Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Wisła Kraków - piłka nożna (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=5)
-   -   Zabawy statystyką, czyli czy możliwe jest ... (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=9596)

Adasss 24.04.2016 16:47

Po remisie Jagi z Górnikiem zmieniły się nieco nasze matematyczne szanse, ale na oficjalne potwierdzenie tego, że oficjalnie już utrzymaliśmy się w lidze, poczekamy jeszcze przynajmniej do następnej kolejki.
Poniżej matematyczne prawdopodobieństwo naszego spadku w zależności od jutrzejszego wyniku:

Wygrana: 0,0001%
Remis: 0,14%
Porażka: 0,83%

Blaszczu16 24.04.2016 16:57

hahahaha, ze tez ci sie chce

Adasss 24.04.2016 17:12

Oj tam, klikam "Run" ... i po chwili mam wynik ... ot, cała filozofia :D

inspektor erektor 27.04.2016 10:42

Z moich obliczeń w głowie wynika, że po najbliższej kolejce Wisła będzie miała matematycznie zapewnione utrzymanie w ekstraklasie, jeśli:
- wygra z Koroną, a co najmniej jeden z Górników nie wygra
- zremisuje z Koroną, a oba Górniki przegrają

Adasss 29.04.2016 19:38

No cóż, tak to jest z liczeniem w głowie kilku milionów możliwych kombinacji wyników :D

W rzeczywistości sytuacja jest taka, że po naszej ewentualnej wygranej z Koroną, będzie można oficjalnie podać, że się utrzymaliśmy. Nie będzie takiego układu innych wyników, przy którym znaleźlibyśmy się poniżej 14 pozycji.

Dokładniejszy raport jutro, po meczu Termaliki z Łęczną.

inspektor erektor 30.04.2016 15:25

Drogi Adasssiu, masz jak najbardziej rację ;d moja wielce skomplikowana analiza nie wzięła pod uwagę tego, że Bielsko i Zabrze będą jeszcze grały mecz bezpośredni, więc nie ma możliwości, aby oba te kluby zdobyły w pozostałych meczach komplet punktów.

Czy mylę się stwierdzając, że w razie remisu nie zapewnimy sobie po tej kolejce matematycznego utrzymania? Jeżeli będziemy mieli 26 punktów to Zabrze albo Bielsko może nas przegonić, wygrywając wszystkie swoje mecze do końca.

Adasss 30.04.2016 19:08

Tak jak obiecałem poniżej przedmeczowa analiza:

Tak jak pisałem, ewentualna wygrana w Kielcach pozwoli nam ogłosić oficjalnie koniec walki o utrzymanie.
Remis pozostawiłby ciągle jeszcze jakąś bardzo niewielką niepewność - czyli niecałe 0,01% matematycznych szans na spadek.
Ewentualna porażka pozostawiłaby 0,36% niepewności.

nesta 30.04.2016 22:12

Czyli mamy 0,36% szans na spadek... Czyli remis z Jaga może dac nam już pewne utrzymanie?

kasiarz 01.05.2016 08:27

Nie bierzecie jeszcze dodatkowych opcji np. Ruch ma jakieś 50 % szans na spadek

Adasss 01.05.2016 09:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez nesta (Post 1438834)
Czyli mamy 0,36% szans na spadek... Czyli remis z Jaga może dac nam już pewne utrzymanie?

Nie.
Na obecną chwilę wygląda to tak:
Wygrana - gwarancja utrzymania.
Remis - 0,028% spadek.
Porażka - 1,05%.

I jeszcze "czarny scenariusz", czyli 3 porażki, oznaczają 9,05% szans na spadek.

Adasss 01.05.2016 19:25

Dramatyczna walka Jagiellonii o wygraną do samego końca miała pewne znaczenie dla naszych wyliczeń.

Obecnie remis w najbliższym meczu to 0,05% niepewności.
Ewentualna porażka pozostawiłaby nam 0,85% niepewności.

Zmalało ryzyko spadku w przypadku naszych 3 porażek, teraz wynosi ono 7,27%.

inspektor erektor 05.05.2016 10:37

Według moich obliczeń w głowie, które prawie na pewno są poprawne ;) Wisła zagwarantuje sobie po tej kolejce matematyczne utrzymanie, jeżeli:

- wygra z Jagiellonią
- zremisuje z Jagiellonią, Podbeskidzie przegra, a w meczu obu Górników nie padnie remis

Adasssiu mam rację? ;d

Adasss 05.05.2016 21:10

Podbeskidzie gra z Koroną przed nami.
Sprawdziłem jak wynik tego meczu wpłynie na nasze matematyczne szanse.

Otóż jeśli Podbeskidzie przegra, to nam wystarczy remis z Jagiellonią by móc już powiedzieć, że utrzymanie mamy gwarantowane na 100%. Żaden wynik Górników nie będzie nam już do tego potrzebny.
Każdy inny wynik spowoduje, że nadal potrzebować będziemy wygranej, by móc cieszyć się tym od razu.

inspektor erektor 06.05.2016 07:09

Drogi Adasssiu, a co w następującej sytuacji:
- Wisła remisuje z Jagiellonią, przegrywa ze Śląskiem i Podbeskidziem (ma na koniec sezonu 26 pkt)
- Górnik Zabrze remisuje z Łęczną, wygrywa z Koroną i Niecieczą (na koniec sezonu 27 pkt)
- Górnik Łęczna remisuje z Górnikiem Zabrze, wygrywa z Podbeskidziem i Śląskiem (na koniec sezonu 27 pkt)
- Podbeskidzie przegrywa z Koroną, przegrywa z Łęczną i wygrywa z Wisłą (na koniec sezonu 22 pkt)
- Nieciecza wygrywa ze Śląskiem i Jagiellonią, przegrywa z Górnikiem Zabrze (na koniec sezonu 28 pkt)
- Śląsk przegrywa z Niecieczą, wygrywa z Wisłą i przegrywa z Górnikiem Łęczna (na koniec sezonu 27 pkt)
- Jagiellonia remisuje z Wisłą, przegrywa z Niecieczą i wygrywa z Koroną (na koniec sezonu 29 pkt)
- Korona wygrywa z Podbeskidziem, przegrywa z Górnikiem Zabrze i Jagiellonią (na koniec sezonu 28 pkt)

W takiej sytuacji z ligi spadłaby Wisła na 15. miejscu (26 pkt) i Podbeskidzie na 16. miejscu (22 pkt). Z tego co widzę to moja rozpiska jest "spójna", tzn. nie ma na niej żadnych sprzecznych wyników. Czy jest jakiś błąd w moim rozumowaniu?

P.S. Tak tylko dodam, że warunek braku remisu w meczu Łęczna - Zabrze jest ważny dlatego, że w przypadku remisu obie te drużyny miałyby po 21 pkt na dwie kolejki przed końcem sezonu (a my po remisie z Jagiellonią mielibyśmy punktów 26). Jeśli któryś z Górników wygra, a Podbeskidzie przegra, to z 26 punktami po remisie z Jagiellonią będziemy poza zasięgiem Podbeskidzia i tego Górnika, który przegra w sobotę.

Adasss 06.05.2016 14:51

Fuck Ya ... też mi coś nie pasowało z tym, że remis da nam w tym wypadku utrzymanie, bo wcześniej mi to za nic nie wychodziło ...
Algorytm jest ok ... errare humanum est ... w złą kratkę wpisałem wynik z Niecieczy z Łęczną :P ...
grrr ...

Rzeczywiście w przypadku porażki Podbeskidzia z Koroną i naszego remisu ciągle jeszcze będzie istniało ryzyko naszego spadku i będzie ono wynosiło 2/59049 (czyli coś koło 0,0034%).
Ta druga możliwość to taka, że Korona remisuje z Jagiellonią, a pozostałe wyniki będą takie jak podałeś.

brylant17 06.05.2016 15:19

Dorzucam jeszcze za 90minut.pl analizę:

WISŁA zapewni sobie utrzymanie w najbliższej kolejce, jeśli:

- wygra (piątek, 20:30)
LUB
- Podbeskidzie nie wygra, Termalica Bruk-Bet przegra, a Górnik Ł. zremisuje z Górnikiem Z. (sobota, 18:00)
LUB
- w wypadku remisu:
a) Podbeskidzie przegra, a Termalica Bruk-Bet nie wygra (sobota, 15:30)
b) Podbeskidzie przegra, a Górnik Ł. nie zremisuje z Górnikiem Z. (sobota, 18:00)
c) Podbeskidzie zremisuje, a Termalica Bruk-Bet przegra (sobota, 15:30)
d) Podbeskidzie zremisuje, a Górnik Z. przegra (sobota, 18:00)
e) Podbeskidzie, Termalica Bruk-Bet i Górnik Z. zremisują (sobota, 18:00)

inspektor erektor 06.05.2016 15:41

i jak zwykle, my możemy sobie analizować, a przyjdzie mogiel i pozamiata ;p

Adasss 06.05.2016 15:53

Aż tak by mi się nie chciało analizować tych wariantów, zwłaszcza jak za parę godzin i tak część z nich straci znaczenie :D

inspektor erektor 07.05.2016 10:44

no i koniec matematyki wiślackiej na ten sezon, temat zostanie reaktywowany w przyszłym sezonie ;d

St Yabol 07.05.2016 10:47

Oby tylko w temacie mistrzostwa

Blaszczu16 07.05.2016 11:10

Ale mozna sie juz dzis pobawic w to ile srednio zdobywaly kluby punkty grajace w gornej osemce. Ile w pucharach a ile mistrz.

el Nuero 07.05.2016 11:42

Skoro temat brzmi: zabawa statystyką, to może, tak dla poprawienia sobie humoru, spróbujmy przeanalizować jeszcze 1 rzecz: ile Wisełka potrzebuje punktów, by wyprzedzić na finiszu pasiaste damy? Tak, wiem, że grają w innej grupie, mają innych rywali, etc. Na chwilę obecną Wisełka ma 28 pkt., a Cracovia 30. Skoro nie potrzebujemy już liczyć punktów potrzebnych do utrzymania, pobawmy się w statystyki, ile musi ugrać Wisełka, by hasło "zawsze nad wami" nie przestało być aktualne? :-) Co o tym sądzicie? W końcu nasi analitycy będą znowu mieli co przeliczać... :-)

inspektor erektor 09.05.2016 11:07

Drogi kolego powyżej, takie porównania nie są do końca miarodajne, bo jednak grając w grupie mistrzowskiej podejmuje się zupełnie innych rywali, niż grając w grupie spadkowej. Nie chcę nic mówić, ale według tej logiki "pasiaste damy" miały na koniec ubiegłego sezonu 8 punktów przewagi nad Wisłą, a dodatkowo zajęły premiowane grą w europejskich pucharach czwarte miejsce w tabeli ;)

FraMat 09.05.2016 12:12

Ojej... i pasiaste damy w ubiegłym roku strasznie się tym podniecały. Myślałem, że pokażemy im jak to wygląda z drugiej strony.

ABGwislakABG 09.05.2016 12:57

Mamy się równać "intelektualnie" do "poziomu" kibiców sąsiadki?

Adasss 13.03.2017 23:12

Zbliża się moment podziału ligi na dwie grupy, więc powoli można się przygotowywać do powrotu tego tematu.
Na razie ilość zmiennych jest jeszcze zbyt duża by bawić się już w liczenie prawdopodobieństwa.
Można jednak np. robić porównania z poprzednimi sezonami.
Aktualnie 9-ta drużyna zdobyła 32 punkty, co należy uznać za dość standardową wartość, bo poprzednio było to 31, 32 i 30 pkt. Po 30 kolejkach przekładało się to odpowiednio na 39, 39 i 38 pkt. Jeśli ta tendencja zostanie podtrzymana także w tym sezonie, to można by się spodziewać, że awans do górnej ósemki powinien dać wynik w okolicy 40 pkt.
Inną rzeczą, którą można zwrócić uwagę, jest porównanie składu górnej ósemki po 25-tej i 30-tej kolejce. Okazuje się, że do tej pory co roku dokładnie jeden zespół zaliczał w tym okresie spadek z górnej do dolnej ósemki. A ilość punktów, zdobytych przez tego pechowca po 25 kolejkach, wynosiła odpowiednio 36, 36 i 32 punkty.

inspektor erektor 04.04.2017 19:25

sezon zasadniczy dobiega końca, więc pozwolę sobie na małą autoreklamę ;)

Wisła może zapewnić sobie górną ósemkę już w ten weekend przy spełnieniu pewnych warunków - szczegóły pod adresem http://zlamacsport.blog.pl/2017/04/0...e-scenariusze/



Cytat:

Wisła Kraków
Cytat:

zapewni sobie miejsce w grupie mistrzowskiej, jeśli:
  • wygra z Bruk-Betem ORAZ
  • Śląsk nie wygra z Cracovią ORAZ
  • (jeżeli Pogoń przegra z Arką) Korona przegra z Ruchem LUB Wisła Płock przegra z Górnikiem Łęczna (w tym scenariuszu wystarczy porażka jednej z tych dwóch drużyn) ALBO
  • (jeżeli Pogoń nie przegra z Arką) Korona przegra z Ruchem ORAZ Wisła Płock przegra z Górnikiem Łęczna (w tym scenariuszu zarówno Korona, jak i Wisła Płock muszą przegrać, by Wisła Kraków miała zagwarantowane miejsce w górnej ósemce).


s1mone 04.04.2017 20:15

a w praktyce wygrana z Niecieczą = pewna gra w grupie mistrzowskiej

mitmichael 04.04.2017 20:49

Zeby sobie na 100% zapewnic gorna osemke wystarcza 4 punkty a dopiero przy dobrych wiatrach nawet mniej ale nie mozna isc jak najmniejsza linia oporu bo potem mozemy sie przejechac jak rok temu z Zagłebiem Lubin z ktorym rowniez gramy pod koniec rundy zasadniczej obecnego sezonu

Wojtas 04.04.2017 21:18

I tak ten mecz rok temu z Lubinem byl o cos fuksem...bo Misiek karnego w 94 minicue obronił.

teraz my rozdajemy karty,i wsyztsko zalezy od nas.Na spokojnie i napewno damy radę.

St Yabol 04.04.2017 21:20

Wg mnie z tych trzech meczy, które nam pozostały ten ostatni z Łęczną będzie najtrudniejszy. Smuda co by o nim nie mówić robi tam niezłą robotę, a do tego dochodzą nasze problemy wyjazdowe.
Mam nadzieję, że unikniemy takich emocji jak przed rokiem.

Wojtas 04.04.2017 21:23

Cytat:

Pierwotnie napisane przez St Yabol (Post 1467950)
Wg mnie z tych trzech meczy, które nam pozostały ten ostatni z Łęczną będzie najtrudniejszy. Smuda co by o nim nie mówić robi tam niezłą robotę, a do tego dochodzą nasze problemy wyjazdowe.
Mam nadzieję, że unikniemy takich emocji jak przed rokiem.


i wlasnie trzeba zrobic wszystko zeby mecz z Leczną byl o nic,tzn miec juz awans.jechac na teren zdesperowanego zespołu gdzie jest Smuda,kapka knuje , bron panie Boze bo moze byc tragedia,awans musimy zapewnic sobie wczsniej.

Karherop 04.04.2017 21:52

Najzabawniejsza sytuacja jest z Bruk betem, gdzie po 8 kolejkach byli liderami ligi z 16 punktami na koncie - mieliśmy do nich 13 punktów straty. Teraz zaś mamy 2 punkty więcej. To tylko pokazuje, że w naszej lidze nie ma rzeczy niemożliwych. Bardziej jednak obawiam się wyjazdu do Łęcznej, niż do Niecieczy. Bliski wyjazd, rywal rozbity psychicznie i fizycznie, wyrzucono dobrego trenera. Byle nie zlekceważyć i nie popełnić głupich błędów.

KOMINEK 04.04.2017 22:08

No nie wiem czy po Jagiellonii gdzie zagrali całkiem dobrze są rozbici psychicznie.

piotrex007 04.04.2017 23:12

Cytat:

Pierwotnie napisane przez KOMINEK (Post 1467957)
No nie wiem czy po Jagiellonii gdzie zagrali całkiem dobrze są rozbici psychicznie.

No właśnie tym bardziej, skoro zagrali dobre spotkanie, a i tak ostatecznie przegrali, to w psychice pojawia się coś w stylu "zagraliśmy dobrze (lepiej?), a i tak nic z tego, jesteśmy beznadziejni" :D

Patryko 04.04.2017 23:38

Najważniejsze jest spotkanie z Termalicą, ewentualne zwycięstwo dawałoby nam niesamowity komfort w tabeli. Zarówno Korona (z Ruchem) jak i Wisła Płock (z G. Łęczna) grają z niewygodnymi rywalami, w razie utraty jakichkolwiek punktów odjeżdżamy im na 5 punktów w tabeli.

Reasumując, perfekcyjnie byłoby mieć po następnej kolejce 6 punktów przewagi nad 8. drużyna w tabeli, co jest absolutnie wykonalne :)

Martinus 05.04.2017 12:10

Zwycięstwo z Niecieczą nawet jak już nie oficjalnie to praktycznie zapewnia nam awans do 8-ki. W przypadku remisu dużo będzie zależało od wyników pozostałych drużyn rywalizujących z nami o grupę awansującą. Najważniejsze to cały czas utrzymywać przewagę minimum jednego meczu nad 9-tą drużyną.
Generalnie widać, że drużyna gra cały czas pod ogromną presją, przede wszystkim koncentrujemy się na tym, aby bramki nie stracić, bo w naszej sytuacji liczy się każdy punkt. Dlatego tak istotne będzie zwycięstwo w Niecieczy. Da nam to komfort, luz psychiczny i liczę, że wtedy w ostatnich dwóch spotkaniach pokażemy nową jakość.

PhantomRanger 05.04.2017 17:08

Czemu wy się obawiacie Korony czy Płocka? Przecież bezpośrednie mecze z nimi są na naszą korzyść. Z Koroną 2:1 dla nas, z Płockiem 6:4. Więc i tak w przypadku takiej samej ilości pkt będziemy wyżej od nich klasyfikowani. Przypominam, że w Ekstraklasie najpierw liczą się bezpośrednie pojedynki, a dopiero później ogólna liczba strzelonych i straconych bramek w lidze. Większym zagrożeniem mogą być Śląsk i Pogoń bo mamy z nimi niekorzystny bilans.

W skrócie to wygląda tak. Na obecną chwilę nad Pogonią mamy 5 pkt przewagi i 6 nad Śląskiem. Nasza wygrana w Niecieczy przy utracie pkt przez w/w zespoły automatycznie daje nam grę w grupie mistrzowskiej. Sytuacja w tabeli, zakładając korzystny dla nas rozwój wypadków, wyglądała by tak.

Wisła 41 pkt
Pogoń 34 pkt
Śląsk 33 pkt

Zostałyby nam 2 ostatnie mecze w fazie zasadniczej, ale one byłyby rozegrane już na "luzie". Miałoby to również przełożenie na frekwencje stadionową, bo na Zagłębiu mogłoby się pojawić nawet 20 000 ludzi.

AntyMod 05.04.2017 18:20

czy z ekonomiczno-kibicowskiego punktu widzenia niejest najlepiej zajac 8 miejsce ?? wtedy mamy u siebie 3 mecze ale za to z 1, 2 ,i 3 - czyli 7egie , amike i jage mielibysmy znowu u siebie ?? czy sie myle ?? wtydaje mi sie ze najgorzej w tym wypadku zajac 5 miejsce bo u siebie mamy wtedy druzyny nr 6,7,i 8 ?? czy ja zle mysle ??

Chimek12 05.04.2017 18:30

Ósma drużyna gra u siebie z pierwszą, drugą i piątą. Tutaj jest cała rozpiska:

31. kolejka: 1-6 2-5 3-8 4-7
32. kolejka: 8-1 5-4 6-2 7-3
33. kolejka: 1-5 4-8 2-7 3-6
34. kolejka: 4-1 2-3 6-7 8-5
35. kolejka: 1-2 3-4 5-6 7-8
36. kolejka: 7-1 3-5 8-2 4-6
37. kolejka: 1-3 5-7 2-4 6-8


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 23:10.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl