Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Krakowskie Inwestycje (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=86)

Siwy_89 19.06.2010 23:51

stać nas, to sobie budujemy ;-)

Arturo Qr2nów 20.06.2010 10:44

No to kładka zostałą już przerzucona na drugi brzeg (od strony Podgórza) w najbliższych tygodniach będzie podnoszona i usadawiana na istniejących już przyczółkach.
http://www.psmkms.krakow.pl/wiesci.htm

Na Lipskiej zebrała się grupa "protestantów", którym tym razem nie pasują ekrany akustyczne
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...kiej,id,t.html
W tym przypadku w sumie można się z ludźmi zgodzić. Przy niemal każdej większej inwestycji drogowej na siłę próbuje się uszczęśliwiać ludzi bez konsultacji z nimi. Głupotą jest moim zdaniem grodzenie miasta tego typu murami. Za niedługo Kraków będzie wyglądał jak jakaś Strefa Gazy.

Siwy_89 20.06.2010 13:57

Skoro ludzie nie chcą ekranów akustycznych, to chyba logiczne, że nie powinni ich budować.

Jak nie mają na co kasy wydawać, a przecież ekrany są bardzo drogie, to niech dadzą je Radzie Dzielnicy. Ona je lepiej spożytkuje.

panew 20.06.2010 15:05

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 917243)
No to kładka zostałą już przerzucona na drugi brzeg (od strony Podgórza) w najbliższych tygodniach będzie podnoszona i usadawiana na istniejących już przyczółkach.
http://www.psmkms.krakow.pl/wiesci.htm


tutaj przerzucanie kładki w osiem sekund
http://www.youtube.com/watch?v=Q_Zi9LD8sNc

Vinci 26.06.2010 08:11

No i mamy pierwszze przewidywania poważniejszych opóźnień, przy przebudowie ronda Ofiar Katynia:

Cytat:

Planowana na ten tydzień budowa tunelu pod rondem Ofiar Katynia nie ruszyła. W miejscu budowy, przy ul. Radzikowskiego nadal stoi bowiem dom z lokatorami. Małopolski Urząd Wojewódzki zapomniał o eksmisji rodziny W., zajmującej budynek.
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...nelu,id,t.html

P.e.c.h 27.06.2010 10:05

Rozumiem, że to zwykła ignoracją dziennikarzyny, bo co ma tunel na linii Jasnogórska - AK, do domu 123 koło komisu?? Jak cos blokuje to raczej budowe estakady, która z tego co pamiętam miała byc budowana później

Arturo Qr2nów 28.06.2010 17:18

No to wiemy, gdzie w Krakowie można budować wieżowce.
http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...cach,id,t.html

Wydaje się jednak, że w najbliższych czasach jest to nierealne.

Żmijka 28.06.2010 18:02

Cytat:

Pierwotnie napisane przez P.e.c.h (Post 921499)
Rozumiem, że to zwykła ignoracją dziennikarzyny, bo co ma tunel na linii Jasnogórska - AK, do domu 123 koło komisu?? Jak cos blokuje to raczej budowe estakady, która z tego co pamiętam miała byc budowana później

A nie jest czasem odwrotnie układ tunel-estakada?

P.e.c.h 28.06.2010 19:25

http://krakow.super-nowa.pl/f/238/2798.jpg

KoPer 08.07.2010 09:10

http://biznes.interia.pl/nieruchomos...o-2012,1502306

Arturo Qr2nów 15.07.2010 13:07

-Metro w Krakowie?

Po raz pierwszy metro znalazło się w projektowanym studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa. To dokument, który ma określić kierunki rozwoju miasta na dziesiątki lat. Jego twórca profesor Jan Chmielewski do tej pory wzbraniał się przed podziemnymi pociągami. Teraz zmienił zdanie.

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...etro,id,t.html

-Sale wykładowe mogące pomieścić kilkuset słuchaczy, laboratoria, pracownie dla doktorantów - już za dwa lata studenci i pracownicy naukowi Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie będą mogli korzystać z nowoczesnego Centrum Informatyki, który powstaje przy zbiegu ulic Nawojki i Kawiory.

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul...tyki,id,t.html

dostuffca 15.07.2010 13:39

Ten drugi tunel, to komu miałby służyć? Studentom studiującym równolegle na AE i AP (czy jak tam się to teraz nazywa po podniesieniu rangi do Uniwersytetu)?

Jacek rozpoczyna kampanię - 2x obiecywał stadiony i wygrał, to teraz ze 4x może obiecywać metro. Wzięli już $ z tramwaju na Ruczaj, co to by Altrans mógł przygotować swoje prezentacje nt. metra, teraz ktoś inny kreśli se linie za kolejne pieniądze a nowych linii tramwajowych jak nie było tak nie ma.

Wróć. Jedna powstaje. Co to by można było w drodze na KSW podziwiać kładkę. Nie przeczę - tramwaj na Golikówkę jest potrzebny, ale tramwaj na Ruczaj jest dużo potrzebniejszy. Że też tam się Jacek nie ulokował. No, może gdyby wydział historyczny się przeniósł z Gołębiej na Kampus to coś by się ruszyło :]

http://img.naszemiasto.pl/grafika2/n...48256edf_o.jpg

Arturo Qr2nów 15.07.2010 14:25

Ponoć istnieje już gotowa koncepcja trasy na Ruczaj, miasto ma zabezpieczone 153mln zł. w tym ponad 50 z UE. W sierpniu ma być rozpisany przetarg i licytacja wykonawcy. Prace mają ruszyć we wrześniu/październiku/listopadzie 2010. Finansowanie tej inwestycji rozpisano do 2012 roku, a przy jej okazji powstaną ekrany akustyczne, a samo torowisko zostanie zbudowane na matach anty-wibracyjnych, które zapobiegają drganiom i hałasom. Torowisko będzie biegło od strony kampusu UJ. Tyle o tej trasie wiadomo.

Arturo Qr2nów 16.07.2010 14:39

Cytat:

PRZETARG NA BUDOWĘ LINII TRAMWAJOWEJ NA KAMPUS UJ
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie właśnie ogłosił przetarg na budowę jednej z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych linii tramwajowych w naszym mieście. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na jesieni rozpocznie się realizacja trasy tramwajowej do Kampusu UJ. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej linii w 2012 roku.
Tempo realizacji tras tramwajowych w Krakowie jest coraz większe. W przeciągu ostatniej dekady zrealizowano tramwaj na Kurdwanów, torowisko w ulicy Pawiej oraz połączenie tunelowe Ronda Mogilskiego z Dworcem Towarowym. Obecnie trwa budowa linii tramwajowej na Płaszów. W tym przypadku pierwsze tramwaje dotrą do ulicy Nowohuckiej w przyszłym miesiącu. Do celu czyli pętli usytuowanej w pobliżu ulicy Golikówka powinny dojechać wiosną przyszłego roku.
Planowana linia tramwajowa na Kampus nie jest długa ani skomplikowana. Liczy zaledwie 3,8 km. Jej realizacja ułatwi jednak życie tysiącom krakowian, zarówno tym mieszkającym na rozrastających się osiedlach Ruczaju, jak i studentom dojeżdżającym każdego dnia na zajęcia w kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Budowa może rozpocząć się dopiero teraz, ponieważ wcześniej trzeba było przezwyciężyć wiele trudności, przede wszystkim związanych z pozyskaniem działek pod pas drogowy. Niemal do samego końca trwała również walka o przebieg trasy. W końcu udało się wybrać lepszy wariant, zgodnie z którym torowisko na całej długości od ulicy Kapelanka do pętli przy ulic Czerwone Maki poprowadzone zostanie po północnej stronie ulicy Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Wraz z torowiskiem zmodernizowana zostanie infrastruktura drogowa, a także sygnalizacje świetlne. Tramwaje będą posiadać priorytet aż do skrzyżowania z ulicą Dietla/Starowiślnej i do Łagiewnik. Na przystankach zamontowane będą tablice informacji pasażerskiej. Natomiast pętla przy ulicy Czerwone Maki pełnić będzie funkcję dworca przesiadkowego z autobusu na tramwaj. Przesiadki zapewnione zostały dosłownie "drzwi-drzwi". Tuż obok powstanie pierwszy w Krakowie parking działający w systemie park&ride.
Firmy chcące wziąć udział w przetargu mogą składać swoje oferty do 23 sierpnia. O zwycięzcy zadecyduje licytacja elektroniczna. Budowa ma kosztować około 160 mln złotych. Około 53 mln miasto pozyska z Unii Europejskiej. Reszta pochodzić będzie z budżetu Krakoiwa. Jeżeli nie wystąpią żadne trudności, tramwajem na Kampus dotrzemy w 2012 roku.
No to wygląda, że sprawa ruszyła.

Pan Jotka 17.07.2010 10:00

http://www.hotmoney.pl/artykul/kolej...ac-metro-14585 Już mniejsza o to, że szybko tego nie zobaczymy,Pytanie brzmi--z jakiej paki budżet państwa ma dopłacać do kaprysu krakowskich radnych? Jak cały naród dopłacał do odbudowy polskiej stolicy to najwięcej malkontentów było w Krakowie. Ze niby po co dawać na Warszawę, że dlaczego mamy to rob ić itd. A teraz nagle ludzie ze Szczecina maja się zrzucac na metro w Krk? Mentalność Kalego.

Krissu 17.07.2010 10:27

Pomysł z gatunku science-fiction.

QBAS 17.07.2010 11:22

Nie jestem specjalistą w dziedzinie komunikacji publicznej i w przeciwieństwie do niektórych osób na forum, nie będę wypowiadał się w tej kwestii. Zostawiam to specjalistom.

Ale żyję w Krakowie 25 lat i z doświadczenia wiem, że chyba jedynym sposobem na realne obniżenie liczby samochodów w centrum jest budowa podziemnej komunikacji (metra?) i parkingów na obrzeżach. Nie żadne (nie)szybkie tramwaje stojące w korkach, tylko metro które jeździe co 6 minut, jest w niezłym standardzie, nie ma upału i każdą trasę pokona się w takim samym czasie niezależnie od pory dnia.

Studenta można przekonać tanim biletem na tramwaj czy autobus. Ale najwięcej osób w centrum to przedsiębiorcy, pracownicy. Ich do dotychczasowej komunikacji zbiorowej nie przekonamy. Chyba, że będzie to metro. Takie jest moje zdanie.

A tak w ogóle nawet jeśli metro by powstało to będzie to perspektywa w optymistycznym założeniu kilkunastoletnia :) :) :)

Arkas 17.07.2010 13:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 936019)
No to wygląda, że sprawa ruszyła.

Chwała Bogu bo to co tam się dzieje to dramat. Wie ktoś czy jest w planach poszerzenie jezdni? Choć chyba nie ma tam miejsca na taki luksus.
I ciekawe czy zmodernizują pętlę na Czerwonych Makach bo to jest jakiś kompletny niewypał - przegubowe autobusy ledwo co się mieszczą na niej i trzeba czekać aż autobus się nakręci i wtedy dopiero wjechać na rondo bo inaczej nie ma jak. Tak samo jak postój autobusów przy pętli. Staną 3 - 4 autobusy i już nie ma miejsca żeby inny dojechał na przystanek. Czeka ich dużo roboty, a jak sobie pomyślę co będzie się działo jak będą remontować Grota - Roweckiego to ciężko sobie wyobrazić. To jest praktycznie jedyna droga na Kampus i na niektóre osiedla.
A co do tramwaju jeszcze, to podobno w przyszłości(przez duże P) ma być on pociągnięty aż do Skawiny.

medyk 17.07.2010 14:38

jezdnia ma byc 2 pasmowa (w obie strony)

Arturo Qr2nów 17.07.2010 16:00

Cytat:

Kraków: Unia da kasę na halę kongresową

Kraków otrzyma z Unii Europejskiej 83 miliony złotych na budowę Centrum Kongresowego przy rondzie Grunwaldzkim. Cała inwestycja ma kosztować 380 mln zł. Ruszy prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2014 r.

W piątek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz marszałek województwa Marek Nawara podpisali umowę w sprawie przekazania unijnej dotacji na budowę Centrum Kongresowego. - Ten dokument przybliża nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji - podkreślał Jacek Majchrowski.

Budowa centrum kongresowego planowana jest w Krakowie od kilkunastu lat. Sam prezydent Majchrowski już dwa razy umieszczał tę inwestycję w swoim programie wyborczym. Jeśli po raz kolejny wygra wybory w Krakowie, wywiąże się z tej obietnicy dopiero w trzeciej kadencji. Projekt nowoczesnego obiektu został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Zwyciężyła propozycja przedstawiona przez Ingarden & Ewy Architekci, Kraków oraz Arata Isozaki & Associates z Tokio.

Jest już też gotowy projekt budowlany oraz prawomocne pozwolenie na budowę. W ubiegłym roku przygotowany został plac budowy, zrobiono podziemną infrastrukturę oraz przeprowadzono prace archeologiczne. W Centrum Kongresowym będzie można organizować wydarzenia z udziałem ponad 2000 gości. W największej z sal elastyczna aranżacja widowni umożliwi realizację imprez o różnej skali: od koncertów symfonicznych z widownią do 943 miejsc przez koncerty popularne, spektakle
I projekt:
http://www.biznesregion.pl/html/news...1277888042.jpg

Kawał dobrej architektury. To teraz czekamy jeszcze na halę (dwie).

Arkas
Tramwaj do Skawiny, to faktycznie odległa przyszłość(?). Ot kiedyś pojawiła się taka opcja i nie wybiegła póki co poza głowy pewnych osób.

picasso 17.07.2010 19:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arkas (Post 936653)
A co do tramwaju jeszcze, to podobno w przyszłości(przez duże P) ma być on pociągnięty aż do Skawiny.

tramwaj do Skawiny to obiecywał jeszcze albo Jarpszewicz,albo Jabloński,w każdym razie lata siedemdziesiate.ja do tej pory pamietam taki artykuł w "Echu Krakowa" w którym bylo napisane,ze na osiedlu Ruczaj-Zaborze ma mieszkać ponad 100 tys ludzi.i dziwi mnie tylko jedno,że mając takie plany,czas i miejs ce nie budowano odrazu Grota-Roweckiego jako dwupasmowej ulicy.w tej chwili (wiem że niezbędne) będzie to ogromnym utrudnieniem i dla mieszkańców tego rejownu i dla "tranzytowów".poza tym moim zdaniem tramwaj powinien byś umiejscowionu o dstrony osiedla,a nie kampusu.przecież ludzie po wyjściu z tramwaju będą w większości przechodzić w stronę osiedla,a to spowoduje konieczność budowy przejść,świateł co spowoduje spowolnioenie ruchu i niestety korki.

Arturo Qr2nów 17.07.2010 20:13

Tylko widzisz Picasso, tramwaj po północnej (od Kampusu) stronie Grota-Roweckiego, to efekt protestów mieszkańców bloków. Ponoć tramwaj miałby jechać koło okien. Ewentualne korki można rozwiązać... brakiem przejść, tzn. przejściami podziemnymi.

Siwy_89 17.07.2010 20:52

przejścia podziemne, dwa pasy + lewoskręty, ekrany akustyczne

autostrada ;-)

Arturo Qr2nów 17.07.2010 21:06

Ekrany, to jest jednak głupi pomysł. Niepotrzebne dodatkowe grodzenie miasta. Natomiast dwa pasy i przejścia podziemne, to dobre rozwiązanie na takich przelotówkach tranzytowych oraz drogach do i z miejskich sypialni. Nie jestem zwolennikiem spychania pieszych pod ziemię oraz zabierania chodników itp., wręcz przeciwnie, ale w centrum tj. w starym Podgórzu, Kazimierzu, nie mówiąc o terenach w obrębie plant, czy też na osiedlach mieszkaniowych. W takim przypadku jednak, przebudowa polepsza warunki transportu prywatnego jak i komunikacji miejskiej.

medyk 17.07.2010 23:43

latwiej wjechac na osiedle jak sie przez tory nie przejezdza :P a mozna zrobic przejscia podziemne ale fakt ekrany akustyczne to bezsens :/

Siwy_89 18.07.2010 11:54

zróbmy kładki i przejścia dla zwierząt


zachowujecie się, jakby korki były winą pieszych, którzy chcą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 936968)
Ekrany, to jest jednak głupi pomysł. Niepotrzebne dodatkowe grodzenie miasta. Natomiast dwa pasy i przejścia podziemne, to dobre rozwiązanie na takich przelotówkach tranzytowych oraz drogach do i z miejskich sypialni.

Nowosądecka, Lipska, Mogilska, Wielicka - przejścia pod ziemię, dobrze rozumiem, tak?

PS. http://www.dzienniklodzki.pl/stronag...szyc,id,t.html

flamengista 18.07.2010 13:11

Cytat:

Pierwotnie napisane przez QBAS (Post 936541)
Nie jestem specjalistą w dziedzinie komunikacji publicznej i w przeciwieństwie do niektórych osób na forum, nie będę wypowiadał się w tej kwestii. Zostawiam to specjalistom.

Ale żyję w Krakowie 25 lat i z doświadczenia wiem, że chyba jedynym sposobem na realne obniżenie liczby samochodów w centrum jest budowa podziemnej komunikacji (metra?) i parkingów na obrzeżach. Nie żadne (nie)szybkie tramwaje stojące w korkach, tylko metro które jeździe co 6 minut, jest w niezłym standardzie, nie ma upału i każdą trasę pokona się w takim samym czasie niezależnie od pory dnia.

Studenta można przekonać tanim biletem na tramwaj czy autobus. Ale najwięcej osób w centrum to przedsiębiorcy, pracownicy. Ich do dotychczasowej komunikacji zbiorowej nie przekonamy. Chyba, że będzie to metro. Takie jest moje zdanie.

A tak w ogóle nawet jeśli metro by powstało to będzie to perspektywa w optymistycznym założeniu kilkunastoletnia :) :) :)

Jedyne miasto ponad milionowe (metropolia krakowska ma co najmniej milion mieszkańców - licząc Wieliczkę, Skawinę i inne podkrakowskie miejscowości) które ma sprawny transport miejski bez metra to brazylijska Kurytyba.

Jak to działa? Prosto. Przez środek miasta przepuszczono 3 magistrale/aleje, po... 8 pasów każda. Po 2 pasy szybkiego ruchu w obie strony, 2 wydzielone pasy do wyłącznego użytku komunikacji miejskiej, po jednym pasie w obie strony do skrętu i włączania się do ruchu.

Do tego specjalne przystanki dla baaardzo długich autobusów, w których autobus zatrzymuje się na 30 sekund i jedzie dalej. Zabierają po 150 pasażerów i zatrzymują wyłącznie na przystankach-węzłach komunikacyjnych.

System jest efektywny i ekologiczny, bo autobusy jeżdżą na alkoholu produkowanym z trzciny cukrowej. Ale im udało się wybudować te magistrale, burząc dawną zabudowę. U nas to niemożliwe - bo jest zabytkowa zabudowa, a ceny nieruchomości astronomiczne.

Ale pomysł można częściowo zaadaptować, tworząc system jednokierunkowych ulic w centrum miasta. To może być rozwiązanie doraźne, które na chwilę pomoże.

Docelowo jednak nie ma innego wyjścia, jak budowa metra. I nie przyjmuję argumentu, że nas na to nie stać. Kraków staje się coraz bogatszym miastem, za 20 lat będziemy mieć statystycznie podobne dochody/mieszkańca, jak obecnie solidne zachodnie miasta - Kolonia czy Lyon. Miasta podobnej wielkości, albo nawet mniejsze, które metro posiadają (albo tramwaj, który wjeżdża pod ziemię, jak w Kolonii).

Dlatego już teraz należy o metrze rozmawiać, by za 10 lat przystąpić do budowy.

Arturo Qr2nów 18.07.2010 13:53

Dokładnie Flamengista.
Z tym, że poszedłbym krok dalej. I jednokierunkowy ruch wprowadził na pierwszej obwodnicy, do tego ścieżka rowerowa i pas dla komunikacji. Jednak to by wymagało przeniesienia torów tramwajowych od środka jezdni. Poza tym na drogach jak np. Długa całkowity zakaz wjazdu, poza dostawcami czy pojazdami technicznymi. Ja też nie przyjmuję sceptycznych głosów na temat metra. To inwestycja, o której już teraz należy myśleć. Jej realizacja potrwa długie lata, a i pewnie rozpocznie się za długie lata. Dlatego należy planować ją nie od dziś, a od wczoraj.

Tak Siwy.
Kładki i przejścia dla zwierząt... Reductio ad absurdum - dobre, ale ja tego nie kupuję :-) Myślę, że przejścia podziemne na najbardziej zatłoczonych drogach jak właśnie Wielicka czy Kamieńskiego - prowadzące ruch z południowych części miasta, czy Aleja Pokoju i Mogilska - prowadzące ruch z Nowej Huty, powinny być w jak najmniejszym stopniu przecięte przejściami dla pieszych oraz jakąkolwiek sygnalizacją. Myślę, że w dużej mierze ułatwiłoby to także życie pieszym, bo jak wiadomo kierowcy często zastawiają przejścia stojąc w korku, eliminuje to także potrącenia itd.

picasso 18.07.2010 13:54

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Siwy_89 (Post 937457)
zróbmy kładki i przejścia dla zwierząt


zachowujecie się, jakby korki były winą pieszych, którzy chcą bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni



nie o to chodziło w moim poście.chciałem tylko zauwazyc,że ul Grota Roweckiego jest stosunkowo nowa i byl czas i możliwości by od początku budować j jako dwupasmową i zarezerwować pas dla tramwajów od strony osiedla.zdaję sobie sprawę z tego,że w mieście korki niestety są i będą,ale należy robić wszystko by je minimalizować,a nie potęgować.tym bardziej,że wspomniana ulica nie jest tylko drogą z osiedla do centrum,ale także tranzytem od strony Skawiny i Oświęcimia a także wiele soób jadąc od Myślenic jezie przez skawinę do Krakowa.

Siwy_89 18.07.2010 14:17

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 937559)
Dokładnie Flamengista.

Kładki i przejścia dla zwierząt... Reductio ad absurdum - dobre, ale ja tego nie kupuję :-) Myślę, że przejścia podziemne na najbardziej zatłoczonych drogach jak właśnie Wielicka czy Kamieńskiego - prowadzące ruch z południowych części miasta, czy Aleja Pokoju i Mogilska - prowadzące ruch z Nowej Huty, powinny być w jak najmniejszym stopniu przecięte przejściami dla pieszych oraz jakąkolwiek sygnalizacją. Myślę, że w dużej mierze ułatwiłoby to także życie pieszym, bo jak wiadomo kierowcy często zastawiają przejścia stojąc w korku, eliminuje to także potrącenia itd.


ja wolę żeby na moim osiedlu powstało boisko, park, pływalnia, nowoczesny plac zabaw dla dzieci, niż przejście podziemne na drugą stronę ulicy.

Ale każdy ma swoje zdanie :)

odnośnie metra - http://www.gazetakrakowska.pl/krakow...etro,id,t.html

Arturo Qr2nów 18.07.2010 14:46

Też bym chciał by powstawały miejsca oraz obiekty służące mieszkańcom i umilające im spędzanie czasu. To wszystko jednak leży w gestii dzielnic, widzę, że podobnie jak ja mieszkasz na Woli Duchackiej więc wiesz, jak wygląda osiedle i co należy na nim poprawić. Park Duchacki (ten koła Dworku-przedszkola) może w końcu ruszy jego budowa, tereny pomiędzy Estońską, Wolności, Trawniki i Wilgotną - póki co nic, ale pewnie powstaną bloki, a jest miejsce na piękne boisko/boiska, a nawet obiekt sportowy z prawdziwego zdarzenia. Nawet jeśli powstaną bloki. Jednak to jest skala mikro w rozwoju miasta. Nie mówię by zabrać kasę z przedszkoli, terenów rekreacyjnych i kopać przejścia podziemne, ale przy okazji remontów dróg można o takowych pomyśleć. Trzeba chęci i spojrzenia na miasto z wizją. Tego u nas niestety nie ma.

Siwy_89 18.07.2010 15:08

jeśli wizję miasta wiażęsz z budową przejść podziemnych (kosztownych) to nie mam pytań...

cóż może zdziałać dzielnica w kwestii basenów, parków i boisk sportowych, skoro jej budżet ledwo wystarcza na remonty chodników ;-)

Arturo Qr2nów 18.07.2010 15:20

Nie. Jest to po prostu jedna z rzeczy, o których warto pomyśleć. Wydawanie pozwoleń na kolejne bloki przychodzi stosunkowo łatwo (pomijam ich estetykę), ale nie myśli się porządnej komunikacji i o przyszłych problemach na takich przeskalowanych osiedlach. Budżety dzielnic są jakie są, ale rada, to najpoważniejsza jednostka w dzielnicy - reprezentanci mieszkańców. Przecież można się zwrócić do miasta o potrzebne inwestycję, zadbać o poparcie mieszkańców w tych kwestiach. Niestety jedyne, co radą wychodzi dobrze to protestowanie. Problem leży więc też w mentalności.

Siwy_89 18.07.2010 15:56

myśleć zawsze można

na całe szczęście jeszcze nikt nie wpadł na pomysł budowania nowych przejść podziemnych

z resztą na takim placu bohaterów getta z przejść podziemnych korzysta może z 50% ludzi, reszta przebiega przez jezdnię, bo... jest po prostu bliżej i wygodniej.

z kolei przejście podziemne przy jubilacie to totalna porażka. Aby dojść ze Zwierzynieckiej na Kościuszki, trzeba nadkładać grubo 400 metrów

nie jestem za ich likwidacją, ale nie należy wpychać przejść podziemnych wszędzie tam, gdzie auta muszą stanać kilka sekund, by ustąpić pierwszeństwa pieszym. To piesi i komunikacja zbiorowa muszą mieć pierwszeństwo w mieście, a nie kierowcy samochodów.

Arturo Qr2nów 18.07.2010 16:08

Na szczęście, czy nie okazałoby się w przyszłości. Na Boh. Getta jest stosunkowa wąska jezdnia i faktycznie jest szybciej i wygodniej, co nie znaczy, że prawidłowo. Każdy robi jak chce. Jednak na wysokości przejścia nie ma alternatywnego konwencjonalnego przejścia, co pozwala samochodom spokojnie dojechać do sygnalizacji na skrzyżowaniu z Limanowskiego. Przejście pod Jubliatem jest jakie jest, w zamierzeniu łączy przystanki. Nie widać natomiast tam zbyt wielu desperatów, którzy przebiegaliby przez Aleje. To komunikacja ma pierwszeństwo - owszem, ale komunikacja często korzysta z tych samych ciągów, co kierowcy prywatnych samochodów. Zauważ też, że nie mówię o przejściach w centrum tylko na szerokich przelotówkach, często zakorkowanych.

yogul 18.07.2010 16:16

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 937688)
Zauważ też, że nie mówię o przejściach w centrum tylko na szerokich przelotówkach, często zakorkowanych.

w takich wypadkach wydaje mi sie ze przejścia by się sprawdzały
przejścia dla pieszych, kolejne sygnalizacje powodują korki a przecież jeszcze przed chwilą pisaliście o zakorkowanym Krakowie itd

Siwy_89 18.07.2010 22:29

od kiedy korki na Grota, Wielickiej, Kamieńskiego tworzą piesi?

rozumiem, że korki na Nowohuckiej, które są od zawsze, to też wina pieszych. Zrobimy dla nich przejścia, to korki znikną? Genialne, a nasi włodarze nawet o tym nie myślą. Zamiast podziemnych przejść, robią estakadę. Brak wizji...

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 937688)
Jednak na wysokości przejścia nie ma alternatywnego konwencjonalnego przejścia, co pozwala samochodom spokojnie dojechać do sygnalizacji na skrzyżowaniu z Limanowskiego. .

gdzie w godzinach szczytu oczywiście stoją w korku;-)

Arturo Qr2nów 18.07.2010 23:12

A Ty dalej swoje... :-P

Kto powiedział, że korki tworzą piesi? Chodzi jedynie o to by w te korki nie pchać dodatkowo pieszych i że przy większych remontach dróg można pomyśleć o przejściach podziemnych. Nie wrzucam do tego żadnej ideologii - ot po prostu tak można, szczególnie tam, gdzie ruch jest bardzo wzmożony, a drogi mają więcej niż po jednym pasie w obie strony. Wmieszanie tutaj estakad, to już jakieś nieporozumienie... Jak zapewne wiesz mają one przenieść główny nurt ponad skrzyżowanie, tak aby właśnie unikać niepotrzebnych, często długich zatrzymań.

Wiadomo, że przejścia podziemne, estakady itp. nie są żadnym panaceum na korki. Być może wręcz przeciwnie - nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa zachęca do korzystania z samochodu. Dlatego warto myśleć o ścieżkach rowerowych, rozbudowie lini tramwajowych, pasach dla komunikacji, a wkrótce i o metrze. Ale dlaczego nie stawiać też małych kroczków i w miarę możliwości ułatwiać życie tym, którzy jednak wybiorą samochód... Przecież to w skali dużych inwestycji, jak budowa tramwaju na kampus wraz z przebudową układu drogowego pikuś, nie koszt. Poza tym to rejon, w którym poruszać się będzie coraz więcej pieszych - rozbudowa osiedli, kampus UJ. W rejonie Uniwersytetu Ekonomicznego jest przejście podziemne pod skrzyżowaniem Rakowickiej i Lubomirskiego i zdecydowanie ułatwia ono życie pieszym.

Kocur 19.07.2010 07:53

Problemem jest wyjazd z miasta a nie korki wewnątrz.

Zakorkowane Aleje przy Kleparzu potem korek na 29 listopada -> wszystko zaczyna się przy wiaduktach kolejowych jak jest wyjazd z miasta na północ w stronę W-wy.

Jak można zrobić po jednym pasie w każdą stronę na ulicy gdzie codziennie do pracy do miasta przyjeżdża minimum 30 tys ludzi ??

Żadne estakady nie pomogą.


ps. Zmniejszenie ilości przejść dla pieszych i ogólnie skrzyżowań kolizyjnych na pewno przyspieszy ruch ale jest tylko półśrodkiem.

Siwy_89 19.07.2010 11:22

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 938021)
A Ty dalej swoje... :-P

W rejonie Uniwersytetu Ekonomicznego jest przejście podziemne pod skrzyżowaniem Rakowickiej i Lubomirskiego i zdecydowanie ułatwia ono życie pieszym.

Pudło. Akurat okolice Lubomirskiego są najmniej przyjazne dla pieszych. Była nawet specjalna akcja, by stworzyć tam dodatkowe przejście dla pieszych.

Tutaj link: http://aeportal.pl/organizacje-stude...irskiegoq.html

Generalnie trend w Europie jest taki, że stare przejścia się zamyka i znajduje dla nich inne funkcje. Pod spodem przykład z Bazylei.

http://i27.tinypic.com/1zc0nr5.jpg

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 938021)
A Ty dalej swoje... :-P


Wiadomo, że przejścia podziemne, estakady itp. nie są żadnym panaceum na korki. Być może wręcz przeciwnie - nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa zachęca do korzystania z samochodu.

miasto powinno zachęcać do korzystania z komunikacji publicznej, a nie samochodu.
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Arturo Qr2nów (Post 938021)
A Ty dalej swoje... :-P

Dlatego warto myśleć o ścieżkach rowerowych, rozbudowie lini tramwajowych, pasach dla komunikacji, a wkrótce i o metrze.

Pełna zgoda.


Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kocur (Post 938100)
Problemem jest wyjazd z miasta a nie korki wewnątrz.

Zakorkowane Aleje przy Kleparzu potem korek na 29 listopada -> wszystko zaczyna się przy wiaduktach kolejowych jak jest wyjazd z miasta na północ w stronę W-wy.

Jak można zrobić po jednym pasie w każdą stronę na ulicy gdzie codziennie do pracy do miasta przyjeżdża minimum 30 tys ludzi ??

.

Może warto w końcu zainwestować pieniądze w Szybką Kolej Aglomeracyjną z prawdziwego zdarzenia. W Kolonii funkcjonuje to znakomicie - duża częstotliwość, a przy każdej stacji parkingi Bike and Ride oraz Park and Ride.


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 14:34.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl