyły się igrzyska?
4. Klub
5. Wymień wszystkich Polaków, którzy w nim grali
6. Jaki włoski klub ma taki sam przydomek?
7. Związek klubu z Wisłą?

trial 14.07.2013 23:10

1. Berlin
2. Siemens, AEG
3. 1936 r.
4. Hertha BSC
5. Piotr Reiss (wspomniana legenda), Tomasz Kuszczak, Bartosz Karwan, Artur Wichniarek, Łukasz Piszczek
6. Juventus (Stara Dama)
7. sparing we wtorek?

E: a festiwal to zapewne Berlinale :)

gypsy 15.07.2013 09:48

Dobrze trial, Twoja kolej ;)

trial 15.07.2013 16:31

Monument wybudowany w drugiej połowie XX wieku, mimo że budowla stosunkowo młoda to nie do końca wiadomo w jakim celu powstała i kto zlecił jej budowę. Znajdują się na niej napisy w 8 językach, są to wskazówki dla postapokaliptycznego społeczeństwa. Może, także służyć jako przyrząd astronomiczny. Wielbiciele teorii spiskowych mówią o związku budowli z NWO. Monument jest w pewien sposób powiązany z prawdopodbnie najbardziej znaną angielską kamienną budowlą.

Poproszę nazwę monumentu oraz treść przynajmniej 2 wskazówek.

alterego 15.07.2013 16:49

czy chodzi o Monument na wzgórzu Elbert Country? Nazywany jest Georgia Guidestone. W monumencie jest dziura, która zrobiono tak aby było widać gwiazdę północną ( okultysci i ich uwielbienie dla astronomii... )
wskazówki dla społeczeństa m in nt utrzymania populacji poniżej 500mln, ziemia powinna być dla natury, ludzkość zjednoczona, unikajcie niepotrzebnych praw i urzędników etc

Monument jest nazywany Amerykańskim Stonehenge ( toto wiadomo co ;) )


trial 15.07.2013 17:10

oczywiście, że tak :) i tak od razu w imieniu męskiej części forum poproszę o jakąś nie kosmetyczną zagadkę :D

alterego 15.07.2013 17:22

ok będzie bardziej sportowa:D

Pewien klub sportowy założono, w zasadzie dzięki temu, że żeglarze którzy zawijali do portu w mieście pokazali 'tubylcom" grę w piłkę nożną. Kilka lat po założeniu tego klubu otwarto jego "filię" w stolicy państwa. Klub osiągał wiele sukcesów m. in. NIGDY w swojej historii nie spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Obecnie klub jest w trakcie pisania nowej karty w swojej historii.

Jaki to klub? Czym się wyróżnia na tle pozostałych?Jaka to karta w historii ( w sensie co ważnego dzieje się teraz w klubie)

trial 15.07.2013 18:02

Boca Juniors? Nową kartą może być to, że w ostatni sezon był ich najgorszym w historii, zdobyli 18 pkt., nie wygrali żadnego meczu na wyjeździe. Za to trudno mi powiedzieć czym się wyróżnia, to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów na świecie, ale nie wiem czy to miałaś na myśli.

alterego 15.07.2013 18:12

nie. zespół o który pytam wyróżnia się zdecydowanie CZYMŚ konkretnym

Mila 15.07.2013 18:43

Atletic Bilbao obecnie broni sie przed spadkiem zatrudnia tylko piłkarzy z baskijskim pochodzeniem Filia o ktorej mowa to oczywiście Atletico Madryt :) " Generalnie wyburzaja stary stadion(najstarszy w Hiszpani) i buduja nowy

alterego 15.07.2013 18:46

tyś jest marynarz... niedoczytałeś sobie na wiki. brakuje jednej informacji o która pytam.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 07:29.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl