Forum Kibiców Wisły Kraków

Forum Kibiców Wisły Kraków (https://forumwisly.pl/index.php)
-   Hyde Park (moderowane) (https://forumwisly.pl/forumdisplay.php?f=6)
-   -   Krakowskie Inwestycje (https://forumwisly.pl/showthread.php?t=86)

Kuba 13.08.2009 13:44

sprawa dla naszych lokalnych lobbystow-widmo

Wyborcza komentarzem jakiegos swierzaka obwinia PKP, ale jesli rzad nie zdecyduje sie na przeznaczenie tych 30 mln zl to bedzie wina glownie lokalnych politykow oddelegowanych do Warszawy


Cytat:

Dworzec Główny na łasce rządu i kryzysu
Bartosz Piłat2009-08-13, ostatnia aktualizacja 2009-08-12 21:49

Prace przy podziemnym Dworcu Głównym miały ruszyć późną jesienią tego roku. Jednak PKP wciąż nie ma pieniędzy, by je rozpocząć. Liczy, że wsparcie dostanie od rządu, ale ten oszczędza

Kraków był wymieniany w gronie niewielu miast, w których przed Euro 2012 polskie koleje stworzą całkowicie nowy dworzec. Władze PKP były pewne sukcesu, bo pomieszczenia dworca już istnieją, a do ich wykończenia potrzeba stosunkowo niewiele - około 100 mln zł. Projekt znalazł się też na rządowej liście inwestycji, które mają szanse na bardzo wysoką dotację unijną (ok. 70 mln zł). Wszystko może jednak przepaść, bo kolejarze mają kłopoty ze zdobyciem pieniędzy na udział własny w inwestycji, czyli sumę rzędu 30 mln zł.

Plany mówiły, że jeszcze w końcu tego roku w podziemiach pojawią się pierwsi robotnicy. Przetarg na wykonawcę miał być ogłoszony przed końcem tegorocznych wakacji. Dziś PKP nie jest w stanie podać żadnego konkretnego terminu.

Na prace potrzeba co najmniej półtora roku. Kiedy kolej uruchomi podziemia, stworzy tam nie tylko poczekalnię i kasy, ale również swoje biura, które mieszczą się na piętrze starego budynku dworca.

Budowa podziemnego Dworca Głównego to przedsięwzięcie planowane od ponad 15 lat. Wtedy powstały podziemne przestrzenie pod peronami. Od tamtego czasu stoją jednak puste, w stanie surowym. Zawsze brakowało pieniędzy.

PKP także dziś twierdzi, że nie ma pieniędzy na kontach, by w ten sposób pokryć wkład niezbędny do wykorzystania unijnych funduszy. Chce, by potrzebne 30 mln zł dał rząd z Krajowego Funduszu Kolejowego. - Taką procedurę uruchomiliśmy również w przypadku inwestycji na dworcu we Wrocławiu czy w Katowicach - wyjaśnia Michał Wrzosek, rzecznik prasowy PKP. - Jesteśmy pewni, że rząd przyzna nam te pieniądze. Tym bardziej że suma potrzebna na dworzec w Krakowie jest naprawdę mikroskopijna w skali budżetu państwa - ocenia sytuację.

Ministerstwo Infrastruktury nie rozstrzygnęło wczoraj, jakie będą losy dofinansowania dla przebudowy dworca. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że w 2010 roku z przekazaniem tej sumy będą duże kłopoty. Rząd oszczędza, a przyszłoroczny budżet ma być najtrudniejszym w ostatnich dwóch dekadach.

Czy PKP przygotowało się na taką sytuację? - Na razie staramy się o pieniądze z funduszu kolejowego. Jeśli to się nie uda, będziemy szukali innych rozwiązań. Może potrzeba jakiegoś koncesjonariusza? [inwestora, który wyłoży brakujące pieniądze i przez określony czas będzie zarabiał na obsłudze i wynajmie powierzchni dworca - przyp. red.] - mówi Michał Wrzosek, ale nie podaje, kiedy PKP jest gotowe zrezygnować z czekania na państwowe pieniądze: czy już w tym roku, czy dopiero w końcu następnego? Czas na wykorzystanie unijnego wsparcia jest teoretycznie do 2013 roku.

Komentarz

Każdą zwłokę, do jakiej dojdzie przy realizacji podziemnego dworca, który miał być otwierany wiosną 2011 roku, należy określić mianem niegospodarności. Jeśli zaś PKP nie poradzi sobie ze zdobyciem "mikroskopijnej kwoty" 30 mln zł i nie wykorzysta unijnej dotacji, będzie to niewyobrażalny skandal.

Nie podzielam optymizmu kolejarzy. Obawiam się, że rząd może zrezygnować z kolejnej darowizny dla jednego z najbardziej deficytowych przedsiębiorstw, jakie posiada. Co najmniej bulwersujący jest zaś fakt, że PKP porażki nie bierze w ogóle pod rozwagę i nie szuka alternatywnego sposobu finansowania.

Szefowie kolei - zachowując się w ten sposób - wydają się puszczać mimo uszu plany rządu, który zmierza do prywatyzacji kolei.

Nasuwa się tylko jedno wyjaśnienie. Przez lata kolejarze pokazali, że nie potrafią działać na wolnym rynku, więc nowi właściciele poszczególnych spółek PKP raczej nie znajdą dla nich nowych stanowisk. Nie mają się zatem po co starać.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

medyk 19.08.2009 20:21

co sie dzieje przy Wawelu od strony Wisły? jakies blaszane ogrodzenie staneło..

madenn 19.08.2009 20:28

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 781230)
co sie dzieje przy Wawalu od strony Wisły? jakies blaszane ogrodzenie staneło..


http://polskalokalna.pl/news/pod-waw...rystow,1271759

medyk 19.08.2009 22:07

yhym no to fajnie szkoda ze zadnej wizualki nie ma ale dzieki za info :)

marcinaski 21.08.2009 10:13

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 781275)
yhym no to fajnie szkoda ze zadnej wizualki nie ma ale dzieki za info :)


http://img197.imageshack.us/img197/5761/powisle.jpg


proszsz:-)

vote-for-mikey 22.08.2009 22:45

to na miejscu parkingu dla autobusów? ładnie :)

wie ktoś, czy coś się dzieje z tematem mitycznej lini tramwajowej Krowodrza Górka - Azory? :)

AS82 23.08.2009 08:12

Nad Wisła ,na wysokości Kosciola na Skałce ,lecz po drugiej stronie (czyli koło hotelu Forum) robole coś tam budują ,nie wiem czy to jakas prowizorka znów typu Wesołe Miasteczko ,czy tez coś na stałe ,bo również w tym samym miejscu wbito pale ,tak żeby mógł tam cumować statek .Takze albo bedzie tam knajpa na statku ,albo jakiś port ,zobaczymy

Bieluu 23.08.2009 10:52

Tam będzie miejska plaża i ma być zacumowana barka z basenem

medyk 27.08.2009 14:13

Jesli chodzi o tramwaj na Kampus UJ to rozpoczynaja sie konsultacje spoleczne.

Vinci 31.08.2009 09:27

Budują parkingi na 1800 miejsc

http://img.naszemiasto.pl/grafika2/n...f7a6ee1c_z.jpg Krzysztof Sakowski
2009-08-31 08:34:51, Aktualizacja 2009-08-31 08:43:20
Reporterzy "Gazety Krakowskiej" postanowili sprawdzić jak idą pracę przy budowie krakowskich parkingów. Wpadliśmy na plac budowy wielopoziomowego parkingu w Balicach i zeszliśmy pod ziemię, do parkingu przy placu Na Groblach. Podziemny parking powstanie jako pierwszy. Hiszpańska firma Ascan, z którą gmina podpisała umowę na wybudowanie obiektu, właśnie kończy pracę. Wyłożyli na inwestycję ponad 60 mln zł.
http://img.naszemiasto.pl/grafika2/n...2709750_k5.jpg (© ADAM WOJNAR)

Masz zdjęcie do tego tematu?
Wyślij »


W zamian za to otrzymali koncesję na parking na 70 lat. Na dwóch poziomach pomieści się tam 600 aut. Podchodzimy do wejścia. Elektroniczne strzałki na suficie pokazują kierowcy drogę. - Nie ma możliwości, żeby pod ziemią się zgubić - zapewnia kierowniczka budowy. Wszystko jest niemal zapięte na ostatni guzik. Są już wymalowne stanowiska dla aut. Wjazd i wyjazd znajdują się od strony ulicy Powiśle. Tam też są szyby wentylacyjne, wyposażone w wysoko wydajne filtry. - Zapraszam w październiku - żegna nas kierowniczka.


Parking w Balicach to olbrzym w porównaniu do tego przy pl. Na Groblach. Przejście czterech poziomów zajęło nam pół godziny. W sumie będzie ich siedem. Zakładano, że zostanie oddany do użytku już w lipcu tego roku, ale wykonawca poszerzył zakres prac. - Zmieści się tutaj ponad 1200 samochodów. Parking będzie w pełni zautomatyzowany, m.in. zostanie zainstalowany automatyczny system poboru opłat, automatyczny system wjazdu i wyjazdu, system monitoringu zajętych i wolnych miejsc, a także system zarządzania ruchem na parkingu - wylicza Justyna Zajączkowska, rzecznik lotniska.


Jego budowa kosztowała 57 mln zł. Pierwsze samochody będą mogły zaparkować pod koniec 2010 r. Parking posiada cztery klatki schodowe, w których znajdują się windy. Budynek będzie miał ażurową obudowę z siatki stalowej od strony północnej, a od strony wschodniej zaprojektowano stalowe konstrukcje umożliwiające zawieszenie reklam.

wierny 08.09.2009 14:39

Najpóźniej zimą nowy wykonawca hali w Krakowie-Czyżynach

wnp.pl (Rafał Kerger) - 07-09-2009 15:02

Na inwestycje za 400 mln zł kredyt zaciągnie spółka zależna miasta.
Gdyby hala w Krakowie-Czyżynach na 15 tys. miejsc powstała zgodnie z pierwotnymi planami byłaby gotowa już dziś. Jak przekonują w krakowskim magistracie, inwestycja nie została jednak zarzucona.

- Do niedawna chcieliśmy znaleźć prywatnego inwestora gotowego wyłożyć środki 400 mln zł na tą halę. Kryzys pokrzyżował nam jednak plany. I dlatego inwestycja zostanie sfinansowana z kredytu. Weźmie go spółka prawa handlowego zależna od miasta. Przetarg na wykonawcę hali planujemy rozpisać jesienią. Zimą powinniśmy już poznać nazwę wybranej firmy - mówi wnp.pl Jan Machowski z urzędu miasta w Krakowie.
Kraków - jako miasto - nie może wziąć kredytu na halę, bo ma za duży poziom zadłużenia. Spekuluje się, że zrobi to Agencja Rozwoju Miasta, która ma być wciągnięta w miejską spółkę Krakowski Holding Komunalny. Machowski jednak tej informacji nie potwierdza.

- Kraków ma wiele spółek. Trwają konsultacje z radnymi, która z nich wzięłaby na siebie pożyczkę. Tak naprawdę, to jest jednak tylko techniczna kwestia. Chcemy, żeby hala w Czyżynach była gotowa do końca 2012 roku. Złożyliśmy już zresztą aplikację na organizację w Krakowie w 2014 r. mistrzostw świata siatkarzy. Ten obiekt jest kluczowy dla tego wniosku - dodaje Jan Machowski.

Halę w Krakowie-Czyżynach zaprojektowały firmy Perbo-Projekt z Krakowa i Modern Construction Systems z Poznania.

SZYMEK_TSW 08.09.2009 15:06

Oby nie okazało się ze znów to tylko kampania wyborcza.

_gilardino_ 08.09.2009 17:07

Kiedy otwarcie Bonarki :> ?

63.5 Kg 08.09.2009 17:15

Cytat:

Pierwotnie napisane przez _gilardino_ (Post 790510)
Kiedy otwarcie Bonarki :> ?

Listopad...

dnader 08.09.2009 19:47

Cytat:

Pierwotnie napisane przez 63.5 Kg (Post 790514)
Listopad...


22 dokładnie...

pio 08.09.2009 20:26

Cytat:

Jesienne remonty

Jesienią w Krakowie rozpoczną się remonty warte ponad pół miliarda złotych. Spowoduje to gigantyczne korki. Największych utrudnień spodziewać możemy się w okolicach ronda Ofiar Katynia.

Najprawdopodobniej już w październiku ruszy rozbudowa ronda Ofiar Katynia. Jest to najważniejsza i najbardziej ryzykowna inwestycja remontowa. Po remoncie rondo będzie trzypoziomowe z tunelem i estakadą. Termin ukończenia całej inwestycji planowany jest na połowę 2011 roku. Jej koszt to 160 milionów złotych. Połowę dołoży prywatny inwestor.

Już za cztery miesiące poznamy wykonawcę torowiska łączącego rondo Grzegórzeckie z ulicą Golikówka. Tor będzie miał ponad 4 kilometry długości i pięć przystanków po każdej stronie. Zwycięzca przetargu będzie musiał także wybudowac ulicę Kuklińskiego.

Zmiany czekają także ulicę Nowohucką. Zostanie tam wybudowana estakada. Połączy ona ulicę Nowohucką i Klimeckiego. Pod wiaduktem będą biec tory tramwajowe do Płaszowa.
trzeba się przygotować, szczególnie ciężko mi sobie wyobrazić ruch na rondzie Ofiar Katynia podczas przebudowy

Kocur 08.09.2009 20:37

Ja się cieszę z dwóch powodów:

1. Dobrze że przebudowują bo korki tam są w niedziele nawet
2. Jeżdżę tamtędy raz na 2 tyg. więc jest ok :-p


Edit: Nie wie ktoś czy jest jakiś plan rozbudowy Balic? Nie mam na myśli parkingu ale samego terminalu bo jak się człowiek przeleci po innych miastach europejskich, mniejszych od Krakowa to ma się potem wrażenie że lądowanie jest w centrum Zimbabwe

Piotrek1991 08.09.2009 20:46

Z tego, co słyszałem, jest możliwa opcja wyłączenia ronda z ruchu... Cokolwiek to ma oznaczać, ale chyba zmianę trasy dla wszystkich samochodów... ;)
No i jeszcze jest Węzeł Radzikowskiego... też moim zdaniem ciekawa inwestycja...

pio 08.09.2009 20:57

Właśnie nie. Podobno nie ma opcji puszczenia ruchu innymi trasami, dlatego też przebudowa ronda będzie trwała dłużej...pół roku ("tylko" albo "aż" do wyboru :) )
tak to chyba ma wyglądać
http://www.efakt.pl/m/Repozytorium.P...9795274097.jpg

S88 08.09.2009 21:34

Wpadlem na necie na taki obrazek:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...a/aa/Krak2.jpg
Wie ktos cos wiecej na temat tej inwestycji?
Gdzie dokladnie mialby powstac przystanek "Bronowice"?

Kolumbus 08.09.2009 22:46

Kocur ostatnie info z przed kilku dni nt Balic:

Cztery firmy chcą projektować rozbudowę Balic

Cztery firmy są zainteresowane projektowaniem rozbudowy terminala pasażerskiego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice. Według planów nowy obiekt o przepustowości około 7,5 mln pasażerów powinien być gotowy w 2012 roku.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka krakowskiego portu Justyna Zajączkowska, spośród siedmiu firm dopuszczonych do postępowania swoje oferty złożyły cztery: APA - Czech Duliński Wróbel, JSK Architekci, Ove Arup & Partners oraz Konsorcjum Sener - Wizja.

Sprawa rozbudowy terminala może zostać podjęta, ponieważ lotnisko pozyskało prawa autorskie do projektu obecnego budynku.

– Nieposiadanie przez port lotniczy praw autorskich do terminala było poważnym uchybieniem i znacznie komplikowało prowadzenie postępowania. Niestety, poprzednie zarządy nie zrobiły nic, żeby ten problem rozwiązać – zaznaczył prezes portu Jan Pamuła.

Zarząd MPL zakłada, że zakończenie etapu projektowania i uzyskanie wszystkich pozwoleń powinno nastąpić do końca 2010 roku. Krakowski port ma zapewnioną unijną dotację z programu TEN-T na projektowanie terminala. Wynosi ona 1,2 mln euro.

Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce(po warszawskim Okęciu), które w całym ubiegłym roku obsłużyło 2,9 mln pasażerów. (PAP)

Jurand 08.09.2009 22:58

Cytat:

Pierwotnie napisane przez S88 (Post 790606)
Wpadlem na necie na taki obrazek:
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...a/aa/Krak2.jpg
Wie ktos cos wiecej na temat tej inwestycji?
Gdzie dokladnie mialby powstac przystanek "Bronowice"?

Kolej miejska to niestety chyba raczej kwestia marzeń, osobiście nie spotkałem się z żadnym choćby projektem jej dotyczącym, poza dość mglistymi pomysłami, więc w sumie dziwi mnie ta mapa. Nie zmienia to faktu, że byłby to znakomity pomysł na rozładowanie transportu, zwłaszcza podmiejskiego, szczególnie jeśli bilety byłyby zunifikowane z MPK, a innej możliwości nie widze. Ale póki co chyba nie ma na co liczyć...

Konrad. 17.09.2009 23:46

Cytat:

Krakowska ofensywa ITI


ROZMOWA. Z JANEM WEJCHERTEM, prezesem ITI, o nowych inwestycjach koncernu

Lubi Pan Kraków?

- Tak.

Czy w najbliższym czasie zrobi Pan coś, żeby i krakowianie Pana polubili?

- Do tej pory stworzyliśmy w Krakowie 2700 miejsc pracy. Działa tu TVN, która zatrudnia ponad 700 osób, Onet, w którym pracuje ponad 800 osób i wiele innych firm: DreamLab (centrum rozwoju nowych technologii internetowych i multimedialnych Grupy ITI - przyp. red.), a także Multikino, call center dla naszej platformy oraz "Tygodnik Powszechny". Chyba jesteśmy w tej chwili jednym z większych pracodawców Krakowa. Tutaj, do Krakowa, zostanie przeniesiona serwerownia całego TVN-u. Ze względu na jej bezpieczeństwo i nowoczesność. Również dlatego, że tutaj mamy najlepszych specjalistów, którzy o te technologie dbają i je rozwijają. Myślę, że mamy spory wkład w życie społeczne, kulturalne, edukacyjne i technologiczne Krakowa.

Dziś otwieracie nową serwerownię, wkrótce mają tu powstać nowe studia telewizyjne... Wygląda na to, że szykuje się wielka ofensywa ITI do Krakowa.

- W 2001 roku, gdy przejmowaliśmy Onet, firma zatrudniała ok. 250 osób. W tej chwili tylko w krakowskim oddziale pracuje ponad 600 osób. Na tym przykładzie można zorientować się, w jakim tempie rozwija się nasza firma. W tym roku na pewno będziemy potrzebowali ponad 50 nowych osób do pracy w Onecie.

Ale telewizji z Warszawy do Krakowa na razie nie przenosicie?

- (śmiech) Mówiąc serio - nie dałoby się tego zrobić. Musimy być obecni co najmniej w dwóch miejscach w Polsce, mieć tam swoje oddziały, a w nich korespondentów.

W Warszawie uruchomiliście TVN Warszawa, czy przewidujecie taki projekt również w Krakowie?

- W tej chwili przede wszystkim chcemy dać trochę czasu TVN Warszawa, żeby zobaczyć, jak taka lokalna telewizja funkcjonuje, ile musi kosztować, jakie jest na nią zapotrzebowanie, jaka jest oglądalność itd. Mamy już pierwsze wnioski kierujące nas do poważnego myślenia o nowej lokalnej obecności.

Czy są takie obszary działania holdingu, gdzie widać współpracę np. pomiędzy TVN a Onetem?

- Współpraca jest ogromna. Są programy, które zaczynają się w TVN, a kontynuowane są w Onecie, również w formie wizualnej.

Jesteście właścicielami telewizji nowej generacji "n". Tymczasem Polsat jest na rynku niekwestionowanym liderem i ma dzisiaj w Polsce znacznie więcej odbiorców niż Wasza telewizja satelitarna. Kiedy go zdystansujecie?

- Polsat cyfrowy powstał osiem lat temu. Potrzebował tyle czasu, aby zdobyć dwa miliony subskrybentów, natomiast nam 2,5 roku zajęło zdobycie 850 tysięcy. Tutaj się liczy nie tylko ilość, ale i jakość. A jakość polega na tym, ile dany subskrybent miesięcznie wydaje pieniędzy. Nasz subskrybent wydaje na abonament miesięcznie średnio 60-70 zł więcej niż klient Polsatu cyfrowego. Jeżeliby więc porównywać naszą siłę rynkową, to w tej chwili dysponujemy już połową tego, co zdobył Polsat. Poza tym mamy inną kategorię klientów, którzy chcą mieć dostęp do najnowszych technologii. Mają oni też większe wymagania programowe.

Rozmawiała Aleksandra Nowak
Serwerownia to dopiero początek

Na terenie III Kampusu UJ w Krakowie-Pychowicach, w obszarze Specjalnej Strefy Ekonomicznej, otwarto wczoraj nową serwerownię Onetu. W ciągu najbliższych lat ma obok niej powstać nowa siedziba tego portalu internetowego z całym zapleczem technologicznym, a także nowoczesne studia produkcyjne na potrzeby telewizji TVN. W ten sposób pod jednym dachem znajdzie się produkcja internetowa i telewizyjna.

O wyborze Krakowa na miejsce inwestycji zadecydował szybki rozwój portalu Onet.pl (wkrótce ma on zatrudnić 50 osób), a także dostępność absolwentów szkół wyższych. W piątek ITI otrzymało pozwolenie na budowę.

Ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który poświęcił nową serwerownię, mówił o korzyściach i zagrożeniach nowoczesnych technologii - pozwalają pokonywać oddalonym od siebie członkom rodziny wielkie odległości, ucząca się młodzież i naukowcy zyskują dzięki nim błyskawiczny dostęp do informacji, z drugiej strony jednak internet nie uczy wartości. - Pojawiają się w nim słowa i obrazy deprecjonujące osobę ludzką. A gdy ludzie przestają odwoływać się do wartości, cierpi na tym społeczeństwo - ostrzegał ksiądz kardynał.

Paweł Klimiuk, rzecznik Grupy Onet.pl, podkreślał, że obiekt serwerowni jest najbardziej zaawansowanym technologicznie i jednocześnie drugim co do wielkości obiektem tego typu w Polsce.

Serwerownia bierze więcej prądu niż Włoszczowa - zapotrzebowanie na moc energetyczną wyniesie tam ok. 4,2 MW. Gdyby wszystkie serwery, które mogą się tam zmieścić, ułożyć jeden na drugim, powstałaby wieża wyższa od wieży Eiffla. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi około 3,5 tys. metrów - to pół boiska piłkarskiego FC Barcelona!

Wykonawcą serwerowi jest konsorcjum spółek Qumak-Sekom i Warbud. Obiekt jest ultranowoczesny, do obsługi wszystkich urządzeń wystarczą... 2 osoby.

(OLA)
http://www.onet.tv/nowa-serwerownia-...7,1,klip.html#

FraMat 22.09.2009 12:47

Po niemal dwu dekadach przerwy Kraków znowu żyje marzeniami o metrze. Tym razem jednak wydają się bardziej realne niż kiedykolwiek. Tak zapewnia Stanisław Albricht, szef firmy Altrans, która na zamówienie krakowskiego magistratu przygotowała studium wykonalności metra w mieście.

Niedawno podczas konferencji w krakowskim magistracie radni i urzędnicy mieli okazję zapoznać się z efektami rocznych prac Altransu, za które miasto zapłaciło ok. pół miliona zł. Szef firmy prezentował cztery warianty rozwoju podziemnej sieci połączeń. Budowa najtańszego z nich będzie kosztować przynajmniej 11 mld zł, a najdroższego - nawet 15 mld zł.

Zaletą proponowanego przez Altrans rozwiązania jest z pewnością to, że miasto nie będzie musiało decydować się na konkretną wersję sieci tuneli już na samym początku inwestycji. Wszystkie cztery warianty mają bowiem jedną wspólną cechę: ich realizacja zacznie się od budowy dwu tuneli pod ścisłym centrum. Dodatkowo podziemna sieć tuneli będzie łatwa do włączenia w krakowską sieć tramwajową, bo mają w nich jeździć właśnie takie maszyny, a nie klasyczne pociągi metra. Dwa tunele pod starym miastem to pierwszy etap, którego budowa potrwałaby ok. pięciu lat. Dalszy jego rozwój zależałby już tylko od tego, czy Kraków będzie dysponował odpowiednimi środkami finansowymi.




Rewelacją opracowania przygotowanego przez Altrans są właśnie szacunki cenowe. Etap pierwszy ma kosztować "tylko" 2,5 mld zł. To gigantyczna kwota, ale zdaniem Albrichta i części radnych - w zasięgu Krakowa.

Kontynuacja projektu zależy teraz od woli radnych. Jeśli uznają, że inwestycja jest potrzebna miastu, następnym krokiem będą badania geologiczne, które pozwolą dokładnie oszacować koszty budowy każdego z zaproponowanych wariantów metra.

***

Nim radni podejmą jakąkolwiek decyzję, głos zabrać będą musieli eksperci. To nie pierwszy raz, kiedy ktoś zaprojektował dla Krakowa podziemną sieć komunikacyjną. Z poprzednich planów władze miasta wycofały się na początku lat 90. Wówczas oprócz argumentów speców od transportu, którzy wskazywali, że Kraków jest zbyt mały, by opłacało się w nim budować metro, tak naprawdę przesądziły racje finansowe. Był to czas intensywnej transformacji i wychodzenia z zapaści gospodarczej, więc propozycja wydania pieniędzy na metro od razu przegrywała z niemal każdą inną inwestycją. I właśnie ze względu na bardzo ograniczone możliwości finansowe miasto zdecydowało się wtedy na realizowanie w przyszłości przede wszystkim rozbudowy tras tramwajowych. Namiastką metra miał być tzw. szybki tramwaj.

Pierwsze wizje bezkolizyjnej komunikacji tramwajowej pojawiły się w Krakowie już w 1965 roku. Zakładano wtedy budowę trasy łączącej rondo Mogilskie z Dworcem Głównym, pl. Biskupim i ul. Karmelicką. Tramwaj miał jechać w tunelu wykopanym metodą odkrywkową. Ponieważ w tym celu trzeba by było wyburzyć kilka kamienic, projekt dość szybko upadł.

Dekadę później podczas przygotowywania nowych planów zagospodarowania dla Krakowa ustalono, że miasto potrzebuje premetra. W ramach tego projektu powstało torowisko na Krowodrzę Górkę (pierwotnie planowano pętlę w Toniach). Już wtedy pojawił się plan tramwaju obsługującego Ruczaj i Zaborze. Pojazdy miały jechać w wykopie lub po estakadach. Dziś realizacja tego pomysłu jest już nierealna ze względu na chaotyczną zabudowę na planowanej trasie.

W połowie lat 80. prace projektowe przyspieszyły. Kraków radził się Norymbergii, gdzie działały linie metra. Niemieccy specjaliści uznali nawet, że Kraków powinien od razu inwestować w metro, zamiast w linie szybkiego tramwaju. W efekcie w 1988 roku przyjęto wraz z planem zagospodarowania przestrzennego dokument z generalnymi założeniami budowy metra. Jedynym efektem tamtych planów jest istniejący tunel szybkiego tramwaju i kompleks podziemnych połączeń dworców autobusowego i kolejowego.

Kilka lat później prace te przerwano, czemu trudno się dziwić. Badania z drugiej połowy lat 90. wskazywały, że obrany przez miasto kierunek na szybki tramwaj jest słuszny. Choć efektywność metra jest cztery razy większa (liczba osób przewiezionych w tym samym czasie), to budowa kilometra linii szybkiego tramwaju kosztuje niemal 10 razy mniej niż kilometra linii metra. Z analiz ruchu pasażerskiego wynikało też, że na najbardziej obciążonych trasach w Krakowie nie będzie poruszać się więcej niż 8 tys. osób w ciągu godziny. To ledwie połowa pasażerów potrzebnych, by budowa linii metra była opłacalna finansowo.

Nim powstała pierwsza linia szybkiego tramwaju, minęło 10 lat. Wciąż trwają prace przy systemie komputerowym, który ma poprawić czas przejazdu przez skrzyżowania.

***

Projekt Altransu różni się od koncepcji metra sprzed 20 lat. Studium nie zakłada budowy w Krakowie klasycznego metra, ale budowę tuneli, którymi będzie mógł jeździć tramwaj. Aby mieścili się doń wszyscy chętni, składy mają sięgać nawet 80 m długości.

Najważniejszy według projektantów będzie pierwszy etap, wyceniany na 2,5 mld zł. Będą to dwa tunele, których drążenie może się rozpocząć - w najbardziej optymistycznej wersji wydarzeń - w 2014 roku i potrwa ok. pięciu lat. Pierwszy z tuneli połączyłby rondo Mogilskie z Biprostalem, drugi - pętlę tramwajową przy Montelupich z Rynkiem Podgórskim (przebieg obu pokazujemy na grafikach). W ten sposób rozwiązany ma być największy kłopot komunikacji tramwajowej, czyli ominięcie korków i sygnalizacji świetlnej w ścisłym centrum miasta.

Dwa tunele o długości ok. 8,6 km to zaledwie początek. Według różnych wariantów docelowo tunele mają łączyć Bronowice z którąś z dzielnic Nowej Huty, Górkę Narodową z Kurdwanowem, czy Ruczaj ze Wzgórzami Krzesławickimi. Na grafikach pokazujemy przebieg tras w różnych wariantach, zastrzegając jednak za projektantami, że nie musi być to ostateczna wersja. Wiele zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie rozwój Krakowa.

O ile 15 mld zł, czy nawet 11 mld zł to kwoty całkowicie nierealne dla Krakowa, o tyle o wydaniu 2,5 mld zł na etap I można pomarzyć. Część kosztów takiej inwestycji być może pokryłaby Unia Europejska, inną część mógłby przekazać rząd. Gdyby Kraków miał zebrać jedynie kilkaset milionów zł, zapewne pieniądze by się znalazły. Kłopot w tym, że nikomu nie udało się jak dotąd znaleźć pieniędzy na inwestycję, która jest równie potrzebna, jak dobra komunikacja publiczna: na budowę trzeciej obwodnicy, która ma łączyć al. Armii Krajowej z Pychowicami, Łagiewnikami i Kurdwanowem. Ona ma kosztować ok. 3 mld zł.

***

Nie ma żadnych wątpliwości, że nawet jeśli projekt przygotowany przez Altrans oprze się argumentacji przeciwników wydawania pieniędzy na metro, to podstawowym problemem, aktualnym od samego początku marzeń o metrze w Krakowie, będą pieniądze. Bolączką projektu jest też całkowite zignorowanie go przez zespół przygotowujący studium zagospodarowania przestrzennego miasta.

Optymistyczna wizja, jaka wyłania się ze studium, w żaden sposób nie rozstrzyga więc sprawy metra. Nim ktoś podejmie odważną decyzję o rozpoczęciu realizacji metra w Krakowie, potrzeba jeszcze wiele dyskusji i analiz. Potrzeba też pomyślnego politycznego wiatru.

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,891..._o_metrze.html

Speedy 15.10.2009 22:51

Jest zezwolenie na przebudowę ronda Ofiar Katynia

Wczoraj (14 października, środa) wojewoda małopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na przebudowę ronda Ofiar Katynia. To ostatecznie otwiera drogę do modernizacji tego ważnego węzła drogowego w Krakowie.

Rosną szanse na szybką przebudowę ronda Ofiar Katynia. W środę (14 października) wojewoda małopolski wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla planowanego przez Miasto zadania. Zgodnie z projektem, skrzyżowanie ulic Radzikowskiego, Conrada, Armii Krajowej, Jasnogórska ma zostać przebudowane do trzech poziomów. Na kierunku Radzikowskiego – Conrada powstanie długa na 385 metrów estakada. Na dotychczasowym poziomie pozostanie skrzyżowanie z wyspą centralną, choć kształt samej wyspy ulegnie zmianie. Na skrętach w prawo z ulicy Conrada i Radzikowskiego powstaną dodatkowe pasy. Pod rondem, na kierunku Armii Krajowej – Jasnogórska, poprowadzony będzie prawie 90 metrowy tunel.

Tymczasem na finiszu jest przetarg na przebudowę ronda Ofiar Katynia. Obecnie pod kątem formalnym analizowane są zgłoszone oferty. Najniższa z nich opiewa na kwotę 124 mln złotych. To o prawie 20 mln mniej niż - zgodnie z niedawną uchwałą Rady Miasta Krakowa - zarezerwowano na tę inwestycję i aż o niemal 60 mln mniej niż przewidywał kosztorys inwestorski. „Wykonawca zostanie wybrany już w przyszłym tygodniu, a prace budowlane powinny rozpocząć się w tym roku” - mówi Joanna Niedziałkowska, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Realizacja inwestycji ma potrwać około roku. Miasto zastrzegło, że na czas prac budowlanych to newralgiczne rondo nie może zostać całkowicie wyłączone z ruchu. (M).

krakow.pl

Kolumbus 26.10.2009 22:10

a więc chyba jednak powstanie:

Trzy nowe projekty Mayland

Mayland Real Estate rozpoczął realizację trzech nowych projektów inwestycyjnych o łącznej powierzchni ponad 100 tys. mkw. Plany te zostały ogłoszone w trzecią rocznicę powstania firmy.

Planowane galerie handlowe Mayland zostaną otwarte pomiędzy 2011 a 2012 rokiem. Trzy nowe centra powstaną w Słupsku – CH Jantar; w Krakowie – CH Serenada oraz w Szczecinie – Aleja Słońca.
Pierwszym realizowanym projektem będzie rozbudowa CH Jantar. W nowym obiekcie powstanie pierwsze w tym mieście nowoczesne Multikino. Planowane otwarcie Jantara to rok 2011. Będzie to największe centrum handlowe tej części wybrzeża, łączna powierzchnia handlowa dwóch budynków osiągnie 42 tys. mkw.
Druga z planowanych galerii handlowych powstanie w Krakowie i będzie nosiło nazwę Serenada. Powstanie na terenie Olszy, przy istniejącym CH Krokus. Serenada oddana zostanie w 2012 roku i będzie miała powierzchnię 40 tys. mkw.
Trzecie z planowanych na najbliższe lata projektów Mayland to Aleja Słońca w Szczecinie. Powstanie w sąsiedztwie CH Ster w Mierzynie. Aleja Słońca oddana zostanie do użytku w 2012 roku. Jej powierzchnia handlowa wyniesie 35 tys. mkw. Planowana jest tu budowa największego w Szczecinie multipleksu.
Projekt architektoniczny centrum Aleja Słońca został opracowany przez biuro Chapman Taylor
Fot.: materiały od agencji ProConcept Communication
Mayland pracuje nad kolejnymi projektami. Są to m.in.: Bella Dolina w Rzeszowie i rozbudowa CH Wzgórze w Gdyni. Informacje o nowych projektach znaleźć można na nowej interaktywnej stronie internetowej Mayland.

medyk 26.10.2009 23:47

tak sie zastanawiam ile jeszcze tych galerii nam nabudują.. za niedługo bedzie sie przeliczac liczbe g. handlowych na mieszkanca..

yoda79 28.10.2009 17:40

Cytat:

Pierwotnie napisane przez medyk (Post 808530)
tak sie zastanawiam ile jeszcze tych galerii nam nabudują.. za niedługo bedzie sie przeliczac liczbe g. handlowych na mieszkanca..

Już się przelicza... Za wm.pl
"Jak już informowaliśmy, twórcom opracowania wyszło, że na olsztyńskim rynku jest jeszcze miejsce na dwie galerie handlowe. Podczas dzisiejszego spotkania w ratuszu autorzy analizy wyłuszczyli, jak doszli do takich wniosków. Wiemy już na przykład, że z analizy wynika, że na tysiąc mieszkańców Olsztyna przypadają 432 metry kwadratowe powierzchni w centrach handlowych. Tymczasem średnia dla Polski to 512 metrów kwadratowych na tysiąc mieszkańców."
A coz dworcem? Ruszyło coś? Intersuje mnie,gdyż jestem częstym bywalcem Dworca Głownego Kraków (tylko nie myślcie,że bezdomny jestem;))

1q2 29.10.2009 18:07

Cytat:

Pierwotnie napisane przez yoda79 (Post 809185)
A coz dworcem? Ruszyło coś? Intersuje mnie,gdyż jestem częstym bywalcem Dworca Głownego Kraków (tylko nie myślcie,że bezdomny jestem;))

Niedługo ma być nowa dostawa kartonów na zimę wiec nie pękaj:P
Z dworcem to nie wiem czy coś robią ale otworzyli nam nową autostradę - całe 20 kilosów:) - jechał już ktoś nią?

Konrad. 29.10.2009 19:18

Ze SCC, zdjęcia Kronosa
Cytat:

Pierwotnie napisane przez Kronos KBC (Post 45374947)
^^^^^^^^^^^^^^
Przejazd otwartym odcinkiem A4
fotorelacja została zrobiona o siódmej rano
przy lekkiej mżawce
:rofl:
http://img62.imageshack.us/img62/2715/46341705.jpg



http://img526.imageshack.us/img526/139/90279639.jpg



http://img62.imageshack.us/img62/4118/16416231.jpg

http://img156.imageshack.us/img156/6624/51142180.jpg



http://img156.imageshack.us/img156/3083/86281686.jpg

WA-25
http://img260.imageshack.us/img260/760/82616918.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/3379/69011576.jpg

http://img300.imageshack.us/img300/678/85996903.jpg

WD-23
http://img156.imageshack.us/img156/1643/90888942.jpg



http://img682.imageshack.us/img682/7903/83301239.jpg

http://img300.imageshack.us/img300/701/69587311.jpg



WD-17
http://img682.imageshack.us/img682/3854/40920726.jpg

PPO Staniątki
http://img156.imageshack.us/img156/5534/63540442.jpg

http://img689.imageshack.us/img689/8411/19495326.jpg

http://img62.imageshack.us/img62/9133/70221694.jpg

WD-16
http://img156.imageshack.us/img156/7644/55090966.jpg

WD-11
http://img156.imageshack.us/img156/9615/17512834.jpg

http://img407.imageshack.us/img407/3954/31165258.jpg

tutaj była ''dziura"
http://img62.imageshack.us/img62/2066/21173685.jpg

http://img682.imageshack.us/img682/5536/67020927.jpg



Wszystkie daty podane są w GMT +1. Aktualna godzina to 01:03.

Zasilane przez vBulletin v. 3.8.7. Copyright © 2000 - 2026, Jelsoft Enterprises Ltd.
© 1998 - 2023 forumwisly.pl