![]() |
Cytat:
Popatrz sobie na naszą kadrę na styl drużyn które grają znanmi i odpowiedz sobie na pytanie dlaczego nie gramy efektownie. Ile Lech Poznan i Legia zagrali dobrych meczów w tej rundzie na pewno nie więcej niż my. Cytat:
Co do meczu o "mistrzostwo" z Lechią to na spokojnie go oglądając nawet ślepy widziałby że jeśli ta bramka nie padnie teraz to padnie za 2 minuty, Łobo został bohaterem bo ktoś musiał nim zostać. Lechia była tak "zaklepana" że nie była wstatnie niż już zrobić na boisku. Byłem pewien tego, że po Levadii każdy przegrany mecz będzie okazją do wjechania na Skorze. Wygrywa Wisła przegrywa Skorża. Cytat:
Co do Bednarza to poleciał za wałki które robił z Perlartą. Pan Perlarta bazując na transferze Marcelo, wcisnał Bednarzowi beznadziejnego Beto który potem rzekomo miał grać w jakimś greckim klubie z pierwszej ligi (PAOK) ? Następnie Bednarz dał się wpuścić w maliny testowanymi zawodnikami przysyłanymi przez Perlarte za których Perlarta też wziął kasę. Nie wspomnę już ze Bednarz uwierzył w brednię, że DAVID BRAZ którego tak mocno forsował rzekomo miał podpisać JUVENTUS TURYN. Słowa te zostały wypowiedzian z ust Bednarza który prawdopodobnie uwierzył Perlrcie. Było to powiedziane na złość Skorży co pokazuje jaka atmosfera panowała miedzy oba panami. Prawda jest że pan P owinął sobie Bednarza wokół palca co Skorża dokładnie zauważył, nie powiedział tego dosłownie choć kto potrafi czytać ten mógł dostrzec o co tak naprawdę chodzi. Dla przypomnienia: Cytat:
|
wiem, że moje wszystkie posty wydają się ironiczne i mało poważne, ale akurat w tej kwestii staram się mało żartować i naprawdę uważam że SKWK powinno wystosować odpowiednie pismo do prezesa Wilczka w celu dyscyplinarnego usunięcia ze stanowiska trenera Wisły pana Maćka.. ja rozumiem 2 mistrzostwa.. ale gdzie są wyniki w Europie? przypomnę, że szanowany trener wśród kibiców jakim był bez wątpienia H. Kasperczak mimo rewelacyjnej gry w lidze i krojeniu wszystkich po 5:0 poleciał z klubu po kompromitacji z Dynamem.. a Skroża.. był autorem kompromitacji STULECIA i ciągle piastuje swoje stanowisko.. nie widzę w tym żadnej logiki..
Petrescu wróć |
Ale Ty pysio czasami bredzisz:> ale dam Ci rade - nie ma najmniejszego problemu by SKWK wysłało takie pismo - jedyne co musisz zrobić to zapisać się do nich i przekonać większość do swoich racji - banalnie proste, co?
Na prawdę nic do Ciebie nie mam ale teraz to już najzwyczajniej w świecie trolujesz ,licząc że kogoś złapiesz na haczyk, ktoś zagotuje,może uda się doprowadzić do kolejnej nic nie wartej dyskusji a może ktoś Ci bana da(przecież to powód do dumy) a może ktoś przez Ciebie go dostanie, bo nie wytrzyma. |
Cytat:
Gdyby byl az takim jansowidzem zeby przewidziec, ze po 17 sekundach, zeby byc dokladnym i przyczepic sie jak ty do szczegolu, ze bedzie 0:1, to moglby przestac byc trenerem iz aczac zarabiac na wygrywaniu co dwa dni 2 mln zlotych w duzym lotku. Pierwsza rzecz - zadna seria nie trwa wiecznie, zaden zespol nie bedzie wygrywac wiecznie. Ciekawi mnie czy takie joby jak Skorza dostaje, dostawalby(sorry, ale musze...) Petrescu gdyby Wisla przegrala u siebie z Parchami. Ten sezon jest tragiczny z wielu powodow - gra na wyjezdzie, odpadniecie z pucharow przez skopane przygotowania a dokladniej zlekcewazenie rywala, prestizowe porazki z Legia, Lodowkami i Parchami... Trudno - nie wszystko mozna zawsze wygrywac, kiedys takie porazki musza nadejsc - wazne jest to ze Wisla jest na pierwszym miejscu w lidze ze spora przewaga nad drugim zespolem. Problemem jest u niektorych dostrzezenie realnych powodow porazek, a nie tylko zobaczenie tego co chce sie widziec. Dla mnie poczatek i koniec tematu, wiecej na ten temat nie bede odpisywal. Dziekuje za uwage. P.S. Mam tylko jedno zastrzezenie do gry Wisly - ze nasi pilkarze nie graja w kazdym meczu tak, jakby to byl mecz o mistrzostwo swiata... |
dobra pierdziele od rzeczy, ale niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego Skorża mimo mega kompromitacji (największych w historii czasów Cupiała - porażka z Estończykami i Cracovią i Lechem i Legią w jednej rundzie) ma tylu zwolenników? nie dociera do mnie argument, że aktualnie lepszego trenera w Polsce lub za granicą nie znajdziemy na którego stać nasz klub! Skorża kurde zarabia najwięcej w POLSKIEJ LIDZE, to jak to możliwe, że polskiego klubu nie będzie stać na solidnego trenera z 2 ligi holenderskiej lub niemieckiej?
mam dość tkwienia w tym polskim gównie od 2003 roku.. co roku to samo.. żadnej poprawy.. wręcz z roku na rok coraz gorzej! winny trener! gwiazdy opierdzielają się na treningach bo im trener pozwala.. i kto tego nie rozumie niech wybierze się na trening i zobaczy jak pan M. reaguje na przestrzelone strzały nad siatkami (5 metrowymi) naszych gwiazdeczek... NIC NIE ROBI! |
Cytat:
Tylko po ch , o tym pisze i Ty o tym piszesz? - co to ma wspólnego z tematem? Przecież o to trolowi chodzi by spowodować kolejną absurdalną dyskusje gdzie nikt nikogo nie przekona |
Cytat:
To proste - Jakbys przyjrzal sie troche uwazniej grze zespolu to bys wiedzial dlaczego Skorza ma zwolennikow - bo gwarantuje jako taki rozwoj w przeciwienstwie do wielu innych polskich trenerow. Z zagranicznymi trenerami jest jak z pilkarzami - dobrzy sa z nazwiskiem, lub mlodzi na dorobku. Na nazwisko nas nie stac, a na dorobku trzeba znalezc, lub miec kontakty. ehhh... o tej Polskiej mentalnosci juz pare razy pisalem kolejny raz nie mam zamiaru pisac, ale pysio jest przykladem takiego debilnego polskiego myslenia... |
Cytat:
Z tego wniosek - Skorża jest jeszcze gorszym trenerem, niż mi się wydawało. Żeby nie móc przygotować drużyny na tak małą liczbę meczy - powiedzieć że to skandal, to jak nic nie powiedzieć. Rozczulacie mnie. |
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
W Polsce jest taki schemat: sztab szkoleniowy < trener < zarząd < piłkarze < właściciel Dopóki piłkarze nie będą na najniższym stopniu hierarchii klubowej (łańcucha pokarmowego - nazywajcie jak chcecie) i nie będę ostrego zapie***lania na treningach i dawania z siebie 100% w każdym meczu o jakąś stawkę (sparingów nie liczę, tu można się bawic), to nigdy nie ruszymy z miejsca by gonic Europę ( a teraz nawet Azję). A kto się nie rozwija i stoi w miejscu, ten się cofa.... Cytat:
|
To nie trener "aplikuje obciążenia". Gadałem kiedyś z jednym z prof. fizjologii AWF (którego znam dość dobrze na ten temat, a swego czasu za Kulawika Wisła z jego usług korzystała) iii mówię mu, tak żartem, że fizjolodzy to chyba jednak się kiepsko znają na tym wszystkim, bo Wisła sprowadza wielkich fachowców a chłopy i tak rękawami oddychają. I wiecie co mi odpowiedział? Że problem polega na tym, że obliczenia fizjologiczne (mogę coś przekręcać...) zakładają to, że sportowiec będzie:
-prowadził zdrowy tryb życia (alko, szlugi itp. odpada) -będzie się dobrze odżywiał -ćwiczył trochę sam, jak ma wolne. A nie obżerał się przed kanapą. -będzie mu się chciało. Ten problem wyszedł za Petrescu, ten problem wyszedł za czasów "Włocha". Myślę, że wszyscy wiedzą jak się nasi prowadzą... więc "Włoch" może sobie obliczać i obliczać, a taki Patryczek pójdzie do Frantica i obliczenia szlag trafi. |
Cytat:
:> |
Cytat:
"PS: Chyba najbardziej żałuje pan, że nie udało się ściągnąć pod Wawel Davida Braza? Nie tylko. Gdyby udało się pozyskać Braza, Miroslava Bożoka i dobrego napastnika, to zapewne teraz rozmawialibyśmy o czymś innym. David Braz, którego mogliśmy mieć za 200 tysięcy euro w zimie, a w lecie za darmo, był za słaby na Wisłę, ale wystarczająco dobry na Flamengo Rio de Janeiro. Dowiedziałem się, że ponoć podpisał umowę z Juventusem na występy w tym klubie od 1 stycznia 2010.Czy trzeba więcej dodawać?" brednią nie jest to że chciało Braza Flamengo i ze tam dużo gra i zdobył Mistrza Brazylii PS nie twierdze że Skorża nie bedzie ściągał lepszych graczy niż Bednarz, bardzo mu tego życzę |
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
|
Cytat:
"Możesz nawalić się jak szpadel, ale nie częściej niż dwa razy w miesiącu, z fajek tylko "light" i nie więcej jak paczka tygodniowo, do tego tylko "Happy Meale" (dostaniesz pluszaka gratis)." I względem tego dobrane obciążenia. Można by też ponowić pionierską próbę Petrescu p.t. "wymagany pełen profesjonalizm", ale to już nie przy tym trenerze... |
Cytat:
Cytat:
|
Cytat:
A taką amatorkę to można odwalać w okręgówce, a nie za 250 tys. euro rocznie. Przy takich wypłatach, w każdym szanującym się klubie za w/w zostali by wy.. na pysk a nie skwierczeli o tym że treneeerzee ale świętujemyyy i że wiedzą, ale zajebani byli. I proszę Cie, nawet w żartach. Zwalanie winy za przygotowanie kondycyjne na fizjologów przy znaniu w/w faktów jest żałosne. Zawsze polska piłka będzie w d... dopóki piłkarze będą d...mi . |
Teraz będzie prawdziwy sprawdzian dla Skorży - czy utrzyma wypracowaną pięciopunktową przewagę, czy da dupy na całej linii co nie jest niemożliwe. Na ten moment Skorza jest najlepszym polskim trenerem, zostawiając daleko w tyle Smude, Ulatowskiego i innych.
|
Cytat:
|
Tylko że Waterloo to była klęska Napoleona a porażki Wisły z Valerengą, Dynamem Tibilisi i Levadią to prócz klęski także kompromitacje niestety :/ Zwalnianie trenerów w 9x% przypadków robi więcej szkód niż pożytku, za zwalnianiem Kaspra też nie byłem chociaż na transferach się nie znał(na Brasilie narzekałem wtedy jeszcze bardziej jak na Łobo teraz).
Czasem są śmieszne niektórych opinie ale czasem smutne nawet, ojejku bo przegrali z nic nieznaczącą Cracovią to już zwalniać trenera(wcześniej większość chciała dać drugą szanse po Levadii) dzięki bogom nie macie najmniejszego wpływu na zarządzanie klubem. Skorży należy się szansa, tak jak należała się nawet po jeszcze dłuższym czasie jaki spędził, Kasperczakowi, no i też Petrescu(głupio zrobili że go tak szybko zwolnili ale czasu nei cofniemy) bo ci rokowali nadzieje w przeciwieństwie do Engela(który nadaje się na selekcjonera reprezentacji a nie trenera) Liczki, Okuki czy Nawałki. Może zarząd wreszcie się nauczył na błędach żeby nie zwalniać dobrych trenerów tylko dać szanse/czas. Skorża imo nie jest głupi żeby taką kompromitacje powtórzyć. A jak jednak jest tak gówniany(imo to się nie zdarzy) to po odpadnięciu z pucharów Cupiał/zarząd nie powinien żadnych emocjonalnych decyzji podejmować tylko zamydlić oczy Skorży że ma jeszcze szanse zostać żeby się starał(żeby nie dawać tymczasowego trenera który by spieprzył runde) a w tym czasie poszukiwać nowego trenera zagranicznego gdyż w Polsce prócz Smudy i może Lenczyka(Tarasiewicz w Śląsku też udowadnia że z drugoligowego do niedawna szrotu potrafi coś stworzyć i nie jest taki zły) nie ma lepszych trenerów od Skorży. A Polonia pokazała że da się zagranicznego trenera zatrudnić, może nie z sukcesami trenerskimi a piłkarskimi ale napewno jest lepszy od 80-90% polskich "specjalistów". |
Cytat:
Levadia to był triumf niekompetencji, olewactwa i braku szacunku dla rywala. Skorża nie jest Napoleonem futbolu, zejdźmy może trochę na ziemię. |
Skorża ma bardzo dobrych zawodników na lige i ją wygrywa ale niestety zbyt słabych na puchary.Porażki naszych drużyn klubowych jak i kadry nie są przypadkiem, jesteśmy po prostu zbyt cieńcy żeby coś ugrac w europie.58 miejsce w rankingu fifa nie jest przypadkiem a Benin i Bahrajn depczą nam po pietach.Więc z czego Skorża ma montowac zespół ?
|
Bez zbytniego przesadzania w porównaniu popatrzmy jak traktuje się trenerów w Anglii. Dajmy na to taki Liverpool, Albo Arsenal, nieważne, któraś drużyna z Wielkiej Czwórki. Tam, chociażby drużyna szybko odpadła z pucharów (zachowując proporcje) i przegrała wszystkie mecze z drużynami z Big Four, kibice nie drą ryja, żeby zwolnić trenera, bo przegrali wszystkie prestiżowe mecze. Tam liczy się efekt końcowy, czyli ew. Mistrzostwo, a min. awans do Europejskich Pucharów. Jeżeli ten cel jest osiągnięty, to nikt nikogo nie wyrzuca. My też, rok w rok zdobywamy Mistrza, bardzo prawdopodobne, że w tym roku też zdobędziemy, więc po co krzyczeć, że przegraliśmy mecz z drużyną X, Y, Z - ważne, że jest MP i z tego powinien być rozliczany trener - Maciek Skorża wywiązuje się z tego jak na razie w 100%
|
No ludzie... ci co mówią że mamy za słaby skład na Levadie to mnie jeszcze bardziej rozpierdalają niż ci co po przegranej z żałosną cracovią żądali zwolnienia trenera(wcześniej mówiąc by dać mu szanse). Levadia nawet w naszej buraczanej lidze walczyła by o utrzymanie, no może o śrrodek tabeli. A rankingu FIFA nie przywołujcie bo jest niemiarodajny bo jakieś Gabony nie grają meczów z drużynami europejskimi czy lepszymi z kontynentów innych niż Afryka i dlatego tyle zespołów jest wyżej niż słaba aczkolwiek lepsza od nich Polska. Już bardziej miarodajny jest ranking europejski klubowy.
|
Cytat:
No ale przeciez te miejsca w rankingu to nie wziely sie od tak... kompromitacje Reprezenatacji zarowno doroslej jak i mlodziezowej ,druzyn klubowych....tez nie wziely sie z kosmosu to nic innego jak wynik dlugoletniej niszczycielskiej siły ktorą byla i jest ciagle koprupcja połączona z polskim powiedzonkiem "jak zrobic zeby sie nie narobic" i tu zaden trener,fizlog nie pomoze -nie ma co sie oszukiwac Polska Pilka jest dzis na dnie ale solidnie na to zapracowalismy. |
Tu nie ma się co więcej rozwodzić nad Levadią - ciała dał trener + jego ludzie , oczywiście tez zawodnicy którzy wyszli sobie jak na trening a później(w rewanżu) psycha i umiejętności okazały się za małe by nawet przy pełnej koncentracji wygrać - ogólnie każdy sąd orzekł by współwinę ale z różnicami co do kary;)
Bardziej martwi to że w kolejnych meczach z rywalami, którzy już przed pierwszym gwizdkiem nie srali w pory, zostało to powtórzone. Ja sądzę że mimo tego, powinniśmy jednak dać sobie spokój z krytyką i czekać na rozwój wydarzeń - Tak trener jak i zespół mają szansę na rehabilitacje. Ta runda wd mnie będzie odpowiedzią na wiele pytań i wiedząc że mamy taki a nie inny sztab trenerski i grajków, powinniśmy dać im szanse - Jasne że nie jest to drużyna która będzie sobie radziła za każdym razem z średniakami europejskimi , jasne że potrzebuje wzmocnień, ale wd mnie jeśli chce pokazac że jest warta choćby połowy tego co zarabia - musi to pokazać tak na ligowych boiskach, jak i w starciach ze słabymi zespołami z poza Polski. ps przełkniemy dużo rzeczy ale jak w rewanżu ze znanym nam dobrze zespołem, nie będzie plucia i srania krwią ze zmęczenia, to niech oni wszyscy z tego Sosnowca lepiej nie wracają. |
Cytat:
|
Cytat:
Również trudno uznać, że nasza reprezentacja U-21 zawodzi jakoś specjalnie, kiedy w grupie mamy prawdopodobnie dwie najlepsze nacje pod względem szkolenia w Europie, czyli Hiszpanów i Holendrów i przypuszczam, że wiele lepszych piłkarsko krajów od naszego z tymi dwoma ekipami jest skazanych na pożarcie przed meczem. Reprezentacja U-19 potrafiła przegrać z Azerbejdżanem, ale i wygrać z Duńczykami, no i udało im się znaleźć w drugiej fazie eliminacji. Natomiast drużyna U-17 po słabszym początku i porażce 2:4 z Austrią, rozbiła Armenię 4:1 i Izrael 7:0. Ogólnie te dwie młodsze reprezentacje oceńmy dopiero po drugim etapie bo on będzie dopiero dla nich prawdziwym sprawdzianem. Ten sezon ogólnie oceniłbym jako przejściowy dla naszych drużyn, zarówno Wisła jak i Lech straciły duży handicap w postaci grania na własnym boisku, a to wbrew pozorom ma olbrzymie znaczenie - 1:2 w Jerozolimie, 5:0 w Krakowie, 0:4 w Barcelonie, 1:0 w Krakowie, 1:2 w Londynie, 1:1 i sporo pecha w Krakowie; Lech - 0:0 w Zurichu, 6:0 w Poznaniu, 1:2 w Wiedniu, 4:2 w Poznaniu, 1:2 w Udinese, 2:2 w Poznaniu i na koniec deser: Galatasaray - Levadia 5:0, Levadia - Galatasaray 1:1...Wiem, że nie można wszystkiego zwalać na brak grania na własnych boiskach bo i Skorża i piłkarze dali du*y na całej linii, ale coś w tym jednak jest. Dam sobie rękę uciąć jednak, że grając w Krakowie Estończycy skończyliby mecz podobnie jak w Stambule, tak samo jestem w 100% pewien że Skorża i piłkarze drugi raz tego samego błędu nie mogą popełnić, a Ci drudzy na pierwszy mecz El. LM wyjdą podwójnie zmotywowani. Reszta drużyn też teoretycznie przedwcześnie skończyła, ale mimo że wiem że używanie słowa "pechowo" w kierunku oceny wyników w polskim futbolu kończy się zlinczowaniem, to trudno nazwać inaczej porażkę Lecha w rzutach karnych, czy odpadnięcie Legii mimo dwóch remisów i nie doznania smaku porażki w czterech spotkaniach. Polonia mimo że jest 14 drużyną naszej ligi w tym sezonie, to trochę tych punktów do rankingu zdobyła. Ogólnie jestem pewien że po "przeprowadzce" Wisły, Lecha i Legii na swoje nowoczesne stadiony tych punktów w rankingu będzie w następnym sezonie zdecydowanie więcej - zresztą wspomnijcie wtedy tego posta i te moje słowa :lol: I zapewne w miejsce tego huragnojenia/hurapesymizmu pojawi się ogromny hurapotmizm, jak to w naszym pięknym kraju zazwyczaj w takich sytuacjach bywa. Ale jeśli okaże się że się mylę, z pewnością dołącze do chóru głośno krytykujących naszą ligę. |
Ciekaw jestem co jutrzejszy dzień nam przyniesie, co nowy tydzień da? Czy Skorża coś wykombinował jako menago? Myślę, że tak jak Jacek nie wygrzebie zawodników, nie ma no to tyle czasu, chyba że się mylę (chciałbym). Bardzo ciekawi mnie czy oprócz fajnej roboty jaką maja skauci będzie z tego jakiś pożytek w tym okienku. Czekam Panie Macieju co tam Pan pokaże i mam nadzieję, że nie będzie mydlenia oczu, że chciałem ale - to, ale - tamto.
|
Cytat:
Zgodziłbym się chętnie, gdyby to "Waterloo" Skorży było jego ostatnią "bitwą" jako trenera Wisły, ale to jedyna analogia, jakiej bym się doszukiwał. Nasz treneiro po prostu próbował przykryć swoją nieudolność dużymi słowami. |
Cytat:
Doszukujesz się jakichś dziwnych podtekstów. Dla mnie te słowa oznaczają tyle, że Skorży jako trenerowi przydarzyła się klęska, która nie powinna się zdarzyć, a nie że on jest tak samo genialny jak Napoleon. Niektórzy tutaj mają tendencję do czepiania się każdego słowa, jakie zostanie wypowiedziane. Wyluzujcie trochę. |
Zmieniając temat - gdyby nasi choć odrobinę myśleli, to nie testowaliby bramkarzy, tylko wytransferowali do nas Dowhania.
Kowalewski, Boruc, Fabiański, Mucha - to raczej nie przypadek. Zamiast sponsorować funfli Skorży moglibyśmy raz w życiu postawić na jakość. |
A wyobrazasz sobie Dowhania pracującego w Wiśle ? Bo ja nie za bardzo ...
|
Mimo tego ze Dowhan mial propozycje z Arsenalu gdzie moglby zarabiac wielokrotnie wiecej niz w Legii to nie skorzystal z tej oferty. Dlaczego? Bo dla niego liczy sie tylko Legia.
EOT. |
Cytat:
Tak samo nie można tego rozpatrywać jako wypadek przy pracy.Już o wiele wcześniej były konkretne sygnały(trochę uciszone przez MP), że tak to się właśnie może skończyć. Skorża się pogubił ale mam małą bo mało ale jednak nadzieje że wyjdzie z tego zwycięsko.Brakuje mi takiego Skorży jak tu lata temu przyjechał z Groclinem i sprał nam dupsko jak nikt inny przedtem. Jasne że byliśmy wtedy w grubym dołku ale wcale skład nie był jakiś koszmarny a i marka(jak na ligę) była konkretna.Groclin Skorży to olał i przejechał po nas, stąd bardzo mnie dziwi taka asekuracja jaką widzimy od pewnego czasu - Gramy z Lechem w którym brak Arboledy, Rengifo wykluczony,Stilic na fochu, a zachowawczość jak byśmy grali z jakimś potentatem, to samo z Legią która wcześniej nic na wyjazdach nie gra, podobnie z parchami.To samo w wielu meczach wcześniejszych tak z Legia jak i Lechem. Zresztą by nie sięgać daleko pamięcią - dokładnie taki sam motyw z Ruchem - 60 minut srania w pory,jakieś szachy nie najwyższych lotów, brama w plecy i dopiero wtedy drużyna porządnie się w****iła, co od razu zaowocowało dobrym wynikiem. To musi się zmienić jesli chcemy zmazać derbową plamę , odblokować się w końcu z Lechem i Legia a także zarobić w końcu jakiś pieniądz w pucharach. Ja nie jestem za gra 'na hura' ale w lidze to trza w każdym meczu,szczególnie z tymi co potrafią prosto kopnąć piłkę i nie mają mokro już w szatni, grac na rozszarpanie przeciwnika a nie bawić się w grę niby bezpieczną a jak widać, grę która od dłuższego czasu przynosi nam same porażki. Gdyby nasz bilans z ostatniego półtora roku z Legią i Lechem był 8-1-1 a nie 1-1-8 to ja nie miał bym nic przeciwko, tyle że co nam z tego że pogromów nie ma jak zazwyczaj jest 0-1 w plecy. |
| Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:52. |
Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl