![]() |
Buki z dwóch kandydatów przeważnie jednego trafiały. Więc miejmy nadzieję, że tym razem padnie na nas :)
A co do punktów to wszyscy mamy świadomość, że po 1/4 sezonu to jest mocno zbyt wcześnie by coś estymować. Choć pewne wzorce już się rysują. Zagrosik na twitterze co kolejkę generuje swoje statystyki - ile potrzeba do którego miejsca i co tydzień mu się te punkty zmieniają na top2. Bez obecnie trwającego meczu są 4 drużyny w czołówce. Ruch z Chrobrym walczą by doskoczyć do nas na 6 punktów straty - do top5. Miejmy nadzieję, że będzie remis. |
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
PS. Wspomniany tu Zagrosik wlasnie określił prog awansu dla Wisły na 68 pkt |
Cytat:
Cytat:
Cytat:
|
Zagrosik to rzeczywiście chyba najlepsze, co na ten moment mamy do dyspozycji, jeśli chodzi o progi do awansu. I on ma to o tyle fajnie zrobione, że nie zgaduje, ile dokładnie punktów trzeba, tylko operuje zakresami. I tak mamy:
57 punktów - 50% szans na awans, brakuje 35 punktów, średnia 1,4 62 punkty - 90% szans na awans, brakuje 40 punktów, średnia 1,6 65 punktów - 99% szans na awans, brakuje 43 punkty, średnia 1,72 68 punktów - 100% szans na awans (tzn. na 10 tys. symulacji nie zdarzyło się, żeby Wisła mając tyle punktów nie skończyła w top 2), brakuje 46 punktów, średnia 1,84 50% szansy że znowu się będziemy szarpać w barażach raczej nikogo nie zadowala. Ale powiedzmy, że 90% to już całkiem solidnie, a 99% to już naprawdę dobre przybliżenie pewności. Niech każdy sobie już wybierze, jaka pewność go zadowala i można liczyć, jakich wyników nam trzeba. Jeśli ktoś chce mieć matematyczną pewność, to niech wybierze próg 68 i tyle. |
Cytat:
Duarte G/A co 53min Juliusz G/A co 82min Rodado G/A co 51min Te liczby są absurdalne i kompletnie nierealne do utrzymania na przestrzeni sezonu. Zwłaszcza przez 3 zawodników tej samej drużyny. Napiszę inaczej, do Miedzi celowaliśmy w ponad 150 bramek w sezonie. Nawet po trzech ostatnich meczach arytmetycznie to jest ciągle ponad 120 bramek. Historycznie zdarzały się lata gdzie nikt nie zrobił +60, a +70 to już wynik kosmiczny. To pokazuje jak absurdalny był nasz start sezonu i raczej zapytałbym co zrobił Jop, że tak wystartowaliśmy, a nie dlaczego przestało żreć. Osobiście skłaniałbym się, że tak po prostu mieliśmy w przeciwieństwie do większości rywali skompletowaną w okresie przygotowawczym przynajmniej startową jedenastkę , a kilku przeciwników zostało załapanych w głębokiej przebudowie kadry i dopiero na etapie jej ewentualnego zgrywania. Bardziej martwi mnie gra obronna. Na ten moment celujemy w ~38 goli przy 32 w poprzednim sezonie. Spora różnica. Zwłaszcza przy fakcie, że nasza ofensywa znów jest mocno przekłamana przez kilka bardzo wysokich zwycięstw. Pozostaje kwestia jak bardzo. Jeśli skończymy z wynikiem 80-90 bramek z przodu, nie powinno to stanowić problemu, a punkty będą się zgadzać. Jeśli skończymy poniżej 70 goli kilku punktów może zabraknąć. Chyba bardziej wymierne niż liczenie samych straconych/zdobytych bramek wydają się spotkania na zero z przodu. Spory problem w poprzednich rozgrywkach. Póki co celujemy w 3-4 takie mecze na przestrzeni sezonu przy 6 w zeszłym roku. To bardzo dobry prognostyk, który można przełożyć na 4-7 punktów więcej. Wszystko to na dość skromnej próbce gdzie świetny start stanowi na razie ogromny znak zapytania w perspektywie reszty sezonu. Za 2 tygodnie będziemy trochę mądrzejsi. |
Zagorsik dziś:
https://x.com/zagrosik/status/1970191253619794358 Zagrosik 25 sierpnia: https://x.com/zagrosik/status/1960072252524745045 Sumulacje "na żywo" zmieniają się po każdej kolejce. Więc jaki by model nie przyjąć to wyniki są na razie niepewne. |
3 spotkania to jest 9% sezonu, to wcale nie jest tak malo. To zupełnie nic dziwnego że aż tyle sie zmienil prog, poniewaz pare ekip sie pozbieralo, o tym pisal @Cymes
A jesli tendencja będzie trwala to moze to iść wyżej. Szczegolnie że Slask ma obecnie bardzo przyjemny terminarz na najblizsze kolejki (Polonia W, dom, Znicz wyjazd, Stal Mielec i Łeczna u siebie - tu maja potencjal nawet na 12/12. My mamy... sami wiecie jaki. |
9% to niby dużo a tak na prawdę 3 mecze to jest nic. Możliwe jest aby 3 mecze wygrać na farcie, niezasłużenie, przez błędy sędziego, po samobóju rywala, po klopsie bramkarza itd Nie trzeba się bić o top 1, można nawet być w dole tabeli i tak się może ułożyć sytuacja, że będąc cieniasem wygra się jakieś 3 mecze z dupy.
I własnie w każdym sezonie to może zrobić różnice. Jakieś 3 dziwne zwycięstwa, jakieś niezasłużone, jakieś poprzepychane mecze itd Dlatego wszelkie założenia nigdy nie mają sensu bo do końca sezonu nie wiadomo ilu klubom wpadnie te kilka dodatkowych oczek znikąd. Nawet terminarz jest nierówny, i np Śląsk zagrał z mocną Wisłą - poległ. Wieczysta zagra prawdopodobnie z Wisłą w formie średniej/słabej. Rewanże mogą znowu się tak ułożyć, że na Ślask wyjdziemy napompowani i ich rozjedziemy, a z Wieczystą znowu będzie dołek formy. Efekt? Ślask dostaje dwa razy lanie od drużyny powiedzmy na poziomie ekstraklasowym, a Wieczysta w tej samej lidze, z tą samą Wisłą, ma dwa łatwe mecze i może zamiast 0, ugrać 6 pkt. Także nawet dwumecz i aktualny poziom rywala w meczach może wywrócić do góry nogami tabele. |
1/4 sezonu za nami i kilka wniosków co do tabeli.
1. top3 ma odległość 1 meczu (max 3 punkty) 2. top5 ma odległość 2 meczów (max 6 punktów) 3. Pogoń GM na 6 miejscu i Odrę na 10 miejscu dzielą 3 punkty 4. Miejsca 7-15 są w odległości jednego meczu - max 3 punkty różnicy (14-11 punktów). 5. Miejsca 13-15 mają dwa punkty przewagi nad pierwszym spadającym (#16 Puszcza). Z czego wynika, że nadal skoki w tabeli będą duże. |
Ja napiszę trochę kontrowersyjnie brakuje nam 9 pkt do utrzymania :):)
|
Wieczysta to akurat wiadomo, że z nami wygra. Przecież musimy się "odwdzięczyć" wiadomo komu i za co.
|
Obecnie w tabeli, w pierwszej szóstce jest trzech beniaminków.
To wręcz "statystycznie" niemożliwe:D |
Cytat:
W zeszłym sezonie utrzymanie dawało 30 punktów więc brakuje nam coś koło 9 ale nie chce mi się sprawdzać w dłuższym okresie. |
Cytat:
|
Cytat:
|
Czyli statystycznie mamy szanse zapewnić sobie utrzymanie już na koniec przyszłego tygodnia.
|
Cytat:
|
Aktualizacja po 11 kolejce i meczu z Polonia Bytom: gol Igbekeme, Asysta: Leliveld, kluczowe zagranie Duda
1.. Rodado (14) 11g + 0a +3aa 2. Duarte (10) 4g + 4a +2aa 3. Erlthaler (11) 3g +3a +5aa 4. Biedrzycki (4)3g + 1aa Krzyżanowski (7) 1g + 4a +2aa Kuziemka (12) 2g +5a +5aa Leliveld (8) 1g + 5a +2aa Igbekeme (3) 2g + 1aa Kutwa (4) 1g + 1a + 2aa Nikaj (1) 1g Kawała (1) 1g Jaroch (2) 1g + 1a Zwoliński (1) 1g Duda (4) 0g + 3a+ 1aa Carbo (3) 0g + 1a + 2aa Staszak (1) 1aa Grujcic (2) 1g+1aa Omic (1) 1a Giger (1) 1aa Aktualny bilans 8-1-1 jest przepiękny |
Trwaj chwilo boś piękna
3 z 9 punktów na ten tydzień zrobione ... :) Kod:
razem dom wyjazd |
Pytanie teraz czy mecz z Wieczysta doliczac do domowych czy wyjazdowych :>
|
Formalnie jest to wyjazd.
Podobnie było jak Sandecja grała na Termalice. Nawet nazywali to "derby gminy Żabno" w TV :> |
Najlepsze bilanse po 10 kolejkach z ostatnich lat:
25/26 Wisła (25 pkt) 8-1-1 24/25 Termalika (26 pkt) 8-2-0 23/24 Odra Opole (23 pkt) 7-2-1 22/23 Ruch (21 pkt) 6-3-1 21/22 Widzew/Korona (23 pkt) 7-2-1 20/21 ŁKS/Termalika(25 pkt) 8-1-1 19/20 Warta/Radomniak (20 pkt) 6-2-2 18/19 Rakow (21 pkt) 6-3-1 17/18 Odra Opole (20 pkt) 6-2-2 Tylko Odra Opole z tego grona zawalała awans do ekstraklasy |
Aktualizacja po meczu z Wieczysta: gol Biedrzycki, Asysta: Duda, kluczowe zagranie Baniowski
1.. Rodado (14) 11g + 0a +3aa 2. Duarte (10) 4g + 4a +2aa 3. Erlthaler (11) 3g +3a +5aa 4. Biedrzycki (5)4g + 1aa Krzyżanowski (7) 1g + 4a +2aa Kuziemka (12) 2g +5a +5aa Leliveld (8) 1g + 5a +2aa Igbekeme (3) 2g + 1aa Kutwa (4) 1g + 1a + 2aa Nikaj (1) 1g Kawała (1) 1g Jaroch (2) 1g + 1a Zwoliński (1) 1g Duda (5) 0g + 4a+ 1aa Carbo (3) 0g + 1a + 2aa Staszak (1) 1aa Grujcic (2) 1g+1aa Omic (1) 1a Giger (1) 1aa Baniowski (1) - 1aa Aktualny bilans 8-2-1, 2.36 pkt/mecz |
Możliwe że się zmieniły symulowane progi po meczu na szczycie, ale póki co zostawiam te od Zagrosika sprzed paru dni:
50% szans na awans - 57 punktów, brakuje 32 punktów, średnia 1,39 90% szans na awans - 62 punkty, brakuje 36 punktów, średnia 1,56 99% szans na awans - 65 punktów, brakuje 40 punkty, średnia 1,74 100% szans na awans - 68 punktów, brakuje 43 punktów, średnia 1,87 Ostatnie 5 meczów (od meczu z Legnicą, czyli nasz umowny kryzys po świetnym początku) to średnia 1.6 punkta na mecz |
To akurat jakiś tam wycinek rzeczywistości. Mysle że dość miarodajne sa czasookresy od przerwy na kadrę do przerwy na kadrę.
Pierwszy (7 spotkan) punktowalismy 2.57 pkt/mecz Drugi (5 spotkań) punktujemy po 4 meczach 2 pkt/mecz i albo skoczymy na 2.2 albo zlecimy na 1.8 lub 1.6. 3 przerwa to będzie Puszcza (w), Stal Rzeszow (d), Chrobry (w), Polonia W (d) 4 przerwa: Pogon Siedlce (w), Stal Mielec (d), ŁKS (w) Wiosna to melodia przyszłości Liczenie że punktowanie ponizej 2 pkt/mecz cos nam da to liczenie na farta. Tu trzeba wyrywać punkty gdzie się da. |
Cytat:
25% szans na awans bezpośredni - 62 punkty 50% szans na awans bezpośredni - 63 punkty 75% szans na awans bezpośredni - 65 punktów ale cieszy, że szanse liczone na bieżąco wzrastają. Na tę chwilę jesteśmy +5 punktów ponad "ścieżką awansu" wg progu 65. P.S. Mamy 26 punktów, nie 25, więc do 65 punktów brakuje nam 39 punktów (nie 40), czyli średnia 1,7 wystarczy. Cytat:
|
@MaLk hipotetycznie
Punktujemy 1.87 do konca sezonu Wieczysta punktuje 2.08, Slask wroclaw 2.13 pkt/mecz Czy to wyglada na scenariusz s-f? No nie. Obie wowczas sa przed nami. Niestety wciaz scenariusz ze 3 drużyny beda dobrze punktować jest zagrozeniem Wieksza wartość ma dla mnie patrzenie na przewage nad rywalami i ew dystans spotkań. Średnia ponizej 2 pkt oznacza że częściej niz w co 2 meczu nie będziemy wygrywać. Zarówno od Slaska jak i Wieczysta dziela nas 2 spotkania, co z jednej strony jest dobra informacja, ale z drugiej strony pokazuje jak szybko moze sie w 2-3 kolejki zmienić optyka. Co sie tyczy najblizszego okresu (do zimy i zmian kadrowych) to Wieczysta ze Śląskiem maja mecz bezpośredni, więc na dystansie 8 spotkań nie zawalimy wiecej niż 3 spotkania niz rywale. Tak jak pisałem niedawno, wariantem idealnym byloby utrzymanie rywala z 3 miejsca na przerwę zimowa na 10 pkt (4 spotkania). Pomarzyć dobra rzecz ;) |
Po prostu awansują drużyny, które zalicza jak najmniej/wcale głupich serii starty pkt.
Remisy i porażki będą wpadać każdemu ale może się okazać, że jak ktoś złapie zadyszkę na dłużej to już nie dogoni rywali. My z taką para ruszyliśmy, że nawet obecny słabszy okres nie robi nam szkody ale ta jedna porażka i dwa remisy w niedługim czasie już powoli nas zaczynają stawiać pod ścianą więc trzeba zacząć punktować lepiej. Tak jest zawsze, bijesz się o top dwa to musisz grać jak drużyna mistrzowska i tyle. Żadnej filozofii tu nie ma. |
Cytat:
To pierwsze byłoby po prostu wyjątkowym niefartem, gdzie raz na pier*yliard kombinacji trafiła się akurat taka, która nas eliminuje. Liczenie na farta jest odwrotnością takiej sytuacji, tzn. zakładaniem, że spośród wielu eliminujących nas kombinacji będziemy mieli to szczęście, że akurat się wylosuje awans. |
Cytat:
@MaLk akurat na nas tyle razy spadaja najgorsze nieszczęścia że po prostu nie wierzę że takie punktowanie w kratkę zapewni nam lekki i spokojny awans. Nie przechodzi mi to przez myśl, poki nie zobaczę bezpiecznej przewagi w tabeli. |
Poprzednie sezony nie raz pokazywały czym się kończy zniżka formy. Często bywało przecież tak, że zespół z top 6 czy nawet niżej łapał formę i serie samych zwycięstw i albo wskakiwał do top 2 albo był bardzo blisko i do końca sezonu straszył drużyny z top 2. Zrobiła to Wisła za Sobola, Katowice i chyba Tychy też jak złapały serie to dużo namieszały
Także tu wielkiego marginesu błędu nie może być bo tak jak my w 6 meczów zrobiliśmy 18 pkt a teraz w 5 meczow 8 pkt to pokazuje że przy minimalnie słabszym punktowaniu bo przecież 8 pkt na 5 meczów to nie jest tragedia, jak jakiś zespół zacznie mieć same wygrane pod rząd to na finiszu sezonu może kilkanascie pkt odrobić. Czym innym jest walka o top 6 gdzie 4 zespołu nie złapią nagle serii życia i żeby tam być to wystarczy grać średnio albo słabo i na jakimś etapie nadrobić, a czym innym walka o top 2 gdzie tutaj właściwie cały sezon musi być równy i do końca trzeba formę utrzymać bo jak znowu ktoś zrobi serie 10 wygranych pod rząd to nawet grając nieźle, można się rozczarować. |
Cytat:
Ale ten wątek jest jednak o czymś innym. A pamiętajmy o tym, że rozmawiamy tutaj o statystycznie oczekiwanym progu awansu bezpośredniego, a do tegoż wystarczy zająć miejsce drugie i tak też wszyscy tutaj liczymy progi. Możemy dać się wyprzedzić jednej drużynie. Co do tego, czy przewaga jest (na tę chwilę) bezpieczna i czy ustalone progi się sprawdzają, wystarczy spojrzeć w tabelę (na tę chwilę). Aktualna tabela pokazuje, że awans bezpośredni zapewnia średnia 1,91+ (ciut ponad Śląsk), do której w wymiarze całorocznym potrzebujemy zagrać resztę sezonu ze średnią 1,7. Czyli na tę chwilę predykcje sprawdzają się praktycznie idealnie. |
Stan na dziś (noc z soboty na niedzielę) jest taki, że:
Wisła - średnia 2,36 Wieczysta - 2,00 Pogoń GM - 1,75 Śląsk - 1,75 Stal Rz. - 1,67 Reszta ma więcej niż 6 punktów straty do nas więc chwilowo ignoruję. Średnia 2,0 daje 68 punktów na koniec. Jop na razie wykręca więcej niż 2,0. |
Ktoś jeszcze się obawia średniej Śląska i Wieczystej powyżej 2.00? :D
Przy takiej konkurencji mam coraz większe przekonanie, że 65 spokojnie wystarczy na top 2. Oczywiście i my możemy przewalić dzisiaj wieczorem z Ruchem, ale to już osobna kwestia |
Biorąc to pod uwagę to nawet remis z Ruchem nie byłby tragicznym wynikiem.
Na pewno oczekiwaną średnia punktów na top2 po tej kolejce spadnie, bez względu na nasz wynik. |
No to aktualizacja po zakończonej 12. kolejce. Sporo pozytywnych wiadomości, progi na awans też w dół.
50% szans na awans - 56 punktów, brakuje 27 punktów, średnia 1,23 90% szans na awans - 60 punkty, brakuje 31 punktów, średnia 1,41 99% szans na awans - 64 punktów, brakuje 35 punktów, średnia 1,60 100% szans na awans - 67 punktów, brakuje 38 punktów, średnia 1,73 Progi stąd: https://x.com/zagrosik/status/1974939565061529943 |
7 punktów to dość udany tydzień. A humor poprawiają prezenty od konkurencji :)
Kod:
razem dom wyjazd |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 18:29. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl