Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Książki - ktoś je jeszcze czyta?! (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=89)

_bzyku_ 11.11.2010 16:35

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Alexander94 (Post 979503)
Invictus. Apartheid w RPA, Mandela z pomocą MŚ rugby '95 stara się zjednoczyć podzielone rasowo państwo.
Myślę, że Cię zainteresuje ; czyta się miło, zawsze można jeszcze nadrobić zaległości z historii najnowszej ;>.

Ok, dzięki.Oglądałem ten film, w sumie to nawet nie wiedziałem, że jest też taka książka. Z chęcią zakupię i poczytam, bo film filmem a książką książką :)

PS: Dalej podbijam jednak pytanko o książki o genezie apartheidu, portretach psychologicznych rasistów itp. Coś w ten deseń.

harimata 11.11.2010 17:48

Cytat:

Pierwotnie napisane przez _bzyku_ (Post 1009092)
Ok, dzięki.Oglądałem ten film, w sumie to nawet nie wiedziałem, że jest też taka książka. Z chęcią zakupię i poczytam, bo film filmem a książką książką :)

PS: Dalej podbijam jednak pytanko o książki o genezie apartheidu, portretach psychologicznych rasistów itp. Coś w ten deseń.


Tu masz fajne streszczenie tematu (http://www.prawica.net/node/7705). A książkę polecam RPA Historia państw świata w XX wieku Gąsowski Andrzej
Wydawnictwo: TRIO

Jak coś to mogę odsprzedać albo wymienić na inną.

Polecam od siebie taką prostą książkę ale informacji dużo można potem doczytać : Polscy patrioci, którzy uratowali Europę przed Hitlerem W. Breuer`a.

Jak by ktoś się interesował historią Śląska, militariami, czy wojnami na Śląsku,szukanie skarbów, zbieranie monet to mogę polecić jakieś ciekawe tytuły a mam tego całkiem sporo i dużo unikalnych.

yoda79 28.11.2010 14:27

Pomóżcie, mam problem z pewnym tytułem książki Agathy Christie,którą czytałem wieki temu. Pamiętam,że była tam jakaś wycieczka i siostry mieszkające w zaniedbanym domu. Kojarzy ktoś?

WiślakMyślenice 28.11.2010 14:49

Wracam do czytania książek (wow!).

Interesują mnie głównie książki akcji, przygodowe, trzymające cały czas (lub większość) w napięciu, jakieś niespodziewane zwroty akcji. Może być sci-fi.

Mam dosyć kultury plebsu. Potrafili zdupcyć nawet Kubusia Puchatka i Smerfy.

LanceTS 28.11.2010 15:46

Polecam ksiązki Alistaira MacLean'a. Sensacyjne, i w miare łatwo się czyta.

WiślakMyślenice 28.11.2010 16:12

Stokrotne dzięki :)

arth_ur 28.11.2010 16:38

Ostatnio czytałem Bastion Kinga, jedna z najlepszych powieści autora. Kto nie czytał to polecam. Zamówiłem sobie książkę Hoolifan - książka o Chuliganach Chelsea. Zobaczę czy dobra .

Krzysiek 28.11.2010 17:59

Za usilnymi namowami mojej dziewczyny, otwarłem książkę Terrego Pratchetta. Najpierw jedną, drugą, kolejną... Kto lubi fantasy koniecznie powinien się z tym genialnym pisarzem 'poznać'.

Polecam!

pzkwr 28.11.2010 18:09

Cytat:

Pierwotnie napisane przez LanceTS (Post 1018794)
Polecam ksiązki Alistaira MacLean'a. Sensacyjne, i w miare łatwo się czyta.

Według mnie najlepsza to "Złote rendez-vous".

Ja ze swojej strony polecam moją ulubioną książkę: "Król szczurów" Jamesa Clavella. Jest o japońskim obozie jenieckim w czasie II wojny światowej. Pewnie nie takiej tematyki szukasz, ale gwarantuję, że nie będziesz się nudził - mój koleja przeczytał ją w jedną noc (jakieś 500 stron).

Vinci 28.11.2010 18:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WiślakMyślenice (Post 1018700)
Wracam do czytania książek (wow!).

Interesują mnie głównie książki akcji, przygodowe, trzymające cały czas (lub większość) w napięciu, jakieś niespodziewane zwroty akcji. Może być sci-fi.

Mam dosyć kultury plebsu. Potrafili zdupcyć nawet Kubusia Puchatka i Smerfy.


Dobra decyzja;)

Szukasz czegoś intrygującego, więc polecam książkę Toski Lee, pt. "Diabeł.Autobiografia".
Mimo banalnego tytułu, historia póki co bardzo ciekawa (jestem 60 stron przed końcem). Poniżej masz link do fragmentu oraz dodam jeszcze adres strony tej ślicznej pisarki ;)

http://www.film.gildia.pl/_n_/litera...kladka-200.jpg

http://www.literatura.gildia.pl/twor...-autobiografia

http://www.toscalee.com/

WiślakMyślenice 28.11.2010 19:15

Cytat:

Pewnie nie takiej tematyki szukasz, ale gwarantuję, że nie będziesz się nudził - mój koleja przeczytał ją w jedną noc (jakieś 500 stron).
człowieku, ciekawa książka i wojenna mnie nie będzie interesować? ;)

Bardzo wszystkim dziękuje :)

LanceTS 28.11.2010 20:01

[QUOTE=pzkwr;1019049]Według mnie najlepsza to "Złote rendez-vous".

Ja ze swojej strony polecam moją ulubioną książkę: "Król szczurów" Jamesa Clavella. Jest o japońskim obozie jenieckim w czasie II wojny światowej. Pewnie nie takiej tematyki szukasz, ale gwarantuję, że nie będziesz się nudził - mój koleja przeczytał ją w jedną noc (jakieś 500 stron).[/QUOTE"]

"Król szczurów" także bardzo polecam. Mimo, że nie czytam w ogóle książek wojennych to tą przeczytałem i naprawde nie żałuję. A co do MacLeana to polecam takie jak 48godzin, "na południe od Javy" czy "Komandowsi z Nawarony".

Ciekawe ksiązki w stylu MacLeana ma też Ross MacDonald ("Błękitny Mloteczek").

Ja po przeczytaniu całej kolekcji domowej tych dwóch autorów wziąłem się teraz za Raymonda Chandlera.

Maverjuve 28.11.2010 23:29

Marina C. Zafóna ;P

rocco_1906 10.12.2010 21:29

przypadkowo wpadła mi w rece ksiazka Wojciecha Manna - RockMann i juz 50-paru stronach smialo moge ją polecic wszystkim :) jak skoncze to postaram sie cos wiecej napisac :)

harimata 10.12.2010 22:05

Polecicie mi jakiś realistyczny horror albo coś o opętaniach ale też w miarę realistyczne ? Najlepiej coś z nowości bo muszę sobie coś na gwiazdkę wybrać :)

PS. Jak ktoś siedzi w temacie to chciałbym jakąś książkę o historii Krakowa tylko nie jakaś monografia na początek coś prostego najlepiej pod kątem turystycznym.

Nergal 10.12.2010 23:01

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WiślakMyślenice (Post 1018700)
Wracam do czytania książek (wow!).

Interesują mnie głównie książki akcji, przygodowe...Może być sci-fi.

Mam dosyć kultury plebsu. Potrafili zdupcyć nawet Kubusia Puchatka i Smerfy.

Polecam Zajdla z "Paradyzja" oraz "Cylinder van Troffa" na czele. Oczywiście Jacek Dukaj, ja zacząłem od "Xavras Wyżryn", "Zanim Noc" oraz opowiadanka "Ponieważ kot" z antologii "13 kotów", pózniej to już poszło. Dukaj nie jest jednak łatwy w odbiorze, stawia spore wymagania wyobrazni czytelnika, nie zawsze jest się w stanie im podołać ale trzeba próbować :-) Lem i jego "Katar" również byłby dobry jak na wciągnięcie się w sci-fi:-)

Wojtas 11.12.2010 00:16

A mówią ze ludzie ksiązkek nie czytaja,a jak tak patrze to ten temat reguralnie na forum jest odswiezany :)

ja teraz czytam "Gre Lwa" Nelsona Demill"a sensacja ,,polecam ,fajny humor glownego bohatera ,super sie czyta.

Gordian 11.12.2010 08:06

Cytat:

Pierwotnie napisane przez WiślakMyślenice (Post 1018700)
Wracam do czytania książek (wow!).

Interesują mnie głównie książki akcji, przygodowe, trzymające cały czas (lub większość) w napięciu, jakieś niespodziewane zwroty akcji. Może być sci-fi.

Mam dosyć kultury plebsu. Potrafili zdupcyć nawet Kubusia Puchatka i Smerfy.

Z SF to śmiało mogę Ci polecić serię Star Wars. Może niezbyt wzniosłe dzieła, ale to czysta klasyka. Czyta się łatwo, szybko i przyjemnie.

Maxior 11.12.2010 10:17

Ja myślę, czy nie kupić sobie książki Rok w raju - Andres Iniesta, może być niezła:D

pzkwr 11.12.2010 11:08

Czas odświeżyć temat:-)

Jak ktoś interesuje się historią, to gorąco polecam książkę angielskiego autora o kampanii wrześniowej: David G. Wiliamson "Zdradzona Polska". Świetnie napisana przystępnym językiem historia II RP i walk we wrześniu. Polecam z dwóch względów: po pierwsze wbrew pozorom jest bardzo mało monografii o kampanii wrześniowej a po drugie warto poznać punkt widzenia kogoś z zewnątrz piszącego bez patriotycznego zadęcia. Nawet jak ktoś nie interesuje się historią powinien tą książkę przeczytać. Wszyscy dookoła to patrioci, a mało kto ma nawet podstawową wiedzę o naszej historii.
Z kategorii "Gorąco nie polecam": dwie książki z serii Bellony "Historyczne bitwy":
Zbigniew Wawer "Monte Cassino 1944" - suche fakty z dzienników bojowych, niesamowicie dużo niepotrzebnych szczegółów, brak szerszego tła, analizy itp
Piotr Derdej "Westerplatte-Oksywie-Hel 1939" - ksiażka z tezą, autor wszędzie podkreśla tylko bohaterstwo polskich żołnierzy, nie powołując się na żadne źródła, to tylko wykład z polityki historycznej a nie książka historyczna. Wogóle ta seria Bellony jest strasznie nierówna z przewagą gniotów.

pawelwislak 11.12.2010 12:26

Jeśli chodzi o Science-Fiction to tak jak ktoś wcześniej pisał Janusz Andrzej Zajdel dla mnie osobiście absolutny TOP. Każda książka wciąga od deski do deski naprawdę dobry warsztat. Do tego dla bardziej wkręconych w temat, książki szeroko analizowane pod kątem życia autora, czy też okresu historycznego mocne analogie, Bardzo Polecam!!

Do tego troche bardziej fantasy: mało znany ale w niektórych kręgach guru. Roger Zelazny -> saga Amberu, czy też Dilvish Przeklęty świetne książki. Autor w USA bardzo lubiany zwłaszcza w kręgach autorskich, często wspominany przez np R.R Martina albo Philipa K. Dicka. Więc dla fanów tej kategorii polecam, osobiście utonąłem w jego twórczości. Minusem jest stosunkowo kiepska dostępność

harimata 11.12.2010 12:32

David G. Wiliamson "Zdradzona Polska"

Również polecam, dobra książka i na plus, że nie jest to monografia.

Proud 14.12.2010 00:31

Polecam książkę "Rok 1984" George'a Orwella. Świetny opis totalitaryzmu. Zwłaszcza po rocznicy wprowadzenia stanu wojennego warto ją przeczytać. Mi osobiście świetnie się czytało, choć książka bardzo specyficzna.

yoda79 28.12.2010 20:01

Szukam tytułu pewnej książki. Bohaterem był chyba Francuz, syn kobiety pracującej w opiece społecznej . Mordował w Tajlandii, był chyba nurkiem (albo fotografem...), zabił swojego kolegę a potem tego nie pamiętał. Kojarzy ktoś tą książkę? Dodam,że morderca miał jakieś zaniki pamięci i sam siebie tropił.

pzkwr 28.12.2010 20:37

Dla fanów komiksu i nie tylko: pojawił się nowy numer Wilqa, nr 16 "Vendetta brutto". Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli odjechanego i abstrakcyjnego humoru (Monte Python, Family Guy itp.). Próbki pod adresem:
www.wilq.pl
Polecam szczególnie pierwsze numery.

fialo 28.12.2010 21:25

Szczerze polecam Millenium Stiega Larssona, a przynajmniej część pierwszą trylogii - przez dwa dni świąt przeczytałem ją w całości (ok 650 stron), co może świadczyć o tym jak bardzo historia jest wciągająca ;) Naprawdę świetnie skonstruowany kryminał, opinie z całego świata w żadnym razie nie są przesadzone. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem :)

Tiramisu 28.12.2010 21:33

Cytat:

Pierwotnie napisane przez fialo (Post 1029119)
Szczerze polecam Millenium Stiega Larssona, a przynajmniej część pierwszą trylogii - przez dwa dni świąt przeczytałem ją w całości (ok 650 stron), co może świadczyć o tym jak bardzo historia jest wciągająca ;) Naprawdę świetnie skonstruowany kryminał, opinie z całego świata w żadnym razie nie są przesadzone. Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem :)

Chyba już tu o tym było jakiś czas temu, ale wtedy jeszcze nie czytałam. Z dystansem podchodzę do tak rozreklamowanej twórczości. W końcu sięgnęłam i 3 tomy poooooszły w pare wieczorów. Naprawdę świetna trylogia. Wszystkie części.

Jachcik 28.12.2010 22:01

A może mógłby ktos polecić, książki które mają za zadanie wymusić w człowieku refleksje czy Bóg naprawde istnieje, jakieś powątpiewanie w wiare itp?

Proud 28.12.2010 22:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Tiramisu (Post 1029121)
Chyba już tu o tym było jakiś czas temu, ale wtedy jeszcze nie czytałam. Z dystansem podchodzę do tak rozreklamowanej twórczości. W końcu sięgnęłam i 3 tomy poooooszły w pare wieczorów. Naprawdę świetna trylogia. Wszystkie części.

Co ciekawe zareklamowałem Trylogię znajomym, i książki przeszły już przez wiele rąk, nawet takich co po lekturę sięgają niezwykle rzadko, albo wcale. Coś jest w tych książkach.

Obecnie czytam Stephena Kinga "To". Książka ma ponad 1100 stron ale naprawdę dobrze się czyta. Choć jak to zwykle u Kinga dość długo zmierza ku akcji (w przecwieństwie do choćby Lovecrafta) to wciągnęła mnie strasznie. I chyba bardziej mnie przeraża ten typ horrorów niż tych H.P - L.

Jak ktoś lubi się trochę wystraszyć przed snem to polecam :P

pzkwr 28.12.2010 22:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez Jachcik (Post 1029130)
A może mógłby ktos polecić, książki które mają za zadanie wymusić w człowieku refleksje czy Bóg naprawde istnieje, jakieś powątpiewanie w wiare itp?

Nie wiem, czy miałeś na myśli coś z pogranicza filozofii. Jeśli tak, to polecam Emila Ciorana, rumuńskiego pisarza i filozofa zamieszkałego we Francji. Nie jest to lektura do poduszki, ale jak szukasz czegoś zmuszającego do refleksji to warto spróbować, np. "Zły demiurg" czy "Na szczytach rozpaczy". To rozważania, w dużej mierze o Bogu, sceptyka, człowieka głęboko przesiąkniętego pesymizmem, szukającego odpowiedzi. Poza głębią przemyśleń, fantastyczny, niepowtarzalny styl.

"Sceptycyzm jest ćwiczeniem się w trzeźwieniu z urzeczeń"


Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 12:49.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl