Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Zagadki europejskie i nie tylko... ;) (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=3044)

FraMat 05.06.2012 21:20

1) Oskar Kokoschka - Der Sturm
2) Pochlam- Austria
2) Alma Mahler - panieńskie Schindler
4) Oskar Schindler - przemysłowiec niemiecki ratujący Żydów w Krakowie w okresie II wojny światowej
5) nagroda im. Oskara Kokoschki - sztuki plastyczne

:p

WISŁAZWE 05.06.2012 21:30

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 1254704)
1) Oskar Kokoschka - Der Sturm
2) Pochlam- Austria
2) Alma Mahler - panieńskie Schindler
4) Oskar Schindler - przemysłowiec niemiecki ratujący Żydów w Krakowie w okresie II wojny światowej
5) nagroda im. Oskara Kokoschki - sztuki plastyczne

:p


Jedziesz!!

FraMat 05.06.2012 21:48

Niedaleko stolicy pewnego państwa w pewnej miejscowości znajduje się renesansowy pałac o nazwie takiej samej jak miejscowość.
Nazwa miejscowości i pałacu oznacza także w języku kraju gdzie znajduje sie pałac, pewien rodzaj śmietanki (wcale nie towarzyskiej).
Wszystko dlatego, że pewien wybitny kucharz podał tę śmietankę tam po raz pierwszy.
Kucharz ten stał się nawet bohaterem filmu a opowiada sie o nim, że wolał popełnić samobójstwo gdy na jednym z przygotowanych przez niego posiłków podano jedno z dań z opóźnieniem.

1. Nazwisko kucharza
2. Nazwa pałacu

piotrek06 05.06.2012 22:07

1. François Vatel
2.
Château de Chantilly

FraMat 05.06.2012 22:36

Cytat:

Pierwotnie napisane przez piotrek06 (Post 1254728)
1. François Vatel
2. Château de Chantilly

Dobrze -
- czekamy na zagadkę

piotrek06 06.06.2012 07:37

Jest na świecie pewien kraj, z owego kraju pochodzi pewne "coś"( choć powszechnie uważa się że owego cośa i jemu podobnych nie powinno sie traktować przedmiotowo ;) ) to "coś" zostało "stworzone" w XX wieku i jest pierwszym i jedynym takim "cośem" pochodzącym z tego kraju, owe "coś" ma kilka "zastosowań" i są sytuacje w których lepiej naszego "cośa" nie spotkać. W cherbie miejsca z którego pochodzi nasz zagadkowy "obiekt" jest coś na kształt zamku z "powbijanymi" w niego siedmioma chorągiewkami/flagami.

1. czym jest owe "coś"
2. kto je "stworzył"

podpowiem że to "coś" jest słabo widoczne na śniegu ;)

snyrting 06.06.2012 07:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez FraMat (Post 1254523)
- Druga była nierozstrzygnięta, choć jedna ze stron uznała ją wbrew faktom za swoją klęskę i na tej klęsce budowała potem mit ofiary narodu i późniejszego jego zmartwychwstania.
- Trzecia bitwa odbyła sie prawie 50 lat później i postawiła przeciwko sobie jedną ze stron drugiej bitwy (syna przywódcy jednej ze stron z pierwszej bitwy) i zupełnie nowego przeciwnika. Tym razem remis nie padł.

Zgłaszam protest :)

Murad I nie był ojcem Murada II tylko jego pradziadkiem.


@piotrek06

a. chodzi o pochodzącą z Argentyny rasę psów - Dogi argentyńskie
b. Antonio Nores Martinez

piotrek06 06.06.2012 08:23

Brawo jedziesz dalej

FraMat 06.06.2012 10:51

Cytat:

Pierwotnie napisane przez snyrting (Post 1254758)
Zgłaszam protest :)

Murad I nie był ojcem Murada II tylko jego pradziadkiem.

Masz rację.... nie wiem skąd mi sie to wzięło. Będe uważał na drugi raz

WISŁAZWE 07.06.2012 09:41

Będzie zagadka ?

snyrting 07.06.2012 19:47

http://i.imgur.com/X5kxV.jpg




Potrawa/napój spożywana przez pewien, istniejący do dziś, naród. Naród ten odegrał istotną rolę w historii Europy, szczególnie wschodniej części Kontynentu.




ps.

Przepraszam, że tak długo zwlekałem z zadaniem zagadki - nie miałem wcześniej dostępu do komputera.

FraMat 07.06.2012 19:51

czyżby kumys?
Chyba, że kajmak....

snyrting 07.06.2012 20:27

Kumys, kumys.

Jedziesz dalji.

FraMat 09.06.2012 19:57

No dobrze. Długo nie było zagadki.
Chodzi o miasto poniżej 200 tys mieszkańców.
Jego flaga może kojarzyc się z koszulką reprezentacji Polski w piłce nożnej, chociaż i tak nie ma na niej orła. Do barw kraju w ktorym leży brak jej tylko jednego koloru. Jest najwiekszym miastem geograficznego regionu o nazwie, który jest jednocześnie nazwą klubu piłkarskiego w tym mieście.
Z ciekawostek sportowych: w mieście tym odbywa się najstarszy maraton kraju, w którym miasto leży.
Z innych ciekawostek.
W sasiednim kraju istnieje miasto o tej samej nazwie. Obydwa sa pechowe. W naszym był kiedyś wypadek, kiedy w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z piro zgineło w fabryce ponad 20 osób, w drugim po wykolejeniu się pociągu zginęło ponad 100 osób.

zagadka:
1. Nazwa miasta
2. Jak jest związane z Krakowem?

WISŁAZWE 09.06.2012 22:59

Enschede.
Twente gralo z Wisla :)
Zagadka jak wytrzezwieje

FraMat 10.06.2012 09:59

bezbłędnie
wracaj do zdrowia

WISŁAZWE 10.06.2012 11:26

W pewnym państwie, leży sobie miasto - kurort, które czymś się
w swoim kraju wyróżnia, posiada także rzecz, dzięki której zajmuje pierwsze miejsce 
na swoim kontynencie pod tym względem. 

Pierwszą wzmiankę o mieście datuje się na XIII wiek. Kolejne ważne wydarzenia 
miały tu miejsce dopiero w XIX wieku za sprawą dwóch osób, które przyczyniły się 
pośrednio do rozwoju i rozpoznawalności nazwy miasta. Druga z tych osób, jest nawet 
w tym mieście uczczona, ma swój pomnik oraz ulicę. 

W mieście znajduje się sporo zabytków, oraz odbywają się tutaj liczne imprezy. W mieście swego czasu działał także browar.  

1. Jakie to państwo i o jakie miasto chodzi? 
2. Czym wyróżnia się w swoim kraju, oraz na swoim kontynencie ? 
3. Imię i nazwisko, drugiej osoby, kim była z zawodu? 
4. Wymień minimum dwie imprezy organizowane w mieście.

WISŁAZWE 11.06.2012 17:28

Podpowiedź:

http://i48.tinypic.com/9hq5pj.jpg

Krissu 12.06.2012 10:19

Sopot, Molo, Jean Georg Haffner - lekarz w wojsku napoleonskim, Sopot Festival i Top Trendy?

WISŁAZWE 12.06.2012 22:20

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Krissu (Post 1256605)
Sopot, Molo, Jean Georg Haffner - lekarz w wojsku napoleonskim, Sopot Festival i Top Trendy?


Jedziesz z zagadką.

Krissu 13.06.2012 20:44

Sorry zuchy, czasami prawdziwe życie wzywa. ;)

Kim jest ten brzydki pan?

http://i49.tinypic.com/dfgcvk.jpg

Watts 13.06.2012 21:02

Staro wygląda na tym zdjęciu, no ale to nikt inny jak poglavnik Ante Pavelić.

Zostajemy w klimatach:
http://i.imgur.com/v9FHv.jpg

Personalia tego pana i jego profesja.

Złe odpowiedzi:
- Marko Jovanović, piłkarz :D

Krissu 14.06.2012 21:27

Jak się człowiek zagłębi w historie obozów koncentracyjnych, które Ustasze zakładali, to znajdzie ten w Jasenovacu.
A tam braciszka-szatana.
Miroslava Filipovicia-Majstrovicia, Fanciszkanina, kapelana Ustaszy, komendanta wyżej wymienionego obozu.

19 tysięcy ludzi chłop miał na sumieniu.

"Miał" - bo go powiesili.

I dobrze. Gówno i tak nie utonie.

Watts 15.06.2012 12:54

Prawda, prawda. Zadawaj.

Krissu 16.06.2012 12:43

Pfff.. trochę mi zajęło zebranie się.

Szybka piłka, żeby nie przedłużać:
http://i46.tinypic.com/2u8fjmp.jpg

Hmmm?

Krissu 17.06.2012 15:01

Serio? Nikt?

Dwie podpowiedzi w takim bądź razie:
- Ustasze
- Josip Broz Tito

WISŁAZWE 17.06.2012 15:04

Pierwszy prezydent Chorwacji Franjo Tudman.
Walczył w partyzantce Broz Tito.

Krissu 18.06.2012 07:25

Pewnie, ze tak - jedziesz.

WISŁAZWE 19.06.2012 09:11

W pewnym europejskim kraju w XIX wieku, na świat przyszedł pewien pan, który po przeszło 30 latach życia
emigrował do kraju sąsiadującego z jego ojczyzną. W kraju tym zdobył on sławę w swoicm fachu.

Na początku swojej działalności, wszedł w spółkę, jednak po kilku latach postanowił
otworzyć własny zakład. Produkty które produkował szybko zyskały sławę, z kolejnymi latami wprowadzał na rynek coraz to nowsze produkty utrzymując wysoki procent sprzedaży. W pewnym momencie, wprowadził
na rynek produkt który sprzedawał dziennie około 500 sztuk.

W pewnym momencie, syn głównego bohatera przejął zakład od ojca, firma ciągle
umacniała pozycję na krajowym rynku. W niedługim okresie na rynku zaczęły pojawiać
się podrobione produkty, więc syn wpadł na pomysł, że swoje produkty zabezpieczy
pewnym symbolem. Symbol ten funkcjonuje do dziś dnia, a produkty z pod tego znaku
rozpoznawane są w cały kraju i nie tylko.

1. Kim był bohater zagadki, skąd pochodził i gdzie emigrował
2. W jakim fachu się specjalizował?
3. Wymień dwa produkty, które podbiły rynek w tamtych czasach
4. Imię syna
5. Graficzny symbol.

WISŁAZWE 20.06.2012 12:41

http://i48.tinypic.com/35ioepz.jpg

Proud 20.06.2012 13:11

1. Karol Wedel,Niemcy, Warszawa
2. Cukiernik
3. Karmelki? Czekoladki?
4. Emil Fryderyk
5.http://images41.fotosik.pl/1604/dfea5c3f86265cf1m.jpg

WISŁAZWE 20.06.2012 13:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Proud (Post 1258705)
1. Karol Wedel,Niemcy, Warszawa
2. Cukiernik
3. Karmelki? Czekoladki?
4. Emil Fryderyk
5.http://images41.fotosik.pl/1604/dfea5c3f86265cf1m.jpg

2. Karmelki tak :) i czekolada w płynie.

Jedziesz

Proud 20.06.2012 13:42

Niech ktoś zada za mnie, bo mam ostatnio dużo na głowie, i nie mam siły myśleć nawet.

:)

Mareq 20.06.2012 21:14

Skromna zagadka

http://imageshack.us/photo/my-images/841/uszy.jpg/http://imageshack.us/photo/my-images/841/uszy.jpg/http://desmond.imageshack.us/Himg841...pg&res=landing

W tym mieście spoczywa cesarz.
(jakie miasto, który władca?)

Mareq 21.06.2012 14:04

Na nazwę miasta składa się imię oraz pewne słowo pochodzące z greki.
Nawiązując zaś do nazwy tematu, jest to zagadka z serii ,,i nie tylko'' .

eMpi! 21.06.2012 17:54

Cesarz Pedro II, pierwszy i ostatni cesarz Brazylijski urodzony w tymże kraju.
Miasto to Petropolis greckie słówko to oczywiście polis.

Mareq 21.06.2012 17:58

Prawidłowo :)

FraMat 21.06.2012 18:06

jak dla mnie za mało danych: cesarz, miasto z członem greckim (pewnie jakiś -pol)
Strzelam, że chodzi o katedrę w Petropolis, w Brazylii, a chodzi o cesarza Brazylii Piotra I albo Piotra II.
Na cześc tego pierwszego nadano nazwe miastu, ale lezy w niej ten drugi cesarz, jego syn, a katedra jest pod wezwanem św. Piotra z Alcantary
http://pt.wikipedia.org/wiki/Catedral_de_Petr%C3%B3polis

ps. zamieszczenie zdjęcia jest zawsze sporym ułatwieniem

ps2. Cholera, spóźniłem się

eMpi! 21.06.2012 18:11

Ok to jadę:
Jest w Europie pewien obiekt który miał być wzniesiony w konwencji palazzo in fortezza, nigdy nie został dokończony. Pewne źródła mówią o rozmachu z którym miał być wzniesiony (między innymi akwarium w stropie).
Co to za obiekt, kto był fundatorem, gdzie leży?

FraMat 21.06.2012 18:52

Krzyżtopór? Krzysztof Ossoliński? Ujazd?


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 03:32.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl