Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Budowa stadionu, nowej hali i bazy treningowej (komentarze) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=94)

kot 22.10.2009 17:54

Co powiecie na poniższe porównanie stadionu Wisły ( 370 mil zł ) i Legii ( 460 mil zł ). Obydwa są podobnej pojemności i klasy. Stadion Legii jest o ok. 90 milionów zł droższy. Ma o wiele mniejszą powierzchnię pomiszczeń użytkowych, z których gro zajmuje parking, bezpośrednio pod trybunami na poziomie parteru i 1 piętra. Nie było kosztów jak na Wiśle, związanych z budową pomieszczeń czy garażu poniżej gruntu. Od połowy wysokości trybun nie ma zabudowy i dlatego wejścia na trybunę pietrową Legii są bezpośrednio z dworu.

A teraz porównajmy stadion Cracovii ( 200 mil zł ) i Zagłębia ( 120 mil zł ). Obydwa są podobnej pojemności i klasy. Stadion Cracovii jest o ok. 80 milionów droższy.

Dlaczego stadion Wisły jest tańszy od stadionu Legii a stadion Cracovii jest droższy od stadionu w Lubinie ?


Ktoś powie, że koszt Cracovii zawiera halę sportową oraz scenę koncertową. No właśnie. Nic Pasom nie zazdroszczę, oprócz jednego - HALI SPORTOWEJ, na którą Rada Miasta bez zmróżenia oka się zgodziła w ramach kompleksu stadionowego i nie żałowała jak widać pieniędzy, bo wychodzi, że Hala kosztowała jakieś 80 milionów zł, choć jest o połowę mniejsza od tej, której Wiśle się odmawia dofinansować raptem 24 milionami zł. Wiśle od pięciu lat sra się ratami na wszystko a tu za jednym zamachem, buduje się Pasom i stadion i halę i trybunę koncertową i parking podziemny. KOMPLEKSOWO. Nie żebym im żałował, ale coś tu ku..a nie gra, jeśli Pasy wszystko dostają za jednym zamachem a Wiśle chce się wydłużyć budowę stadionu i hali sportowej z 5 lat na kolejne 5 lub na wieczne nigdy.

Nikogo k..wa nic nie boli. Nikt w Radzie Miasta zawału za przepłacenie stadionu Cracovii nie dostaje ? Chcą w Radzie Miasta otworzyć puszkę Pandory, to ją otworzą, jak na biegu nie dokończą Wiśle stadionu w terminie (kompleksowo) oraz nie załatwią hali sportowej TS w tym roku, marnując tym samym dotacje unijną na tą halę.

krwawy 22.10.2009 18:15

ABC
 
Żyjemy w takim fajnym państwie jak Polska, gdzie się nie ceni umiejętności, profesjonalizmu a bardziej jest głupota w cenie i kto komu mocniej nóż w plecy wsadzi...
Politycy to sorry za słownictwo ale to zwykłe szmaty są tylko im się głosy liczą nic więcej, coś jak PZPN, was wycyckali na stadionie a z Warszawy to sobie zrobili treningi policyjne przed Euro gdzie kilkaset osób dostało zakazy stadionowe za "nielegalne zgromadzenie". Nie ważne jakie miasto bo chyba w każdym te osły się bawią naszym kosztem.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kot (Post 806594)
Co powiecie na poniższe porównanie stadionu Wisły ( 370 mil zł ) i Legii ( 460 mil zł ). Obydwa są podobnej pojemności i klasy. Stadion Legii jest o ok. 90 milionów zł droższy. Ma o wiele mniejszą powierzchnię pomiszczeń użytkowych, z których gro zajmuje parking, bezpośrednio pod trybunami na poziomie parteru i 1 piętra. Nie było kosztów jak na Wiśle, związanych z budową pomieszczeń czy garażu poniżej gruntu. Od połowy wysokości trybun nie ma zabudowy i dlatego wejścia na trybunę pietrową Legii są bezpośrednio z dworu.

Różnica jest taka - na stadionie Legii wszystko uwzględniono, kołowrotki, telebimy, nagłośnienie raczej bez żadnych niespodzianek a z tego co wyczytałem to w Krakowie trzeba na jedną z trybun wchodzić na około.
Argument o większej powierzchni użytkowej w Krakowie też jakiś nie wiadomo skąd co znalazłem to :
w Krakowie :
  • całkowicie zadaszony, pojemność 33.594 (pojemność na UEFA EURO 2012™ – 33 221 brutto/31 917 netto)
  • moc oświetlenia podstawowego – 2000 lx
  • trybuna VIP biznes na 1638 miejsc, 34 loże VIP na 477 miejsc (w tym 126 miejsc w tzw. loży prezydenckiej), business lounge, restaurac
  • 129 miejsc dla niepełnosprawnych (w tym 50 dla osób na wózkach)
  • muzeum i sklep klubowy – ok. 1000 m2, powierzchnie komercyjne – ok. 3000 m2
  • parking VIP na 220 miejsc oraz miejsca parkingowe dla kibiców na ok. 1100 miejsc ale to chyba nie aktualne

na Legii to :
  • Łączna liczba widzów: 33540
  • natężenie oświetlenia przystosowane do telewizji w standardzie HDTV
  • Trybuna honorowa: 1697
  • Loże VIP: 36 (15 na poziomie trzecim i 21 piętro wyżej) i pomieszczą 424 osoby. Będą one miały bezpośredni dostęp do części restauracyjnej
  • Niepełnosprawni: 70 + 70 opiekunowie
  • Prasa: 88
  • Powierzchnia: ekspozycyjno – muzealną, na którą wydzielono 547,52 m.kw
  • Powierzchnia handlową, na którą wydzielono 1.057,08 m.kw
  • Powierzchnia usługowa – gastronomiczną, na którą wydzielono 3.012,91 m.kw
  • Powierzchnia usługowa – salon odnowy biologicznej, na którą wydzielono 565,52 m.kw.
  • Powierzchnia biurowa na którą wydzielono 1.442,79 m.kw
  • kioski gastronomiczne. Tych na stadionie będzie 22 - 20 na poziomie drugim i dwa na trzecim
+ garaż na ok. 790 samochodów osobowych, ponadto na zadrzewionym terenie między stadionem, a ul. Czerniakowską przewidziano możliwość organizacji czasowego, naziemnego parkingu na ok. 740 samochodów.

Poza stwierdzeniem o większej powierzchni użytkowej choć nie wiem na podstawie jakich danych i zabudowania trybun w Krakowie to nic nie wynika i w niczym nie rzutuje i same niedoróbki projektowe w Krakowie stąd pewnie niższa cena.

Konrad. 22.10.2009 18:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kot (Post 806594)
Ktoś powie, że koszt Cracovii zawiera halę sportową oraz scenę koncertową. No właśnie. Nic Pasom nie zazdroszczę, oprócz jednego - HALI SPORTOWEJ, na którą Rada Miasta bez zmróżenia oka się zgodziła w ramach kompleksu stadionowego i nie żałowała jak widać pieniędzy, bo wychodzi, że Hala kosztowała jakieś 80 milionów zł, choć jest o połowę mniejsza od tej, której Wiśle się odmawia dofinansować raptem 24 milionami zł.

Dałbym sobie ręke uciąć, że na Cracovii hali nie będzie. Owszem jest w docelowym projekcie, ale na razie nie było przetargu, ani nie ma zapisanej kasy w budżecie na nią...

Koszt o którym mówisz dotyczy tylko tego co obecnie się robi - czyli stadion i mały placyk obok...

rav 22.10.2009 18:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kot (Post 806594)
(...)Ktoś powie, że koszt Cracovii zawiera halę sportową oraz scenę koncertową. No właśnie. Nic Pasom nie zazdroszczę, oprócz jednego - HALI SPORTOWEJ, na którą Rada Miasta bez zmróżenia oka się zgodziła w ramach kompleksu stadionowego i nie żałowała jak widać pieniędzy, (...)

Z tego co pamiętam hala przy stadionie Cracovii nie jest budowana. Zostanie wzniesiona jak nastaną "lepsze czasy". Obecnie przekazano na budowę stadionu (bez hali) 158 mln zł.

Konrad. 22.10.2009 18:33

Tu potwierdzenie:

http://www.wikipasy.pl/Przewodnik_po....B3.C5.82nocne

Obiekty planowane w przyszłości

Hala Sportowa

Planowana w południowo-wschodnim narożniku działki. Będzie przylegać do stadionu. Łączną pojemność trybun zaplanowano na 2 300 miejsc. Zostanie wybudowana po 2012. Do czasu wykonania Parking Podziemny teren przeznaczony pod halę będzie służył jako trawiasty parking.
Parking Podziemny

Wjazd zaplanowano z Placu Wschodniego w południowo-wschodnim narożniku działki. Zostanie wybudowany po 2012.

Kocur 22.10.2009 18:34

Kocie - wszystko jest tak jak napisałeś - ale fakt że ktoś spieprzył projekt bardziej niż u nas nie powinien nam tego faktu przesłaniać :)

kot 22.10.2009 18:52

rav / Konrad

http://www.wikipasy.pl/Remont_stadio....87_sportowa_d

Cytat:

Część sportowa do końca 2010 roku - TerazPasy.pl 10.02.2009

Część sportowa stadionu Cracovii ma być zakończona i oddana do użytku pod koniec 2010 roku. W kolejnym roku planowane jest oddanie do użytku części komercyjnej oraz części administracyjno-biurowej.

Na początku lutego br. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wielkości środków na realizację w latach od 2009 do 2012 zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja miejskiego stadionu „Cracovia" oraz zobowiązania Prezydenta Miasta Krakowa do zabezpieczenia tych środków w „Wieloletnim Planie Inwestycyjnym Miasta Krakowa" oraz w budżetach Miasta.

Modernizacja Stadionu Cracovii to inwestycja zaplanowana na 4 lata, której zakończenie finansowania i rozliczenie planowane jest na rok 2012. Przewidywany koszt inwestycji oszacowany w styczniu 2009 na podstawie projektu budowlanego wynosi około 197 mln złotych.

W związku z 3 letnim okresem budżetowania, zgodnie z którym w budżecie Miasta na 2009 - 2011 zabezpieczono środki w łącznej wysokości 117 mln złotych, podjęto uchwałę o zabezpieczeniu dodatkowych środków w wysokości 80 mln na rok 2012.

Ustalenie wielkości środków było warunkiem koniecznym dla zapewnienia finansowania inwestycji, bez którego niemożliwe byłoby, planowane na I połowę bieżącego roku, przeprowadzenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.

Część sportowa stadionu ma być zakończona i oddana do użytku pod koniec 2010 roku. W kolejnym roku planowane jest oddanie do użytku części komercyjnej (od strony al. Focha) oraz części administracyjno-biurowej (od strony południowej). Inwestycja realizowana jest przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa.

Na kolejnej sesji Rady Miasta 4 marca br. planowane jest głosowanie uchwały o udzielenie Prezydentowi upoważnienia do zaciągania zobowiązań w latach od 2009 do 2012 dotyczących w/w zadania inwestycyjnego.

10 lutego br. MKS Cracovia SSA. otrzymała pełnomocnictwo Prezydenta Miasta Krakowa do przygotowania i przeprowadzenia w imieniu Gminy Miejskiej Kraków przetargów publicznych związanych z modernizacją stadionu Cracovii.
Etap budowy przewidziano na 4 lata, ale miasto płaci za kompleks Cracovii, nie tak jak Wiśle TS nakazuje sobie samej hale wybudować albo z naszym stadionem, gdzie każda trybuna czy nawet okrąglak, były oddzielnie zatwierdzane i niewiadomo było co będzie dalej. Tak jak i teraz się to dzieje. Rada Miasta uchwaliła taki etap prac i zabezpieczyła go finansowo w całości. Jest niemal pewne, że w międzyczasie koszty wzrosną i trzeba będzie dokładać, bo miasto się już do tego zobowiązało. Jak się wczytasz w cytowane info, to dostrzeżesz ciągłość prac od teraz do 2012. Część sportowa do 2010. Potem część komercyjna i użytkowa do 2011.Potem hala i parking. To jest ciągłość prac i finansowania.

Nadal uważacie, że z czymś nie mam racji ?

Konrad. 22.10.2009 19:00

Wszystkie te części: sportowa, komercyjna i użytkowa - dotyczą stadionu.

O hali nie ma tu ani jednego zdania.

rav 22.10.2009 19:10

Kot, piszę z pamięci, ale jest chyba tak, że zapisano w budżecie 197 mln, ale na stadion 117. Tylko później wyszło, że stadion będzie kosztował więcej, bo 158. Zatem przekazano 158 na stadion i okolicę. A co z halą? Może później.
Oczywiście, że projekt budowy stadionu Cracovii jest zorganizowany znacznie lepiej niż nasz, a to z trzech powodów:
- nauczono się na naszych błędach
- w grę wchodzą mniejsze pieniądze (więc nie potrzeba aż tak wielu etapów)
- nikogo nie goniło Euro 2012.

kot 22.10.2009 19:19

Konrad

Chodzi o to, że jest planowa ciągłość prac oraz kompleksowość pt. " Modernizacja MS Cracovia". Etapy stadionu kończą się następująco : w 2010 część sportowa a w 2011 część komercyjna oraz część administracyjno biurowa, na co w budżecie zabezpieczono 117 milionów w latach 2009/2011 ( przeczytasz te dane w moim cytacie ). Potem chyba rusza hala z parkingiem, która też została w tym projekcie umieszczona a więc będzie wykonana. No bo na co zabezpieczono w budżecie 80 milionów na 2012 rok, jeśli wszystko o czym napisałeś miało być wykonane do 2011 roku za 117 milionów ( a już jest za 157 mil ) ? Dlatego na wstępie napisałem, że Rada Miasta przeznaczyła na halę Cracovii 80 mil zł a Wiśle nie chce dofinansować 25 mil zł, ratując w ten sposób ponad 30 milionów zł dotacji unijnej. Jeśli jednak, jak twierdzisz, hala Cracovii nie mieści się w tych już zatwierdzonych pieniądzach, to jeszcze bardziej zadziwia mnie fakt, że za sam ten kurnik, trzeba wydać 200 milionów w/g obecnych propozycji a w 2012 na bank okaże się więcej, bo to niemożliwe, żeby w międzyczasie nic nie podrożało. I nikt nie płacze czemu tak dużo, gdy Lubin zamknie się w 120 milionach ?
Idąc Twoim torem rozumienia tej sprawy, to na halę i parking miasto wywali po 2012 dodatkową 100 przynajmniej. Czy tak ?


rav

zgodzę się z Tobą i nie żałuje Pasom, tylko zgodzisz się, jak sam zauważasz, że ich potraktowano kompleksowo i planowo ( z halą włącznie ) a z nami od początku odstawia się partyzantkę i mimo, że jak twierdzisz, wyciągnięto na naszym przykładzie słuszne wnioski o konieczności kompleksowości i ciagłosci prac w sprawie Pasów, to z Wisłą nadal uprawia się partyzantkę i nikt nic nie wie, kiedy i co ma być wykonane lub czego w ogóle nie uwzględniono, albo o czym zapomniano. O hali TS nie mówiąc, gdy pozwoli się na przepadek dotacji unijnej, większej od części kwoty brakującej na tą halę, podczas gdy Pasom zagwarantowano dotację w całości na halę, zapewne o wiele wyższą, niż błagania Wisły TS. Zauważ, że teraz dopiero robi się audyt pod kątem nie tyle wzrostu kosztów, ale informacji w ogóle ile i na co jeszcze brakuje. To jest niewyobrażalny skandal, aby odstawiać taką partyzantkę, tak przed czy po Euro 2012.

Edit
Ps. czytając ten fragment uzasadnienia uchwały Rady Miasta w sprawie realizowanego już projektu " modernizacja Cracovii"

Cytat:

W związku z 3 letnim okresem budżetowania, zgodnie z którym w budżecie Miasta na 2009 - 2011 zabezpieczono środki w łącznej wysokości 117 mln złotych, podjęto uchwałę o zabezpieczeniu dodatkowych środków w wysokości 80 mln na rok 2012.

Ustalenie wielkości środków było warunkiem koniecznym dla zapewnienia finansowania inwestycji, bez którego niemożliwe byłoby, planowane na I połowę bieżącego roku, przeprowadzenie przetargu i wyłonienie wykonawcy.
można złapać się za głowę, jak wirtualnie i infantylnie zabezpieczono finansowanie tej inwestycji. Wygląda na to, że dopiero ta inwestycja, może okazać się skarbonką bez dna. Już na wstępie koszt stadionu wzrósł ze 117 do 157 mil zł na lata 2009/2011 no i jeszcze mają zagwarantowane 80 milionów na rok 2012 na halę, no bo na co innego ?. Dlatego napisałem, że jeśli Rada Miasta chce otworzyć puszkę " Pandory" utrącając najtańszy w kraju projekt typu stadion "Elite" na Wiśle, może tę puszkę naprawdę otworzyć, gdy przyjrzymy się inwestycji Pasów i braku uwag co do niej, ze strony Rady Miasta.

GregooNG 22.10.2009 19:49

Dzięki rav za odpowiedź.Powiedz,czy w planach,w ogóle są jakies boiska treningowe? Czy narazie cichutko?

Markus 22.10.2009 19:53

Swoją drogą, ciekawe, czemu Pani radna z PO nie wpadła na wpadła na równie mądry pomysł, aby "przyciąć" budowę stadionu Pasów? Tam też idą ciężkie miliony.

Ale oczywiście bez żartów i złośliwości. Dobrze byłoby, aby planowo powstały oba stadiony.

Ciekawe też, czy istniałaby możliwość pozyskania tych dodatkowych 30 baniek np: od Ministerstwa Sportu? Albo totalizatora sportowego? Ciekawe, czy w klubie myślą nad jakimś planem awaryjnym, co zrobić, gdy tacy radni jak cytowani dziś na TWSD znów "wezmą sprawy w swoje ręce". Klub musi działać, nie może być zaskoczony, musi zabiegać o swoje.

PhantomRanger 22.10.2009 20:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Markus (Post 806655)
Swoją drogą, ciekawe, czemu Pani radna z PO nie wpadła na wpadła na równie mądry pomysł, aby "przyciąć" budowę stadionu Pasów? Tam też idą ciężkie miliony.

Ale oczywiście bez żartów i złośliwości. Dobrze byłoby, aby planowo powstały oba stadiony.

Ciekawe też, czy istniałaby możliwość pozyskania tych dodatkowych 30 baniek np: od Ministerstwa Sportu? Albo totalizatora sportowego? Ciekawe, czy w klubie myślą nad jakimś planem awaryjnym, co zrobić, gdy tacy radni jak cytowani dziś na TWSD znów "wezmą sprawy w swoje ręce". Klub musi działać, nie może być zaskoczony, musi zabiegać o swoje.

Może i trochę pofantazjuje, ale gdyby tak Cupiał dał te brakujące 30 baniek w ramach darmowego użytkowania stadionu przez 35 lat to może i by przeszło. Wisła corocznie nie musiała by płacić tych 1,5 mln dla miasta. Jakieś rozwiązanie by było.

rav 22.10.2009 20:11

Mówisz o tym samym Cupiale, któremu Wisła wisi (strzelam) 50 mln zł, a którego firma jest warta bankom jakieś 1,5 mld zł? ;)
Nie rzucajmy rozwiązań z Gwiezdnych Wojen...

Markus 22.10.2009 20:27

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 806664)
Mówisz o tym samym Cupiale, któremu Wisła wisi (strzelam) 50 mln zł, a którego firma jest warta bankom jakieś 1,5 mld zł? ;)
Nie rzucajmy rozwiązań z Gwiezdnych Wojen...

O tzw. "długu wewnętrznym" już nie będę pisał, ale 1,5 mld względem banków? Tyle to chyba było parę ładnych lat temu, te cyfry powinny już się jakoś znacząco zmienić...

Kuba 22.10.2009 21:37

Nie chciałbym wprowadzac do tej sprawy polityki, i opowiadac się za PiSem, PO lub jakakolwiek inna partią.
Warto byłoby narazie chociaz przez net/telefonicznie/listownie sprobowac uderzac do ludzi z roznych partii probojacych przepchnąc niekorzystne dla Wisły rozwiazania lub przeciagac budowe stadionu.

Narazie z relacji prasowych wybija się pani pani Katarzyna Jantos z PO
Cytat:

Można się ze mną skontaktować telefonicznie:

a) numer telefonu do firmy (012) 422 71 03

b) numer telefonu do Rady Miasta Krakowa
(012) 611 64 04

[email protected]

ktora zaslynela min
Cytat:

"- Skoro projektant nie oddał jeszcze całej dokumentacji, to może niech zaprojektuje nieco mniejszy stadion. Jak nie, to niech krakowianie zdecydują w referendum, czy chcą dopłacać 30 mln do stadionu - Małgorzata Jantos, PO ("Gazeta Wyborcza"). "
- "- Może zrobimy referendum społeczne w tej sprawie. Nie dajmy się szantażować zimą ani kibicom. W przyszłym roku odbędą się w Krakowie mistrzostwa w brydżu. Może powinniśmy postawić również na siatkówkę - Małgorzata Jantos, PO ("Dziennik Polski"). "
Oraz Jakub Bator z PiS
" Prezydent ma wybudować stadion za tyle ile pieniędzy dotychczas przyznano. No brawo! Zawsze można wybudować jedną trybunę bez dachu, nie?"

[email protected]


Warto byłoby przede wszystkim dzwonic do wybranych radnych - ktos odebrac telefon musi i chociaz kilka słow o temacie wspomniec, pisac maile i listy.
Dobrze byloby sie zdystansowac od wszelkich sympatii partyjnych, bo wlasnie przez rozgrywki polityczne mozemy miec kolejnego niedokonczonego szkieletora w Krakowie.

Trzeba tez wziac poprawke na wszelka krytyke np audytow (nie kazdy audyt musi oznaczac opoznienie w budowie), bo tutaj zgodze sie ze zdaniem Rava z poprzedniej strony dotyczacej koniecznsci przeprowadzenia conajmniej dwoch audytow tj audytu wyceny kosztow dodatkowych oraz sprawdzenia dlaczego badania przed przetargiem byly niescisle.

dostuffca 22.10.2009 21:51

lepsze maile/ listy niż telefony - przez telefon zawsze łatwiej rzucić jakąś *rwę, albo obrazić jednego z drugą a z maila flugi łatwo wyciąć, lub mieć dowód co się pisało :) najgorsze co by nas mogło teraz spotkać to artykuły "kibole telefonicznie grożą radnym" - jeśli nie jesteście akurat na podsłuchu losowo wybranych służb, to tylko mail jest dowodem na to, że rozpoczęcie listu od "szanowna pani" nie było zalążkiem ataku ;)

crazykaro 22.10.2009 22:09

Gdyby tak każdy tutaj z obecnych napisał kilka zdań dotyczących naszego stadionu i wysłał do każdego radnego to myśle że może dało by im to do myślenia. Przecież jakby zebać to co tutaj na forum zostało napisane to by się niektórzy radni zastanowili jakie to głupoty wygadują.
Oczywiście nie twierdze że zaglądają do swoich skrzynek mailowych ale paru może zaglądnie. Tutaj się znajdują ich adresy mailowe : http://www.bip.krakow.pl/?mmi=9859 a jeden dysponuje nawet gg :p

ToTylkoJa 22.10.2009 22:57

Cytat:

Pierwotnie napisane przez kot (Post 806594)
Co powiecie na poniższe porównanie stadionu Wisły ( 370 mil zł ) i Legii ( 460 mil zł ). Obydwa są podobnej pojemności i klasy. Stadion Legii jest o ok. 90 milionów zł droższy. Ma o wiele mniejszą powierzchnię pomiszczeń użytkowych, z których gro zajmuje parking, bezpośrednio pod trybunami na poziomie parteru i 1 piętra. Nie było kosztów jak na Wiśle, związanych z budową pomieszczeń czy garażu poniżej gruntu. Od połowy wysokości trybun nie ma zabudowy i dlatego wejścia na trybunę pietrową Legii są bezpośrednio z dworu.

oprócz samego stadionu należy uwzględnić równiez boiska treningowe, które zostały wybudowane obok.

a z tego co napisał krwawy, to wynika, że stadion Legii będzie miał większą przestrzeń użytkową od stadionu Wisły.

kot 22.10.2009 23:10

krwawy / To Tylko Ja

Może się źle wyraziłem, ale na pierwszy rzut oka widać, że poszczególne piętra z pomieszczeniami pod Wiślackimi trybunami, ciągnące się od poziomu minus jeden , aż do tarasu widokowego na końcu wysokości trybuny piętrowej, są zabudowane i podzielone na różne sektory i mniejsze czy większe pomieszczenia. Oglądając także wyłącznie pobieżnie projekt stadionu Legii, pomieszczenia użytkowe zabudowane, znajdują się najwyżej do początku trybuny piętrowej a nie jej końca ( w przeważającej części stadionu, za wyjątkiem starej zabudowy i waszego "okrąglaka" ) i nie mają poziomu minus 1. Ponadto, część tej powierzchni zabudowanej pod trybunami, zajmuje garaż, podczas gdy u nas garaż jest oddzielny i pod ziemią. Na rysunkach z przekrojami trybun, u Was trybuna z biurami ma 3 piętra zabudowy pomieszczeń pod trybuną a pozostałe raptem po 2 piętra. U nas trybuny wzdłuż boiska mają po 5 pięter zabudowy pomieszczeń pod trybunami wraz z narożnikami a stare trybuny po 3 piętra. Wysokość, szerokość i długość oraz pojemność stadionu w obu przypadkach jest zbliżona. Stąd wyciągnąłem wniosek, że na Wiśle musi być pod trybunami więcej pomieszczeń zabudowanych, niż na Legii. Niestety nigdzie takich danych o powierzchni łącznej pomieszczeń zabudowanych pod trybunami nie ma i nie potrafię obecnie tego udowodnić, o ile na pierwszy rzut oka się nie mylę ? Mnie nie chodziło o ilość miejsc dla takich czy owakich kibiców, czy wyznaczonej powierzchni pod komercję, prasę itp bo to reguluje klasa " Elite" i muszą one być podobne.

Jak nam dołożą różnicę tych 90 mil między kosztami naszych stadionów, to będziemy mieć brakującą kasę dla wykonawcy i nie tylko wykończoną trybunę D, murawę lub monitoring z nagłośnieniem ale i coś extra jeszcze oprócz boisk treningowych.

szorstki 22.10.2009 23:14

Złych wieści ciąg dalszy:
Stadion Wisły nie będzie gotowy na czas
Cytat:

Pierwotnie napisane przez GW
Gdy prezydent Jacek Majchrowski zwrócił się w środę do radnych o przekazanie dodatkowych 30 mln zł na modernizację obiektu (mają być przeznaczone głównie na budowę głębszych fundamentów), wybuchła burza. Okazuje się jednak, że nie będą to ostatnie pieniądze potrzebne na stadion. Do tej pory nie rozpisano bowiem przetargu m.in. na położenie murawy, zainstalowanie monitorigu czy nagłośnienia stadionowego. W tej sytuacji w grę wchodzi plan awaryjny: przy sprzyjających okolicznościach Wisła dostanie do użytkowania obiekt w czerwcu, ale bez skończonej jednej z trybun głównych.

Z naszych informacji wynika, że głównym powodem opóźnień są relacje na linii architekt - wykonawca. Polimex Mostostal od kilku miesięcy próbuje wyegzekwować od architekta Wojciecha Obtułowicza nowe projekty, bo część z wcześniej złożonych nie nadaje się do realizacji (np. dach jednej z trybun nie miał instalacji do odprowadzania wody). W tej sytuacji Polimex na własną rękę zaczął przerysowywać projekty. - To bez znaczenia, kto się tym zajmuje, byle to nie było totalne naruszanie prawa autorskich. My też nanosimy poprawki i czasem chwilę to trwa, bo odpowiedzialność jest wielka - zaznacza Obtułowicz. - Jeśli wszyscy się zmobilizują, to stadion będzie gotowy na czas.

ręce opadają...

buczo1985 23.10.2009 00:22

Czyli wielce prawdopodobny jest scenariusz, w którym podobnie jak na stadionie Zagłębia(choć teraz wzięli się już powoli do roboty) będziemy dysponować trzema trybunami i błotem wokół stadionu. Nosz kur** mać!

Kuba 23.10.2009 02:10

Na kolanie skreśliłem na szybko taki mail

Cytat:



Szanowna Panie!
W związku z poruszonym w ostatnim czasie na sesjachi RMK problemem rozbudowy stadionu miejskiego przy ul Reymonta 22 proszę o jasne ustosunowanie się i wyrażenie swojej opinii na temat problemów związanych z realizacją projektu budowy stadionu im Henryka Reymana.
W szczególności interesuje mnie czy zgłasza Pan jakiekolwiek zastrzeżenia co do postulatu jak najszybszego zrealizowania w całości obecnego projektu stadionu Wisły.
Pojawiające się ostatnimi czasy w mediach informacje dotyczące postulatu wstrzymania budowy stadionu, zmniejszenia pojemności i zmienienia projektu a nawet negujące sens samej budowy obiektu wydają się bardzo niepokojące i świadczą o krótkowzroczności niektórych radnych.

Zgadzając się z postulatem zwrócenia baczniejszej uwagi w stosunku do proponowanej przez prezydenta Jacka Majchrowskiego dodatkowej dotacji na wykop głębszych fundamentów; nie mogę jednocześnie zaakceptować jakichkolwiek propozycji wstrzymania budowy, zmiany projektu lub zmiejszenia pojemności obiektu.

W sytuacji kiedy Kraków mimo bycia drugim co do wielkości miastem w Polsce znajduje się w tyle za innymi większymi miastami jeśli chodzi o infrastrukturę sportową; hamowanie sztandarowej inwestycji byłoby skandalem.
Warto przypomnieć, że we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu oraz Chorzowie realizowane są projekty stadionów na dużo większą skalę tj. z większym budżetem, większą pojemnością.
Czy rzeczywiście Kraków zasługuje na miejsce w drugim szeregu? Odpowiedź udzielona przez większość mieszkańców naszego miasta byłaby jednoznaczna.

Pewnym usprawiedliwieniem byłoby zwracanie mniejszej uwagi na stadion w sytuacji gdyby Kraków na innym polu infrastruktury sportowej górował nad pozostałymi większymi miastami w Polsce. Niestety jednak jeśli chodzi o hale sportowe pozostajemy daleko poza pierwszą dziesiątką, stadionów żużlowych Kraków praktycznie nie posiada żadnych, o ilości profesjonalnych kortów tenisowych nie warto nawet wspominać.
Abstrahując od ww argumentów warto nadmienić, że klub piłkarski docelowo użytkujacy stadion jest najbardziej rozpoznawalną polską marką sportową w kraju i za granicą. Jednocześnie Wisła posiada conajmniej 50 tysięcy aktywnych (tj chodzących na mecze) kibiców posiadających tzw kartę kibica, w lwiej części mieszkańców Krakowa oraz liczną rzeszę sympatyków w Polsce - wg Pulsu Biznesu 6 mln Polaków sympatyzuje z Wisłą , natomiast wedle badań grupy SPORT+MARKT, aż 37 % Polaków interesujących się piłką nożną sympatyzuje z Białą Gwiazdą, która pozostawiła daleko w tyle inne polskie kluby..

Podobnie paradoksalne wydają się być postulaty zmniejszenia pojemności stadionu. 33 tysięczny stadion w Krakowie nie wydaje się być szczytem możliwości 750 tysięcznego miasta porównując nas z 46 tysięcznym stadionem w Poznaniu, 44 tysięcznym stadionem w Gdańsku, 42 tysięcznym stadionem we Wrocławiu, o warszawskim kolosie będącym w przyszłości stadionem narodowym nie wspominając.

W ostatnich tygodniach częste jest porównywanie inwestycji do worka bez dna lub pasożyta wyciągającego z budżetu miasta kolejne miliony złotych.
W tym wypadku warto przeanalizować koszty budowy stadionu Wisły do inwestycji prowadzonej w Warszawie na stadionie Legii, gdzie przy niemal identycznej pojemności stadionu, koszt jego budowy jest o 90 mln złotych wyższy.
Być może nie jest to idealne porównanie, bowiem stadion Legii będzie miał bogatsze zaplecze jednak uwidacznia to, że koszty budowy stadionu miejskiego w Krakowie nie są odstają od podobnych inwestycji.

Opowiadam się za transparentnością wydatków miejskich; dlatego też popieram pomysł audytu ew dodatkowej dotacji na stadion Wisły. Jednocześnie jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby przeprowadzenie takiej kontroli, która nie skutkowałaby przesunięciem terminu oddania stadionu do użytku.

Sądze również, że zwlekanie z wykończeniem jakiejkolwiek części stadionu i infrastruktury znajdującej się w okolicy obiektu nawet za cenę przeznaczenia dodatkowych środków byłoby bezcelowe. Koszty wykończenia będą z czasem rosnąć, stadion bez odpowiedniego zaplecza nie będzie mógł na siebie zarabiać a obiekt zamiast być wizytówką Krakowa stanie się kolejnym "szkieletorem".


Liczę na ustosunkowanie się do mojego listu i mam nadzieję, że spory międzypartyjne oraz personalne nie zdominują debaty na temat budowy największego obiektu sportowego w Małopolsce.

Z poważaniem

byc moze ktos lepiej potrafi to zedytowac i cos sensowniejszego napisac
Ja naskrobalem to na szybko.
Jesli ktos chce niech kopiuje i wysyla do wszystkich radnych.
lista radnych jest tutaj http://www.bip.krakow.pl/?mmi=9859 - po wejsciu na profil kazdego z nich znajdziecie osobiste adresy mailowe.
Mozna tez do niektorych uderzac na nasza klase :)

Oprocz tego dobrze byłoby samodzielnie dzwonic do nich i ew listy w kopertach wysylac. Taka forma zawsze bedzie bardziej zauwazalna.

cassius31krakow 23.10.2009 07:37

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kuba (Post 806775)
Przy sprzyjających okolicznościach Wisła dostanie do użytkowania obiekt w czerwcu, ale bez skończonej jednej z trybun głównych.

Z naszych informacji wynika, że głównym powodem opóźnień są relacje na linii architekt - wykonawca. Polimex Mostostal od kilku miesięcy próbuje wyegzekwować od architekta Wojciecha Obtułowicza nowe projekty, bo część z wcześniej złożonych nie nadaje się do realizacji (np. dach jednej z trybun nie miał instalacji do odprowadzania wody). W tej sytuacji Polimex na własną rękę zaczął przerysowywać projekty. - To bez znaczenia, kto się tym zajmuje, byle to nie było totalne naruszanie prawa autorskich. My też nanosimy poprawki i czasem chwilę to trwa, bo odpowiedzialność jest wielka - zaznacza Obtułowicz. - Jeśli wszyscy się zmobilizują, to stadion będzie gotowy na czas.

czyli wynika z tego, iż Obtułowicz nie dość, że zrobił ...jowy projekt to jeszcze nie można doprosić się poprawek. A sam architekcina jest zadowolony, że ktoś te poprawki za niego przygotowuje.


http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,357...y_na_czas.html

Ar222 23.10.2009 08:21

Bardzo fajny ten list Kuby. Myślę, że warto go porozsyłać i wrzucać tu co odpiszą nasi szanowni radni, gdyby się już tak zdażyło, że któryś odpi:) sze

Tenzen 23.10.2009 08:52

Cytat:

Głównym powodem opóźnień są relacje na linii architekt - wykonawca. Polimex Mostostal od kilku miesięcy próbuje wyegzekwować od architekta Wojciecha Obtułowicza nowe projekty, bo część z wcześniej złożonych nie nadaje się do realizacji (np. dach jednej z trybun nie miał instalacji do odprowadzania wody). W tej sytuacji Polimex na własną rękę zaczął przerysowywać projekty.
Ręce opadają... Ktoś powinien zaskarżyć Obtułowicza za spieprzenie sprawy.

cassius31krakow 23.10.2009 08:54

Głos rozsądku, który wzywa radnych do opamiętania:

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,357...h_radnych.html


Myślę, że akcja wysyłania maili do radnych jest niezbędnie konieczna. Będą sabotować finansowanie budowy dopóki nie poczują realnej groźby odsunięcia od koryta.

gooro33 23.10.2009 09:18

Cytat:

Nie chciałbym wprowadzac do tej sprawy polityki, i opowiadac się za PiSem, PO lub jakakolwiek inna partią.
Warto byłoby narazie chociaz przez net/telefonicznie/listownie sprobowac uderzac do ludzi z roznych partii probojacych przepchnąc niekorzystne dla Wisły rozwiazania lub przeciagac budowe stadionu.

Narazie z relacji prasowych wybija się pani pani Katarzyna Jantos z PO
Cytat:
Można się ze mną skontaktować telefonicznie:

a) numer telefonu do firmy (012) 422 71 03

b) numer telefonu do Rady Miasta Krakowa
(012) 611 64 04

[email protected]

ktora zaslynela min
Cytat:
"- Skoro projektant nie oddał jeszcze całej dokumentacji, to może niech zaprojektuje nieco mniejszy stadion. Jak nie, to niech krakowianie zdecydują w referendum, czy chcą dopłacać 30 mln do stadionu - Małgorzata Jantos, PO ("Gazeta Wyborcza"). "
- "- Może zrobimy referendum społeczne w tej sprawie. Nie dajmy się szantażować zimą ani kibicom. W przyszłym roku odbędą się w Krakowie mistrzostwa w brydżu. Może powinniśmy postawić również na siatkówkę - Małgorzata Jantos, PO ("Dziennik Polski"). "
Oraz Jakub Bator z PiS
" Prezydent ma wybudować stadion za tyle ile pieniędzy dotychczas przyznano. No brawo! Zawsze można wybudować jedną trybunę bez dachu, nie?"

[email protected]


Warto byłoby przede wszystkim dzwonic do wybranych radnych - ktos odebrac telefon musi i chociaz kilka słow o temacie wspomniec, pisac maile i listy.
Dobrze byloby sie zdystansowac od wszelkich sympatii partyjnych, bo wlasnie przez rozgrywki polityczne mozemy miec kolejnego niedokonczonego szkieletora w Krakowie.

Trzeba tez wziac poprawke na wszelka krytyke np audytow (nie kazdy audyt musi oznaczac opoznienie w budowie), bo tutaj zgodze sie ze zdaniem Rava z poprzedniej strony dotyczacej koniecznsci przeprowadzenia conajmniej dwoch audytow tj audytu wyceny kosztow dodatkowych oraz sprawdzenia dlaczego badania przed przetargiem byly niescisle.
Mysle ze kazdego kto odwiedza to forum stac na to zeby poswiecic te 20 minut,napisac sensownego maila i wyslac do ww osob!!!
Musimy dzialac na kazdym froncie, wybory sie zblizaja i jestem pewien ze jezeli udowodnimy ze potrafimy dzialac razem to cos ''ugramy''.
Czy wiadomo cos od strony SKWK odnosnie pikiety albo przemarszu???

Kuba 23.10.2009 09:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez gooro33 (Post 806802)
Czy wiadomo cos od strony SKWK odnosnie pikiety albo przemarszu???

SKWK tez jest wieloma sprawami ograniczone.
Ostatnio z racji tego, ze nawet na mecze w Sosnowcu mi brakuje kasy, nie mowiac o innej dzialalnosci nie mam swietnego kontaktu z ludzmi z SKWK, ale mysle, ze napewno kilka osób sie tym tematem na dnich zainteresuje.

licoo 23.10.2009 10:13

Moim zdaniem radni specjalnie przeciągają tą budowę, aby zaszkodzić Majchrowskiemu. Wiadomo że zbliżają się wybory, wydaje mi się, że właśnie prezydent miasta najwięcej zrobił dla nas w celu wybudowania tego stadionu. Radni to wiedzą i chcą jego sukces zamienić w porażkę. Dla nich tak na prawdę nie liczy się dobro miasta czy Wisły. Dla nich liczą się wybory i to, żeby Majchrowski dłużej nie był prezydentem. Dlaczego nam Euro odebrali? Dlatego że prezydentem miasta nie jest nikt z PO lub PiS. Pamiętajmy o tym przy najbliższych wyborach i tym razem my zróbmy im na złość nie głosując na nich.

rav 23.10.2009 10:17

Taka tam ściągawka:

[email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]; [email protected]

Radni chcą zaszkodzić Majchrowskiemu? Zatem trzeba im uzmysłowić, że spowodowanie opóźnienia w oddaniu inwestycji uznamy za ich winę i zaszkodzi to im.

farben 23.10.2009 10:27

Obtułowicz nie czuje się winny
 
K..., architekcina przez którego wszystko się wali, ma czelność mówić, że "na każdy stadion spada w pewnym czasie krytyka". No ma tupet facet. A inną sprawą jest tryb, w jaki został powołany. Typowa "majchrowszczyzna". I Majchrowski nieźle na tym może popłynąć, bo można się spodziewać, że radni PO nie dadzą kasy na stadion żeby skompromitować prezydenta i używać tego argumentu w kampanii wyborczej. Wiadomo, że gdy w grę wchodzi wielka polityka, nic się nie liczy. PO ma w dupie, czy i kiedy będzie stadion. Ważne, żeby Majchrowski przegrał wybory.
Polecam tekst poniżej z Krakowskiej - tłumaczenia Obtułowicza tylko dla ludzi o mocnych nerwach :)

http://www.polskatimes.pl/gazetakrak...iego,id,t.html

iiYama 23.10.2009 10:56

Przeczytałem dzisiejszą prasówkę odnośnie tej budowy, i szczególnie po artykule z Gazety Krakowskiej nasuwa mi się jedno słowo - Prokuratura. Oczywiście zależy mi by stadion powstał jak najszybciej, ale mam nadzieję że Obtułowicz poczuje na swojej dupie jaką farsę odstawił.

Wybrane cytaty z GK:
- Wynajęty przez prezydenta architekt Wojciech Obtułowicz notorycznie spóźnia się z przekazywaniem kolejnych części projektu firmie budowlanej, a za swoją pracę wziął już ok. 4,7 mln zł!
- Jacek Majchrowski popełnił błąd na samym początku, w ciemno powierzając Obtułowiczowi modernizację stadionu Wisły...Niewykluczone, że zadziałała magia nazwiska projektanta, byłego architekta Krakowa i jego znajomości w magistracie, a nie kompetencje do projektowania tak skomplikowanych obiektów
- Do legendy przeszły opowieści, jak Obtułowicz jeździł po stadionach w Europie i przyglądał się im, żeby przenieść rozwiązania na nasze podwórko. - Nie miał żadnego doświadczenia w tego typu inwestycjach, eksperymentował więc i uczył się na własnych błędach - twierdzi jeden z krakowskich architektów.
- Zdarzają się też błędy wręcz śmieszne, np. zaprojektowanie drzwi na wysokości metra od podłogi. Gdy projektanta zapytano, jak wyobraża sobie wejście, miał odpowiedzieć, że... można przecież dostawić przenośne schodki. Z kolei z podjazdu dla autokarów prowadzą do szatni schody zamiast łagodnych zjazdów. A byłoby to ułatwieniem dla sportowców taszczących ze sobą kilogramy sprzętu.
- Teraz okazało się, że konstrukcje stadionu trzeba wzmocnić, bo stoi ona na zbyt grząskim gruncie. Projekt oparty bowiem został na niekompletnych badaniach geologicznych. Konieczne jest też poszerzenie filarów, aby obiekt spełniał normy UEFA. Wymogi te są spisane w jednej książce, ale najwyraźniej projektant do niej nawet nie zerknął.
- Obtułowicz. - Oczywiście pojawiają się małe problemy, które da się przy stole spokojnie rozwiązać. Był czas kiedy można było zgłaszać uwagi do projektu, a teraz trzeba go robić. Potem przyjdzie czas na ocenę


I jeszcze artykuł z Dziennika Polskiego:

Wisła kolejny sezon bez stadionu?

INWESTYCJE. Zagrożenie, że obiekt nie będzie gotowy w czerwcu 2010 roku

Trwająca budowa stadionu Wisły nie obejmuje zamontowania nowej podgrzewanej murawy, monitoringu, mediów, zabezpieczenia przeciwpożarowego. Bez tego obiekt nie zostanie dopuszczony do ekstraklasy. O licencję zezwalającą na grę w niej trzeba się starać wiosną.

Wstępnie szacuje się, że dodatkowe prace mogą pochłonąć nawet 50 mln zł. Tymczasem wielu radnych miasta nie chce, aby przekazać 30 mln zł brakujących do dokończenia budowy trybun. W obecnej sytuacji mało realne jest więc oddanie stadionu do użytku w czerwcu przyszłego roku.

- Nie bierzemy pod uwagę tego, żeby stadion nie był oddany do użytku w czerwcu, tak jak było uzgadniane - mówi Marek Wilczek, prezes Wisły Kraków SA. Wisła ma umowę z miastem na korzystanie ze stadionu przy Reymonta. Na czas jego przebudowy Wisła miała na nim rozgrywać mecze albo miał być udostępniony obiekt zastępczy. Ze względu na przygotowania do Euro 2012 zdecydowano, że nie da się wybudować obiektu do czerwca przyszłego roku, równocześnie na nim grając. Miasto nie zabezpieczyło również obiektu zastępczego, ponieważ na czas nie przygotowano do ekstraklasy stadionu Hutnika i do dziś tego nie zrobiono. Wisła płaci więc za grę na stadionie w Sosnowcu. Z tego powodu w tym sezonie klub straci 8 mln zł.

Miasto nie ogłosiło jednak na razie przetargów na takie elementy jak m.in. murawa czy monitoring i nie zamierza tego robić. - Te kwestie są przedmiotem negocjacji z operatorem - informuje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Operatorem stadionu miała być Wisła, ale trudno się spodziewać, że będzie chciała nim zostać, jeżeli obiekt nie będzie się nadawał do rozgrywania meczów. Jeżeli miasto nie znajdzie środków na dodatkowe inwestycje i nie znajdzie innego operatora, który będzie gotów je wyłożyć, to będzie musiało utrzymywać niewykończony stadion za ponad 400 mln zł, a Wisła będzie bezdomna.

- W ramach środków, które zostały zabezpieczone, powinno się przygotować stadion do gry. Nie możemy jednak bez przerwy godzić się na dokładanie do inwestycji w czasie ich realizacji z tego powodu, że ceny są wyższe niż w przetargach. To należy skontrolować i ktoś musi za to ponieść odpowiedzialność - uważa radny Jakub Bator.

Przypomnijmy, że 29,9 mln zł potrzebne jest na rozszerzenia filarów pod trybunami, zmianę zagospodarowania terenu związaną z tym, że nie powstaną podziemne parkingi przy stadionie, przekładki mediów podziemnych i budowy przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz budowę głębszych ścianek szczelinowych. Dowiedzieliśmy się również, że są problem z projektem zadaszenia budowanej trybuny wschodniej. - Zrobiono dziwną geometrię podpór. Trzeba sprawdzić, jak oświetlenie będzie się odbijać od szkła zadaszenia na widownię i murawę. Chodzi o to, aby nie utrudniało widoczność - wyjaśnia Wojciech Obtułowicz, projektant stadionu. Podkreśla, że wszystko można sprawdzić i tak ustawić, żeby było dobrze.

Radni przyznają, że po ostatnich informacjach dotyczących budowy stadionu w innym świetle trzeba patrzeć na majową decyzję UEFA o tym, że Kraków nie znalazł się wśród miast gospodarzy Euro 2012. Radny Grzegorz Stawowy (PO) komentuje: - Jeżeli dostosowanie stadionu do gry będzie się wiązać ze znalezieniem kolejnych milionów, to będzie to świadczyć o nieodpowiedzialności prezydenta Krakowa. Półtora roku temu holenderska firma sporządziła raport dotyczący krakowskiego stadionu, w którym były uwagi do projektu. Przed nami został on utajniony, ale zapewne poznała go UEFA. Europejskie władze piłkarskie zapewne dobrze wiedziały, co to jest za stadion, i Kraków nie dostał szansy na Euro 2012.

crazykaro 23.10.2009 11:04

Cytat:

Szanowny Panie Radny!


Jestem kibicem Wisły Kraków i w związku z poruszanym w ostatnim czasie na sesjach RMK problemem rozbudowy stadionu miejskiego przy ul Reymonta 22 chciałem wyrazić moją dezaprobatę w związku z decyzjami Rady Miasta. W związku z wypowiedziami naszych radnych w mediach, o konieczności zmiany planów na pół roku przed zakończeniem budowy czy zrobieniem referendum w tej sprawie, odnoszę coraz większe wrażenie, że jako osoby decydujące o wydatkach Krakowa jesteście albo dezinformowani albo niedoinformowani odnośnie budowy naszego stadionu.

W sytuacji, w której drużyna Wisły Kraków jest zmuszona do gry poza Krakowem przez cały sezon, a wizja przedłużenia budowy stadionu, w związku z nie dofinansowaniem budowy, staje się coraz poważniejsza chciałem Panu uświadomić, że budowa naszego stadionu ciągnie się już 5 lat, co jest spowodowane brakiem funduszy, które zostały przekazane dopiero wtedy, gdy okazało się, że w Krakowie mogą zostać zorganizowane mistrzostwa Europy, a które to fundusze są odbierane, gdy Kraków tych mistrzostw już nie organizuje. Wynika z tego że sport jest w naszym mieście traktowany po macoszemu, co skutkuje brakiem stadionu spełniającego wymogi UEFA oraz hali sportowej o pojemności powyżej 5000 osób. Przez brak takich obiektów omija oraz ominie nas wiele międzynarodowych imprez sportowych.

Ja rozumiem, że Stadion Wisły wydaje się być studnią bez dna, jednak to wszystko jest spowodowane przez budowę obiektu etapami, w przeciwieństwie do budowy stadionu Cracovii, na który przeznaczyli Państwo od razu całość środków bez mrugnięcia okiem. Czy nie był Pan wówczas świadomy, że taka budowa etapami będzie skutkowała przekazywaniem w kolejnych latach dodatkowych środków?

Stadion Wisły mógł stanąć 5-6 lat temu za 150 mln złotych - ale się nie udało. Teraz powstanie za ponad 400 mln i to będzie i tak niewielka kwota jak na stadion klasy Elite. Biorąc pod uwagę, że u nas nikt wcześniej takich stadionów nie budował oraz porównując koszty różnych stadionów w inny miastach widać, że nasz obiekt będzie najtańszy. Dla zobrazowania podam przykłady. Wrocław za jedno krzesełko na nowym stadionie zapłaci ok. 17. tys. zł. Nowe trybuny Legii w Warszawie, gdzie jest budowany stadion bardzo zbliżony do naszego na 33 tys. miejsc, będą kosztowały w przeliczeniu na jedno krzesełko 15 tys. zł, natomiast w Krakowie przy kosztach obiektu wynoszących 400 mln zł, za jedno krzesełko będzie trzeba zapłacić tylko 12 tys. zł, co powinno Panu unaocznić jak tani jest nasz stadion.

Rozumiem, że prośba o dodatkowe 30 mln zł wygląda jak próba wyłudzenia dodatkowych pieniędzy, jednak należy zauważyć, że są to pieniądze na dodatkowe przeróbki związane ze zmianą projektu w trakcie realizacji inwestycji. Nie rozumiem jednak dlaczego dodatkowe środki finansowe przekazywali Państwo na takie inwestycje jak np. Opera Krakowska, natomiast na stadion nie chcą Państwo ich przekazać.

Rozumiem konieczność przeprowadzenia audytu, jednak nie może on spowodować przerwy w budowie obiektu. Mam także nadzieje, iż jest Pan świadom, że nie przekazanie dodatkowych pieniędzy będzie skutkowało wypłatą odszkodowania firmie, która będzie się domagać znacznie wyższej kwoty za utratę innych kontraktów. Dodatkowo należy podkreślić, że odwlekanie wykończenia stadionu będzie skutkowało jeszcze większymi kwotami w przyszłości, gdyż niedługo Europa wyjdzie z kryzysu gospodarczego, a ceny materiałów budowlanych znów poszybują w górę, i wówczas koszty wzrosną jeszcze bardziej, a za to wszystko i tak zapłacą mieszkańcy Krakowa, ponieważ kiedyś ten stadion zostanie dokończony, jeśli nie teraz to później. Pytanie jednak jakim kosztem? Czy naprawdę chce Pan, aby ta inwestycja została niedokończona, co będzie skutkować dodatkowymi kosztami utrzymania obiektu, który nie będzie na siebie zarabiał, ale za to będzie przynosił dodatkowe straty?

Ja oraz inni kibice odnosimy coraz większe wrażenie, że niestety staliśmy się ofiarą długości powstawania stadionu oraz przyszłorocznych wyborów. Nie chcemy być ofiarami przepychanek politycznych, dlatego proszę o ponowne przemyślenie tej sprawy.

Liczę na ustosunkowanie się do mojego listu i mam nadzieję, że spory międzypartyjne oraz personalne nie zdominują debaty na temat budowy największego obiektu sportowego w Małopolsce.

Z poważaniem,
....
Kolejna ściągawka jakby ktoś nie miał za dużo czasu:) Jak będziecie to wysyłać do kobiet to zamiencie Pan na Pani :D

rav

Do Olszówki słać nie trzeba :p

saklak1906 23.10.2009 11:11

Prawie 5 duzych baniek za taki spierdlo.. projekt to jest przekret w zywe oczy. Za te pieniadze lub moze troche wieksze jakas Niemiecka firma ktora ma pojecie o tym co robi zrobila by cudo.

Ale najgorsze w tym wszystim jest porazajaca niekompetecja urzednikow, jak sie kur.. na czyms nie znam to sie za to nie biore bo napewno spierdo.. wiec lepiej zlecic to komus kto sie na tym zna i zrobi to dobrze.

Jak oddadza stadion bez nowej plyty i instalacji to bedziemy w glebokiej czarnej dupie, bo nikt takich pieniedzy nie wylozy. No chyba ze przez najblizsze 30 lat nic nie bedziemy placic za wynajem to moze Cupial sie na taki krok zdecyduje bo inaczej to nie bedzie oplacalne.

rozarian 23.10.2009 11:37

Na samą informację,że Obtułowicz"przytulił"za tak beznadziejny projekt 4,7 miliona,to się scyzor otwiera w kieszeni.To był pierwszy i pewnie ostatni projekt stadionu,który zrobił.Nikt już pewnie taki głupi nie będzie,by powierzyć mu coś,co go przerasta.Jeszcze o pani Jantos z PO.Jak Kraków odpadł z Euro2012,to min.Drzewiecki w imieniu rządu polskiego zapewniał,że wszystkie zaczęte inwestycje zostaną dokończone w terminie i bez zmian.Przypominam,to rząd PO,a pani Jantos należy do tej partii.Mogła wtedy protestowac.

Kuba 23.10.2009 11:40

Jeśli tylko kogokolwiek stać na skreślenie kilku słów - niech napisze cos od siebie w mailach do radnych.
Wtedy wiadomo bedzie, ze nie jest to jedynie seryjna korespondencja.

rav 23.10.2009 11:44

To 4,7 mln nie jest kwotą wygórowaną. Projekt stadionu Legii by JSK kosztował ok. 10 mln zł.

Cytat:

Pierwotnie napisane przez crazykaro (Post 806827)
Do Olszówki słać nie trzeba :p

A tam... koledzy będą gadać w kuluarach o tych mailach, a on nie będzie wiedział o co chodzi :) Niech też dostanie, niech odpowiednio wykorzysta.

gooro33 23.10.2009 11:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez rav (Post 806834)
To 4,7 mln nie jest kwotą wygórowaną. Projekt stadionu Legii by JSK kosztował ok. 10 mln zł.


A tam... koledzy będą gadać w kuluarach o tych mailach, a on nie będzie wiedział o co chodzi :) Niech też dostanie, niech odpowiednio wykorzysta.


Tez uwazam jak Kuba ze kazdy powinien napisac cos od siebie i to niekoniecznie duzo.
Ja czesc maili wyslalem wczoraj i dostalem jedynie odpowiedz wlasnie od Darka Olszówki ktoremu podziekowalem za wsparcie jakiego udziela Wisle. Caly czas jestesmy przy polityce zamiast dyskutowac o pracach na stadionie ale nasowa mi sie taka mysl ,ze mnie chcialo sie isc i zaznaczyc pare nazwisk na liscie wyborczej a widze ze teraz gdy wysylam do tych osob maile to raczej ciezko bedzie doczekac sie na odpowiedz :) heh zycie....

Kuba 23.10.2009 11:58

Mała uwaga.

Dzwoniłem właśnie do UMK.
Tak jak wspominalem nie chce najwet w najmniejszym stopniu upolityczniac sporo, ale na chwile obecna najwiecej problemów jest z Pani Jantos Katarzyna

Jej najbliższy dyżur w UMK na Placu Wszystkich Świętych będzie miał miejsce 5 listopada
od 13 do 14.30 na 3 pietrze w pokoju 302

Natomiast najbliższa sesja RMK planowana jest na 4 listopada na godzinie 10

KAŻDY MIESZKANIEC KRAKOWA MA PRAWO ZABRANIA GŁOSU JEŚLI TYLKO BĘDZIE ON DOTYCZYL TEMATU PORUSZANEGO NA SESJI.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:44.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl