Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

wiesniak84 26.05.2013 13:54

Zgadza się!!!

piter116 26.05.2013 17:31

Na jednym z banknotów państwa leżącego na półkuli północnej widnieje postać pewnego filozofa. Ów filozof był mentorem pewnego prezydenta, którego postać również można znaleźć na banknocie, ale o wyższym nominale. Szukany filozof zmuszany był w swoim życiu do częstych migracji. Pewnego razu wziął udział w spisku przeciwko królowi jednego z państw europejskich. Po tym wydarzeniu opuścił kraj i zmienił nazwisko. Identyczne nazwisko nosi jeden z angielskich bramkarzy. Występuje on obecnie w klubie, który miał okazję grać kilka lat temu z Wisłą w europejskich pucharach. Wspomniany wcześniej król władał państwem przez 20 lat. Pochodził z dynastii o bardzo rozbudowanym drzewie genealogicznym. Panowała ona również w kraju, który mieliśmy okazję odwiedzić w 1999 r. z okazji el. do ME. Wracając do filozofa-był on także nauczycielem, stworzył wiele dzieł, zakładał szkoły. Brał udział w koronacji jednego z królów Włoch. Jeżeli chodzi o prezydenta z banknotu o wyższym nominale, to zmarł on w roku w którym wybuchło w Polsce jedno z ważniejszych powstań.

Państwo z zagadki ma powierzchnię mniejszą od Meksyku i większą od Belgii.

1) Proszę o wrzucenie awersu banknotu o niższym nominale.
2) Proszę o wrzucenie rewersu banknotu o wyższym nominale.
3) Podaj imię i nazwisko szukanego filozofa.
4) Podaj imię i nazwisko szukanego bramkarza.
5) Jaki związek z Hugo Chavezem miał szukany filozof?
6) Jaką kwotę otrzymasz wymieniając owe banknoty na złotówki?
7) Jaki przydomek nosił prezydent z zagadki?

piter116 28.05.2013 07:53

Podpowiedź :

Kolegą klubowym wspomnianego bramkarza jest pewien Polak.

Neo1221 28.05.2013 23:13

1) http://www.zbiory.net/photos/138/m_gda000010179_0.jpg
2) http://www.banknotes.com/VE76.JPG
3) Simon Rodriguez (Samuel Robinson)
4) Paul Robinson
5) Hugo Chavez zmarł w mieście narodzin filozofa, obaj pochodzili z Wenezueli?
6) Za 1050 VEB otrzymamy ok 759,675 złotego (kurs 0,7235)
7) Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios
o człowieku :P

piter116 29.05.2013 00:01

Zaliczam.

2.

http://e-waluta.net.pl/images/storie...es_reverso.jpg

5.Misja Robinson, czyli jedna z misji boliwarskich wprowadzonych w trakcie rządów Chaveza.
6.Około 109 zł.
7.El Libertador.

Neo1221 29.05.2013 09:44

No to moje pytanie bedzie szybkie... zeby ktos mogl zadac cos lepszego ;)

jakie to Panstwo? Platnosci dokonuje sie zwierzetami, ma dostep do morza oraz nie nalezy do UE ;)

1. Panstwo
2. Czym jest pieniadz

Watts 29.05.2013 11:32

Czyżby Uzbekistan? Mają dostęp do Morza Aralskiego, a walutą jest tam sum :D

Kaan 29.05.2013 11:43

Jeżeli nie mamy jeszcze 1 lipca to typuję Chorwację. Płaci się tam kunami. Tylko nie wiem czy domowymi, leśnymi czy wodnymi :)

Neo1221 29.05.2013 13:26

Chodziło mi o Chorwację... ale biorąc pod uwagę że Watts podał także poprawną odpowiedź i był pierwszy to w jego ręce zagadka.

Watts 29.05.2013 13:37

http://iv.pl/images/12913328093072685836.jpg

1. Adres budynku.
2. Jakie było jego pierwotne przeznaczenie?
3. Co mieści się w nim obecnie?
4. Jego architekt jest projektantem jednego z sarkofagów na Wawelu. Czyjego?
5. Co łączy go z Wisłą i datą 5 IV 1914?

Watts 30.05.2013 12:07

Podpowiedź #1:

http://i.imgur.com/V6hVYuh.jpg

Bóg Trybun (objawion) 30.05.2013 12:45

1. Kraków, al. Mickiewicza 5
2. był to gmach ówczesnej Szkoły Przemysłowej
3. Zespół Szkół Mechanicznych
4. Adama Mickiewicza
5. tego dnia Wisła otwiera swój stadion na Oleandrach, pokonując Czarnych Lwów - stadion umiejscowiony na terenach wystawy Architektury i Wnętrz w Otoczeniu Ogrodowym, której prezesem w Krk był architekt Sławomir Odrzywolski, wokół którego twórczości kręci się Twoja zagadka.

edit: o, i podpowiedź w mdzczasie przeoczyłem :-)

Watts 30.05.2013 12:50

Pewnie, zadawaj.
W piątce bardziej chodziło mi o to, że na jedynym zdjęciu z meczu z Czarnymi w tle widnieje właśnie budynek dzisiejszego ZSM, ale też pasuje więc OK.

Bóg Trybun (objawion) 31.05.2013 14:51

Trzej panowie o tym samym nazwisku - żyli w jednej epoce (można powiedzieć, że przez większość życia byli postaciami sobie współczesnymi), wszyscy znani i na swój sposób wybitni w swoich środowiskach: literatura, polityka, konspiracja - takie ramy wyznaczyły im dzieje (przy czym każdym z nich, w różnym stopniu, parał się tymi dziedzinami).

Jeden o pochodzeniu, które wg wielu nigdy nie pozwoliłoby mu stać się wiodącą postacią ruchu, do którego przynależał;
drugi o przeszłości kryminalnej i lubujący się w najostrzejszych używkach;
trzeci... trzeci "tak bardzo przeciw, że aż za". Więcej o nim nie napiszę, bo będzie za łatwo - w zestawieniu ze wspólnym mianownikiem łączącym panów, który podam: antykomunizm.

Imiona chronoligicznie: S, S, B.
Nazwisko: P.

Rozwinąć te inicjały poproszę.

Eternit 31.05.2013 15:00

Stanisław, Sergiusz i Bolesław Piaseccy?

Bóg Trybun (objawion) 31.05.2013 15:04

Ban! :D

Nie no eternit jest ze służb, proszę moderatorów o sprawdzenie jego IP ;-)

Eternit 31.05.2013 15:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Bóg Trybun (objawion) (Post 1315254)
Ban! :D

Nie no eternit jest ze służb, proszę moderatorów o sprawdzenie jego IP ;-)

Ja ze służb? W żadnym wypadku ;-)

Moja zagadka będzie dotyczyć dwóch niewątpliwie wielkich postaci swoich czasów. Wiele ich łączyło, można powiedzieć, że byli przyjaciółmi, później jednak ich drogi na długie lata się rozeszły. Pogodzili się dopiero na starość. W sumie można powiedzieć, że symbolicznie połączyła ich śmierć. Teraz trochę faktów:
-Obydwaj panowie odegrali kluczową rolę w tworzeniu pewnego znamienitego aktu prawnego.
- Można o nich mówić nr 2 i nr 3.

Proszę o podanie:
- Nazwisk bohaterów zagadki
- Dlaczego można o nich mówić nr 2 i nr 3
- Dlaczego można powiedzieć, iż połączyła ich śmierć?

Eternit 31.05.2013 18:41

Co by nie zamulać podpowiedź 1:
numery 2 i 3 nie oznaczają hierarchii lecz kolejność w czasie.

Eternit 01.06.2013 09:08

Podpowiedź 2:
Szukałbym za oceanem na przełomie wieków XVIII i XIX.

Eternit 02.06.2013 08:41

Ehhh podpowiedź ostateczna
nr 3:
http://i39.tinypic.com/2rq0rhk.jpg

Al_29 02.06.2013 09:01

Thomas Jefferson (nr 3 - trzeci prezydent USA) i John Adams (nr 2 - drugi prezydent USA)

cytat z Wiki :

'Wieczorem, 3 lipca zapytał, czy to już jest 4 lipca. Kiedy obecny przy łóżku przyjaciel przytaknął, Jefferson zapadł w sen. Zmarł przed trzynastą. John Adams zmarł kilka godzin później. '

Eternit 02.06.2013 10:36

Bardzo dobrze. Warto jeszcze dodać ,że obydwaj panowie zmarli w 50 rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości.

Al_29 02.06.2013 11:38

http://i41.tinypic.com/9galue.jpg
co to i gdzie się znajduje? :)

Al_29 02.06.2013 19:55

podpowiedź 1

znajduję się w mieście -> http://tinypic.com/r/mkzp5x/5

eMpi! 02.06.2013 20:39

College (wnioskuję po młodym człowieku z plecakiem) natomiast na sto procent w Miami.

Miro 02.06.2013 21:15

Uniwersytet Miami w Miami ( a konkretnie w Coral Gables)

Al_29 03.06.2013 09:25

zgadza się :)

Miro 03.06.2013 22:56

Nie mam za wiele czasu więc i zagadka będzie łatwa.

najpierw foto ( przepraszam za jakość)http://i41.tinypic.com/2u4l9v6.jpg

i teraz 3 łatwe pytania odnośnie powyższego widoku:

1) jak nazywa się miejsce z którego zrobiono zdjęcie ?

2) skąd się wzieła jego nazwa ? ( jedna z wielu wersji wystarczy)

3) jak się nazywa budowla której zamazany kontur jest zaznaczony czerwoną strzałką ?

Miro 05.06.2013 21:40

mała podpowiedź nr 1

http://i42.tinypic.com/b5qvep.jpg

Miro 06.06.2013 21:24

kolejna podpowiedź.

http://i44.tinypic.com/2mfkpj9.jpg

wiesniak84 08.06.2013 20:48

1) przysiółek Nowej Góry - Paryż
2) skąd taka nazwa to nie mam pojęcia - ok mam:) Legenda mówi, że Napoleon wracając po przegranej bitwie pod Moskwą do Francji nocował na tym terenie, a gdy rano spytano go jak mu się spało, odpowiedział: „Jak w Paryżu”. Nie ma ona jednak potwierdzenia w faktach historycznych. Bardziej prawdopodobne jest nazwanie tego miejsca „Paryżem” przez pracujących tam górników francuskich.
3) zamek Tenczyn???

Miro 09.06.2013 12:40

ok. zadajesz.

wiesniak84 09.06.2013 17:43

Jeden z laureatów Superwiktorów. Tak się złożyło, że w dzień, w którym się urodził pewne azjatyckie państwo obchodzi dzień niepodległości. W państwie tym obowiązuje jednostka monetarna o nazwie identycznej jak pewne wodne zwierzę, które występuje tylko na obszarze trzech kontynentów. Wg pewnej instytucji zaliczane jest do gatunków narażonych na wyginięcie. Siedziba tej instytucji znajduje się europejskim kraju, w którym obowiązują aż cztery języki urzędowe.

1. Imię i nazwisko laureata.
2. Data urodzin.
3. Co to za azjatyckie państwo.
4. Jaka to waluta.
5. Na jakich kontynentach można uświadczyć obecności zwierzątka z zagadki.
6. Z głównie jakiego powodu ludzie mordują te przesympatyczne zwierzątka?:)
7. Co to za instytucja.
8. Wymień cztery języki urzędowe europejskiego kraju z zagadki.

piter116 09.06.2013 18:32

1. Jean Claude Van Damme
2. 18 października
3. Azerbejdżan
4. Manat
5. Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka
6. Smaczne mięcho
7. International Union for Conservation of Nature
8. Niemiecki, francuski, włoski, romansz

wiesniak84 09.06.2013 18:55

Jedziesz piterstoszesnaście.

piter116 10.06.2013 00:48

http://oi39.tinypic.com/vgn50x.jpg

1. Kogo przedstawia fotografia? (imiona i nazwiska aktorów+ postaci, które grają)
2. Co to za film?
3. Co wypowiada Pan po prawicy?
4. Co łączy Pana po lewej stronie z Zajcewem i Pershingiem?

PS: Jeżeli jesteś pewien odpowiedzi- zadaj zagadkę, nie czekaj na potwierdzenie.

wiesniak84 10.06.2013 18:20

1. Maciej Kozłowski w filmie Alosza rosyjski mafiozo i Mati Borek w filmie tłumacz wietnamskiego.
2. E=mc2
3. Cytuję:
- Gówno
- Pan Nguyen mówi żebyś nie obrażał wykształconych ludzi, jego brat jest profesorem na Uniwersytecie w Hanoi
- No właśnie panowie postrzelać zdążymy zawsze a mamy problem Arnolda i Ramzes musimy znaleźć consensus..... porozmawiać znaczy
4. Nie mam pojęcia póki co - chodzi o Wasilija Zajcewa tego snajpera?

piter116 11.06.2013 13:29

Cytat:

Pierwotnie napisane przez wiesniak84 (Post 1317042)
1. Maciej Kozłowski w filmie Alosza rosyjski mafiozo i Mati Borek w filmie tłumacz wietnamskiego.
2. E=mc2
3. Cytuję:
- Gówno
- Pan Nguyen mówi żebyś nie obrażał wykształconych ludzi, jego brat jest profesorem na Uniwersytecie w Hanoi
- No właśnie panowie postrzelać zdążymy zawsze a mamy problem Arnolda i Ramzes musimy znaleźć consensus..... porozmawiać znaczy
4. Nie mam pojęcia póki co - chodzi o Wasilija Zajcewa tego snajpera?

4. Alosza Awdiejew grał Zajcewa w Ekstradycji.
Maciej Kozłowski grał Szybkiego(Pershinga) w serialu Odwróceni.

Zagadka jest Twoja.

wiesniak84 11.06.2013 21:20

W XVII wieku jak wiadomo na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej dochodziło do wielu wojen, starć i konfliktów. W ich trakcie miało miejsce oblężenie strategicznej twierdzy. Zostało one opisane w jednym z największych dzieł polskiej literatury ale także uwiecznione zostało za sprawą kinematografii. Miasto z twierdzą, w obecnych czasach, znajduje się na terenie jednego z sąsiadów Polski. Jednym z miast partnerskich owego miasta jest miasto, w którego najstarszej dzielnicy ma początek jedna z większych europejskich rzek (długość powyżej 800 km). Nad rzeką tą z kolei leży inne miasto. W mieście tym siedzibę swą ma klub piłkarski założony dokładnie w tym samym roku co jedna z naszych zgód. Dodatkowo ten klub miał przyjemność rozegrać w swojej historii 4 spotkania przeciwko Wiśle (wtedy pod inną nazwą niż obecnie).

1. Co to za twierdza.
2. Kto odegrał tytułową rolę w filmie, w którym pokazano oblężenie owej twierdzy.
3. Ilu ludzi walczyło po stronach konfliktu w trakcie oblężenia.
4. Co to za miasto partnerskie.
5. Co to za rzeka.
6. Co to za klub piłkarski.
7. Jaki piłkarz jako jedyny strzelił dwie bramki w trakcie potyczek między Wisłą a klubem z pkt 6-ego.

wiesniak84 12.06.2013 20:43

Bardzo duża podpowiedź:)
http://i.wp.pl/a/f/film/033/04/54/0245404.jpg


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 02:26.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl